Jak napisać scenariusz, który przyprawi widza o dreszcze?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 17:20
Bardzo długo mówiło się, że w Polsce nie ma dobrych scenarzystów i nie ma dobrych scenariuszy. Nieco inne zdanie na ten temat mają organizatorzy Script Fiesty, którzy już od jedenastu lat powtarzają, że potencjał w tej dziedzinie mamy olbrzymi, czasami brakuje nam tylko narzędzi, żeby dobrze "napisać" film.
Jak napisać dobry scenariusz horroru albo thrillera? Sprawdziła to Marta Hoppe (zdj. ilustracyjne)
Jak napisać dobry scenariusz horroru albo thrillera? Sprawdziła to Marta Hoppe (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Prostock-studio

W teorii kina istnieje wyraźne rozgraniczenie na horror i na dreszczowiec (thriller). W pierwszym przypadku pojawiają się siły nadprzyrodzone, w drugim – potworów nie ma, ale jest za to groza. We współczesnym kinie coraz częściej straszy zwykły człowiek. I wzbudza większy strach niż niejeden duch czy omam. - Kino gatunkowe, w którym zawiera się kino grozy, to koncept, który polega na pewnego rodzaju umowie między twórczynią i twórcą a odbiorcą. Wiemy, że potwory nie istnieją, podobnie jak nie istnieje laleczka Chucky i zombie, ale zgadzamy się na taką konwencję i na to, że będziemy straszeni - wyjaśnia filmoznawca i historyk filmu Tomasz Kolankiewicz. - Wszystko zależy tylko od tego, z jaką maestrią będzie to zrobione.

Jeśli chce się napisać scenariusz, który ma przestraszyć widza, trzeba spełnić kilka warunków. - Ważne jest to, żeby historia poruszała konkretną strunę, żeby była możliwie jak najbardziej aktualna – opowiada rozmówca Marty Hoppe. - I oczywiście nie chodzi o to, żeby robić film o tym, co dzieje się za oknem. Można wybiegać w przyszłość. Tak, jak to zrobili twórcy "The Last Of Us", postapokaliptycznego serialu, w którym grzyby przejęły kontrolę nad ludźmi, stając się jednocześnie metaforą katastrofy klimatycznej.

Posłuchaj
16:06 CZWÓRKA Stacja Kultura - script fiesta 23.03.2023.mp3 Jak napisać dobry scenariusz horroru albo thrillera? (Stacja Kultura/Czwórka)

- Filmowcy często popełniają błąd, zastanawiając się, jaką historię chcą opowiedzieć, a jednocześnie nie znając odpowiedzi na pytanie, po co chcieliby to zrobić. Tymczasem ta wiedza jest niezbędna, żeby przestraszyć kogoś skutecznie - podsumowuje Tomasz Kolankiewicz.     

Sprawdź też:

Script Fiesta to jedyny w Polsce i jeden z największych w tej części Europy festiwal scenarzystów. W tym roku odbędzie się po raz jedenasty - w stołecznym Kinie Elektronik oraz Warszawskiej Szkole Filmowej, w dniach od 30 marca do 2 kwietnia 2023 roku. W programie jak zwykle nie zabraknie ciekawych paneli - uczestnicy i zaproszeni goście będą zastanawiać się, jakie scenariusze interesują dziś Netflix i jak stworzyć scenariusz serialu na podstawie gry. Odbędzie się też Noc Teledysków z udziałem Moniki Brodki i Anny Maliszewskiej oraz przedpremierowy pokaz fragmentów najnowszej produkcji Pawła Maślony - filmu "Kos".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Hoppe 

Data emisji: 23.03.2023

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Gdynia stolicą polskiego kina. "To miasto, które kocha filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:00
20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Co jak co, ale kino nam się w Polsce udało. Mamy wspaniałą powojenną kinematografię i świetnie zapowiadających się debiutantów. Wszystko to pokażemy naszym widzom w tym roku - zapowiada Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kina studyjne: "tworzą więzi, dają poczucie wyjątkowości"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 13:20
Mają inny repertuar i inne podejście do sztuki filmowej. Kina studyjne nie tylko organizują projekcje, ale też tworzą odpowiednią atmosferę, prowadzą kluby dyskusyjne i budują wspólnotę miłośników filmów. 
rozwiń zwiń