Pokazy mody zaczęły się od ubierania manekinów i picia herbatki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 15:41
Pokazy mody mają swoje korzenie w XIX wieku. Pierwotnie były to spotkanie, na których można było zjeść i napić się herbaty.
Pokazy mody mają zaskakująco długą historię
Pokazy mody mają zaskakująco długą historięFoto: Shutterstock/CatwalkPhotos

Pokazy mody to zwieńczenie pracy projektantów, ich wizja tego, jak powinna wyglądać moda. Odbywają się od ponad 100 lat, ale we wciąż zmieniających się formach. Dziś są fenomenem popkultury - w pierwszych rzędach siedzą sławy, redaktorzy magazynów modowych, znawcy sztuki. Pandemia zmieniła trochę formę wybiegów, stały się one bardziej inkluzywne, częściej pojawiają się w sieci. 

Pionier pokazów

Początków pokazów mody należy szukać w spotkaniach projektantów i projektantek z klientkami, które przychodziły do pracowni, by oglądać ubrania. - W pewnym momencie bardzo ważna osoba w świecie mody, Charles Frederick Worth, uznawany powszechnie za ojca haute couture, stwierdził, że będzie miał swój własny biznesplan. On rozpoczął tworzenie kolekcji, którą miał łączyć jakiś jeden element, wzór - opowiada Ada Janiszewska. - Zapraszał do siebie klientki i ważne osoby, by te mogły, pijąc herbatę i jedząc kanapki, obserwować, jak wyglądają jego ubrania. Zaczął od prezentacji na manekinach, a potem doszedł do wniosku, że warto by było pokazać je na żywej osobie. To były narodziny pokazów mody. Było skromnie, ale pioniersko - dodaje. 

Na przełomie XIX i XX wieku ekskluzywne domy mody w Europie, zwłaszcza w Paryżu i Londynie, wykorzystały prezentacje, by pokazać klientom najnowsze kolekcje. Ten pomysł został wykorzystany przez amerykańskich handlarzy i pojawił się w Nowym Jorku. Za datę pierwszych pokazów w USA przyjmuje się 1903 rok. Były to skromne prezentacje. 


Posłuchaj
09:25 czwórka stacja kultura 17.11.2022.mp3 O historii pokazów mody opowiada Adrianna Janiszewska (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Ekstrawagancja

Ekstrawagancja w świecie mody pojawiła się później, za jej pionierkę można uznać Lady Duff-Gordon, podczas której pokazu na wybiegu pojawiła się choreografia, gra świateł i niezwykła kolekcja ubrań. 

W latach 20. XX wieku kwitła detaliczna sprzedaż ubrań. Pokazy mody towarzyszyły jej, przyciągały klientelę do sklepów. - Często takie pokazy były organizowane wokół jakiegoś wspólnego tematu, np. paryskiego, chińskiego czy rosyjskiego. Stroje miały nawiązywać do wspomnianych kultur - mówi Ada Janiszewska. 

Pierwsze fashion weeki

W świecie pokazów mody dużo zmieniło się też za sprawą Eleanor Lambert i Ruth Finley. To one stworzyły pierwszy w historii kalendarz mody i handlu, pokazujący jak przebiega tydzień mody. - Wymyśliły, że każdy z projektantów będzie miał 15 minut, by zaprezentować swoje kolekcje - opowiada reporterka. - Chciały, żeby projektanci się wyróżniali. Wtedy pojawiło się dużo ciekawych, szalonych projektów. To można uznać za początek popularnych dziś fashion weeków - dodaje. 

W latach 60. XX wieku pokazy mody odrywają się od wnętrz domów towarowych i salonów projektowych. Pojawiają się przeróżne przestrzenie, jak piwnice, bulwary nad Sekwaną. Dziś projektanci prześcigają się w pomysłach - wykorzystują dachy wieżowców, lasy, łąki. 

Od lat 80. pokazy mody były planowane jak rockandrollowe show wielkiej gwiazdy. W ostatnich latach trochę to jednak ucichło. Wielkie show zostało zastąpione przez pokazy skromniejsze, zrównoważone, organizowane z dbałością o planetę

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 11.38

pj/kor

Czytaj także

Okulary przeciwsłoneczne - znamy je od XII wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 16:51
Historia okularów przeciwsłonecznych ma już ponad 900 lat. Jak się okazuje już wtedy ludzie sięgali po kolorowe szkła chroniące przed promieniami słonecznymi. Na przestrzeni lat okulary pomagały sędziom na salach sądowych, chroniły oczy celebrytów przed blaskiem fleszy, a miały też pomagać chorym na choroby weneryczne.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca młodych projektantów. Jak tworzy Jan Chodorowicz?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 15:50
- Rozwijam estetykę inspirowaną ubiorem roboczym i wokół tego tematu będzie oscylować moja kolekcja wiosna/lato 2023 - mówił Jan Chodorowicz, którego kolekcja pojawiła się na łamach polskiego "Vogue". 
rozwiń zwiń