Życie teatru - finał VIII Konkursu Fotografii Teatralnej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 23:16
W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego rozstrzygnięto VIII edycję Konkursu Fotografii Teatralnej. Sprawdzamy do kogo trafiły nagrody i co przykuło uwagę jurorów.
Pierwszą nagrodę w kategorii teatralne zdjęcie sezonu  otrzymał Dawid Stube za zdjęcie Mama z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
Pierwszą nagrodę w kategorii "teatralne zdjęcie sezonu" otrzymał Dawid Stube za zdjęcie "Mama" z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Foto: mat.pras/Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Za nami finał VIII Konkursu Fotografii Teatralnej. Konkurs, który w założeniu powstał dla  wąskiej grupy fotografów. - W roku 2015, doszliśmy do wniosku, że fotografia teatralna jest traktowana po macoszemu. Artyści fotograficy nie traktują fotografów teatralnych poważnie, bo oni pracują jednak na zamówienie.  Z drugiej strony fotografowie komercyjni nie doceniają ich sztuki - tłumaczy Joanna Biernacka-Płoska, koordynatorka konkursu. - Nisza w której się znaleźli się znalazły osoby rejestrujące teatr zaczęła nas uwierać. Stąd też konkurs i nasza praca, żeby pokazać, że bez tych ludzi nie wiedzielibyśmy jak ten teatr wygląda. Chcieliśmy też pokazać, że oni nie są rzemieślnikami, ale artystami.


Trudny wybór

W tym roku, jury stanęło przed niełatwym zadaniem, bo do tegorocznej edycji konkurs nadesłano blisko 1300 wykonanych przez 110 fotografów. Jurorzy oceniali prace w dwóch kategoriach. - Pierwsza kategoria A "Teatralne zdjęcie sezonu" jest kategorią bardzo otwartą, szeroką i nie definiujemy, co to znaczy. Zostawiamy to do decyzji autorów zdjęć, a potem jurorom. Tu może zgłosić się każdy - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Kategoria "B" jest kategorią dla zawodowców, dla tych, którzy są już w środowisku teatralnym i mają możliwość obserwowania go na co dzień, bądź są profesjonalnymi fotografami teatralnymi, którzy dokumentują pracę aktorów i reżyserów.  

W kategorii B jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody dla dwójki artystów - Bartłomieja Barczyka za zestaw ze spektaklu "Danton" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Adrianny Gołębiewskiej za zestaw ze spektaklu "Zamek" z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy.


Adrianna Gołębiewska otrzymała pierwsza nagrodę ex aequo w kategorii "zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”| „Zamek”, reż. Franciszek Szumiński, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy Adrianna Gołębiewska otrzymała pierwsza nagrodę ex aequo w kategorii "zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”| "Zamek", reż. Franciszek Szumiński, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

W pracach Gołębiewskiej, jury dostrzegło wyróżniającą się wizualną i formalną spójność fotograficznej opowieści. - Nie jestem fotografem teatralnym, tylko scenografem. Pracuję w teatrze, w związku z tym jestem na bieżąco. Nie byłam zaangażowana w realizację przedstawienia "Zamek", ale dzięki koledze z zespołu mogłam być blisko i rejestrować, co widzę - mówi Adrianna Gołębiewska. -  Zdecydowałam, że zdjęcia będą czarno-białe, to najbardziej pasowało mi do tego spektaklu. Dla mnie najważniejsze jest historia i sens, które niesie zdjęcie.


Posłuchaj
16:51 Czwórka/Stacja Kultura fotografia teatralna 21.12.2022.mp3 W audycji mówimy o finale VIII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej.(Stacja Kultura/Czwórka)

 

Nagrodzona codzienność

Pierwszą nagrodę w kategorii "teatralne zdjęcie sezonu", jury jednomyślnie przyznało Dawidowi Stube za zdjęcie "Mama" z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, zauważając, że zwycięskie ujęcie jest "wyrywkową analizą współczesnego społeczeństwa polskiego, jak i opowieścią o miłości".

- Zdjęcie przedstawia garderobę i młodą kobietę, z laktatorem, jest tam wiele elementów, panuje ogólny rozgardiasz. Jestem zadowolona z werdyktu jury i cieszę się, że to zdjęcie wygrało - tłumaczy Joanna Biernacka-Płoska. - To zdjęcie jest szczególnie ważne w środowisku teatralnym, bo pokazuje jak trudno, ile wymaga wysiłku i jaką się płaci cenę, żeby być mamą i jednocześnie pracować zawodowo. Jest to wspólne dla współczesnych kobiet, nie tylko artystek. W codzienności tego zdjęcia tkwi jego siła.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Biernacka-Płoska (koordynatorka konkursu), Adrianna Gołębiewska (zdobywczyni I nagrody w kategorii B, finalistka w kategorii A).

Data emisji: 20.12.2022

Godzina emisji: 22.30

aw

Czytaj także

Muzeum Warszawy opowiada o fotografii lat 90. i stolicy tamtego czasu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 15:54
Wystawa "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90." zabiera nas w czasy, których dla jednych były "wczoraj", dla innych "bardzo dawno temu". Pokazuje stolicę okiem uznanych fotografów, artystów, początkujących fotoreporterów i amatorów. Zobaczymy Rynek Starego Miasta pełen balonów, Jarmark Europa, dobre oko wypatrzy słonia na Starówce i Elżbietę II. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Alicja w Krainie Snów". Jak oswajać dorosłość?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 13:50
Za nami premiera sztuki "Alicja w Krainie Snów" w warszawskim Teatrze Ateneum. - Ten spektakl wychodzi naprzeciw dynamice i tempu życia młodych ludzi - mówi reżyser Wawrzyniec Kostrzewski. - Porusza także wiele ważnych dla nich tematów.
rozwiń zwiń