"Opowieść panny młodej" i "Do Adolfów" - nowe trendy w mandze

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 08:40
Manga, czyli japoński komiks to jeden z najbardziej popularnych gatunków na świecie. Istnieje wiele odmian mangi - to nie tylko postacie z wielkimi oczami. Na rynku coś dla siebie znajdą nie tylko wytrawni mangowicze, ale także ci, którzy wciąż jeszcze w tym stylu nie "siedzą". 
Fanki mangi z Tokio
Fanki mangi z TokioFoto: Sean Pavone/Shutterstock.com

Sztuka malarstwo wystawa 1200.jpg
Od arcydzieł renesansu do mangi - wystawy w galeriach na świecie

"Opowieść panny młodej" to historia dziewczyny imieniem Amira. Akcja rozgrywa się na Bursztynowym Szlaku około dwustu lat temu, w kulturze koczowniczej, mongolskiej. - Tytułowa panna młoda ma 20 lat, ale jej mąż jest o osiem lat młodszy - mówił twórca komiksów Maciej Kur. - To komiks o przygodach tego małżeństwa. Amira jest bohaterką "akcji": strzela z łuku, jeździ konno. Jest odważna, a z drugiej strony bardzo oddana mężowi, choć ich relacja chwilami z oczywistych względów przypomina bardziej rodzeństwo - mówił gość Czwórki. - To postać świetnie napisana, a cały komiks czyta się szybko i lekko, jednocześnie poznając przy tym tamtą kulturę. 

Posłuchaj
05:19 _PR4_AAC 2021_08_10-10-44-21.mp3 O nowych trendach w japońskiej mandze opowiada Maciej Kur (Stacja Kultura/Czwórka) 

Czytaj także:


kimono Japonia 1200 free.jpg
Julia Bernard - Aralka w Kraju Kwitnącej Wiśni

"Do Adolfów" zaś to także manga, która cieszy się dziś ogromną popularnością. - Autor Osamu Tezuka jest uznawany za ojca współczesnej mangi. Ma styl inspirowany Disnejem, i wprowadził go na rynek, co miało wpływ na całą mangę - mówił Maciej Kur. Jak podkreślał, to cykl adresowany do dorosłych odbiorców, głównie ze względu na sposób rysowania, ale też treść. - Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, na olimpiadzie w Berlinie. Bohaterem jest reporter z Japonii, który został wmieszany w intrygę - opowiada ekspert. W książce mamy dwa wątki. - Jeden dotyczy teczki, której bohaterowie komiksów poszukują, a drugi to historia przyjaźni dwóch chłopców z żydowskiej i niemieckiej rodziny. Tezuka pokazuje okrucieństwo wojny, propagandę i "pranie umysłów", dehumanizację - wyliczał ekspert. - To bardzo głęboka rzecz.

Czytaj także:

Komiks japoński różni się bardzo od tych europejskich czy amerykańskich. - Mangi zwykle są czarno-białe. Wizualnie stawiają na ekspresję postaci. Manga polega na emocjach, jakie dana postać przekazuje - opowiadał Maciej Kur. - Gdy postać rozpiera energia, niemalże wyskakuje ona ze swoich konturów, zaczyna być zdeformowana. Mistrzem w tym są twórcy serii "One piece", to niezwykła sztuka. Jest też "Dziewczynka w Krainie Przeklętych", która odbiega mrocznym, poszarpanym stylem znacznie od tradycyjnej mangi.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 10.40

kd

Czytaj także

Peru - kolorowo, z hamakiem i ochroną

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:45
Domy w Peru przypominają te w Hiszpanii, ale mają też wiele cech spotykanych w Ameryce Południowej. Bardzo często drzwi otwiera portier, który pilnuje rodziny. Domy są kolorowe i wielorodzinne. Meblem niezbędnym zaś jest tutaj hamak. Dookoła świata szlakiem mieszkań sprawdzamy, jak mieszkają Peruwiańczycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanami - japońskie święto wiosny [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 12:00
Hanami głównie kojarzy się z jasnoróżowymi kwiatami kwitnącej wiśni, które obsypują tysiące parków w Japonii. Dlatego też Japonia nazywana jest również Krajem Kwitnącej Wiśni.
rozwiń zwiń