"Titanic" wraca do kin. Czy tym razem Rose uratuje Jacka?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 12:20
Po 25 latach od premiery, na duży ekran powraca "Titanic". Czy kasowy przebój wszech czasów przyciągnie do kin widzów, tak jak to było w przypadku "odświeżonej" wersji innej produkcji Jamesa Camerona, filmu "Avatar"? Być może zachętą będzie to, że jedna ze scen została w nim "poprawiona".
Kate Winslet i Leonardo DiCaprio na planie filmu Titanic w reż. Jamesa Camerona.
Kate Winslet i Leonardo DiCaprio na planie filmu "Titanic" w reż. Jamesa Camerona. Foto: PAP/Photoshot/ © Band Photo / uppa.co.uk

"Film, który nie miał prawa powstać"

Premiera zremasterowanej wersji kinowego hitu odbędzie się 10 lutego, a film będzie można oglądać w wersji 3D 4K HDR. Wydaje się to zgodne z filozofią Jamesa Camerona, który jest specjalistą "od robienia dobrego wrażenia" - Jeszcze przed premierą, która dobyła się w 1997 roku, mówiło się, że "Titanic" będzie technologicznym przełomem. Filmem, który właściwie nie powinien był powstać - opowiadał w Czwórce krytyk Błażej Hrapkowicz. - Na potrzeby tej produkcji na nowo zbudowano historyczny statek, wyposażono każdą kajutę, stworzono kostiumy z epoki, a potem to wszystko spektakularnie zniszczono. 

Walentynkowy klasyk

Zdaniem Dawida Muszyńskiego, redaktora naczelnego portalu naekranie.pl, nowa wersja "Titanica" może odnieść sukces, bo - po pierwsze - to melodramat wszech czasów, po drugie - studia filmowe wydają mnóstwo pieniędzy na "rewitalizację" filmowych arcydzieł. - Nie ukrywajmy, że robią to hobbystycznie, bo oczywiście chodzi o to, żeby zarobić i pobić kolejne rekordy. "Titanic" zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście najbardziej kasowych filmów z wynikiem 2,201 mld dolarów. Po lutowej premierze na pewno się to zmieni, zwłaszcza że będzie on wyświetlany tuż przed walentynkami - zaznacza rozmówca Oliwii Krettek.

Titanic: 25. rocznica - zwiastun #1 / 20th Century Studios Polska

Sprawdź też:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Titanic (@titanicmovie)

Historia pewnego "striptizu"

Jeśli chodzi o tę produkcję, to wszystkie liczby robią wrażenie: budżet, który wyniósł 50 milionów dolarów, 11 Oskarów, 1000 statystów. Zaskakujących liczb związanych z filmem Jamesa Camerona można by wymieniać sporo - np. słowo "Jack" wymówione przez Rose pojawia się tam aż 80 razy. Imię "Rose" pada rzadziej, ale za to grająca tę postać Kate Winslet musiała wystąpić… nago. - To słynna scena, w której Rose jest rysowana przez Jacka. Kate bała się tej sceny, ale nie tego, jak pokażę ją Cameron, tylko jak zareaguje DiCaprio - opowiada Dawid Muszyński. - Żeby mieć problem z głowy, aktorka na jednej z prób po prostu zrzuciła ubranie, i to chyba poskutkowało, bo scenę udało się nakręcić bez żadnych problemów.

Posłuchaj
18:52 CZWÓRKA Stacja Kultura - Titanic 26.01.2023.mp3 Powrót "Titanica" - jak ocenimy ten film po 25 latach od premiery? (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.01.2023

Godz. emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Gdynia stolicą polskiego kina. "To miasto, które kocha filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:00
20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Co jak co, ale kino nam się w Polsce udało. Mamy wspaniałą powojenną kinematografię i świetnie zapowiadających się debiutantów. Wszystko to pokażemy naszym widzom w tym roku - zapowiada Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buñuel, Saura, Neville, Berlanga - Hiszpanie ciągną nas do kina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:50
- Już po raz czwarty przygotowujemy nasz przegląd. Staramy się za każdym razem pokazać takich reżyserów, których być może polska publiczność zna, jak Luis Buñuel i Carlos Saura, ale też sięgamy do mniej znanych nazwisk: Luis García Berlanga, Edgar Neville, Fernando Fernán Gómez czy Juan Antonio Bardem - mówi Kinga Kowalska organizatorka cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego.
rozwiń zwiń