Chiński Nowy Rok - jaki będzie rok Królika?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 15:15
W sobotę, 22 stycznia, przypada Chiński Nowy Rok - najważniejsze święto w Państwie Środka. Zgodnie z chińskim horoskopem wejdziemy w rok Królika.  
W Horoskopie Chińskim rok 2023 to rok Wodnego Królika
W Horoskopie Chińskim rok 2023 to rok Wodnego KrólikaFoto: shutterstock/ badboydt7.

W Nowy Rok na czerwono

Przygotowania do świętowania Nowego Roku Chińczycy zaczynają miesiąc wcześniej. Cała rodzina gruntownie sprząta mieszkanie, żeby, jak nakazuje tradycja, wypędzić złe duchy. Potem dekoruje świątecznie wnętrza. Zgodnie z chińskim horoskopem do każdego roku przypisany jest inny znak. Tym razem z roku Tygrysa wchodzimy w rok Królika - do niego również będą nawiązywać dekoracje.

- Przed Nowym Rokiem mieszkania dekoruje się na czerwono. Na drzwiach praktycznie każdego domu zobaczymy chiński znak szczęścia Fu - mówi mieszkająca w Szanghaju Weronika Truszczyńska, współautorka podcastu "Mało powiedziane". - W zależności od sytuacji może być powieszony do góry nogami. W taki sposób Chińczycy wieszają symbol, gdy już w domu jest bogactwo i chcą je podtrzymać.


Pomyślny rok

Według horoskopu chińskiego rok Królika (wodnego) ma być wielce pomyślny - pełen harmonii i porządku. Pozwoli na złapanie oddechu, zatrzymanie się, skorzystanie z życiowych mądrości. Ma być także rokiem obfitości, realizacji pasji, sukcesów, a także spełnienia marzeń.

- Jak na rok Królika przystało, na straganach można kupić wiele ozdób z tym motywem: poduszki, figurki czy obudowy do telefonów - wszystko jest w kształcie królika - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Nawet poczta chińska wydaje okazjonalny znaczek - oczywiście z królikiem.


Święta pełne symboli

Pierwsze trzy dni chińskiego Nowego Roku są dniami wolnymi od pracy. Najważniejsza jest wigilia Nowego Roku, którą, podobnie jak u nas, spędza się w rodzinnym gronie. - Podaje się wtedy pierożki jiaozi, długi makaron, który symbolizuje długie życie - tłumaczy youtuberka. - Na chińskich stołach znajdziemy także rybę, oznaczającą bogactwo. Obchody chińskiego roku opierają się na symbolach. Obdarowuje się także bliskich prezentami, którymi mogą być pieniądze - koniecznie w czerwonej kopercie.

 

Posłuchaj
08:33 Czwórka/(Stacja kultura - Nowy Chiński Rok 17.01.2023.mp3 O Chińskim Nowym Roku opowiada Weronika Truszczyńska (Stacja kultura/Czwórka)

 

Rozważne świętowanie

Dotychczas nieodłącznym elementem obchodów Chińskiego Nowego Roku były barwne korowody, jednak od czasów pandemii wiele się zmieniło. W tym roku niestety nie będzie inaczej, bo mimo zniesienia obostrzeń wzrost zachorowań w Chinach skłania do rozważnego świętowania.

- Na pewno mniej osób pracujących w dużych miastach nie pojedzie do domu. W mniejszych ośrodkach jest mniej chorych i pandemia rozprzestrzenia się tam wolniej. Dodatkowo jest tam problem z dostępem do lekarzy - zaznacza Weronika Truszczyńska. - Pojawiły się apele z takich miejsc, żeby bez większej konieczności nie wracać na Nowy Rok do domów. Oni się naprawdę boją. W tej sytuacji wiele osób zastanowi się zapewne, zanim zdecyduje się na świętowanie z rodziną.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.01.2023

Godz. emisji: 11.15

aw/kor

Czytaj także

Mangaka to nie jest prestiżowy zawód, ale Hasegawa odniosła sukces

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:31
Dziś wielu twórców komiksów, mang, w Japonii swoje prace wydaje pod pseudonimami. Gdy Machiko Hasegawa zaczynała rysować swoją mangę, w 1946 roku, nie było to zwyczajem. Jej komiks "Sazae-san" podbił serca czytelników i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modowe inspiracje - gdzie szukają ich Chińczycy?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 20:30
Rok temu popularny był styl #chinesestreetfashion. Chińczycy wrzucali zdjęcia ze stylizacji, które były połączeniem mody różnych projektantów. Sprawdzamy, jak jest dzisiaj.
rozwiń zwiń