Bezpieczne wakacje. O czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 19:00
Okulary słoneczne i krem z filtrem to podstawa wakacyjnego ekwipunku. - Do bagażu warto też dorzucić ładowarkę i przejściówkę, a przed wyjazdem zrobić porządek w telefonie - podpowiada specjalistka od cyberbezpieczeństwa, Joanna Wziątek.
Czy brać służbowego laptopa na wakacje?Używać darmowego Wi-Fi?
Czy brać służbowego laptopa na wakacje? Używać darmowego Wi-Fi?Foto: shutterstock.com/Sunny studio

Usuń aplikacje, wyloguj się z banku

Najlepiej zacząć od przejrzenia aplikacji, które mamy w telefonie, i sprawdzić je pod kątem użyteczności. - Jeśli wybieram się za granicę, to wylogowuję się z tych, które posiadają moje dane osobowe. Dotyczy to społecznościówek, maila oraz aplikacji bankowych - wymienia ekspertka. - Przelewy i rachunki robię w domu, przed lub po urlopie, a ponieważ nie upubliczniam tego, gdzie spędzam wakacje, dostęp do mediów społecznościowych nie jest mi potrzebny. Fajnymi zdjęciami mogę się pochwalić, kiedy już wrócę do siebie.  

Zabezpiecz laptop

Wiele osób podróżuje z laptopami - często służbowymi. Zwłaszcza jeśli wyjazdy odbywają się w trakcie długich weekendów. - Trzeba pamiętać o tym, że dane, które się na nich znajdują, nie są naszą własnością i jeśli coś się z nimi stanie, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności - podkreśla specjalistka do spraw cyberbezpieczeństwa. - To, co można zrobić, to skontaktować się z działem IT i ustalić, na jakich zasadach możemy korzystać z poczty służbowej na przykład w greckim hotelu. Wiele firm posiada dodatkowe aplikacje zabezpieczające i chętnie je instaluje.

Trzy numery, które musisz mieć przy sobie

Do walizki warto też wrzucić ładowarkę i przejściówkę, a na kartce zapisać trzy numery telefonu: do partnera lub partnerki, do operatora i do banku. - To wszystko na wypadek gdybyśmy stracili telefon - na przykład topiąc go w wodzie, gubiąc w mieście albo gdyby ktoś nam go ukradł - wyjaśnia Joanna Wziątek. - Wielu z nas używa SMS-ów do uwierzytelniania transakcji bankowych. W momencie, kiedy telefon dostanie się w niepowołane ręce, ktoś może sobie zrobić kopię naszego numeru i robić przelewy.

Posłuchaj
15:25 CZWÓRKA Dajesz rade - wakacje 15.06.2022.mp3 Wakacje w sieci. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka od cyberbezpieczeństwa, autorka czwórkowego podcastu CyberBezpieczni)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 14.07

kul

Czytaj także

Nie daj się okraść na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 18:00
- Czujność i uważność pozwolą uniknąć kłopotów nie tylko na wakacjach - przekonuje Arkadiusz Majewski i podpowiada, co zrobić, żeby nasze rzeczy nie stały się łupem złodzieja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Phishing i fałszywe SMS-y. Jak działają cyberprzestępcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:00
Jeśli dostałeś SMS z informacją, że musisz dopłacić do przesyłki, żeby dotarła do ciebie na czas, nie reaguj pochopnie. Istnieje duża szansa, że to nie wiadomość od firmy kurierskiej, tylko atak cyberprzestępców. 
rozwiń zwiń