Zofia Jaworowska: nieprzeciętność to powinno być coś zupełnie przeciętnego i normalnego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 13:25
- Nieprzeciętność jest wtedy, gdy ludzie wykonują jakiś dodatkowy wysiłek poza swoimi codziennymi obowiązkami, żeby ludziom z ich lokalnej społeczności żyło się lepiej. Nie wszyscy go podejmują, a fajnie by było, gdyby podejmowali, żeby ta nieprzeciętność była bardziej przeciętną - mówi działaczka społeczna Zofia Jaworska, jurorka plebiscytu "Nieprzeciętni 2023".
Zofia Jaworowska - jurorka w plebiscycie Nieprzeciętni 2023
Zofia Jaworowska - jurorka w plebiscycie Nieprzeciętni 2023Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

Już tylko kilka dni zostało na przesyłanie zgłoszeń do Plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2023". Plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś fajnego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. Tylko do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu poprzez formularze TUTAJ.

Z przesłanych zgłoszeń grupę finalistów wyłoni specjalne jury. W składzie kapituły zasiada też Zofia Jaworowska, działaczka społeczna i tłumaczka, z którą rozmawiamy o nieprzeciętności.  

Nieprzeciętność - transformacja definicji 

Definicja nieprzeciętności bardzo się zmienia. Kiedyś, myśląc o osobach nieprzeciętnych, mieliśmy obraz osób, które miały nietypowe pasje, talenty. Jak podkreśla gość Czwórki, odkąd wybuchła wojna na Ukrainie to się zmieniło.

- Wszystkie działania, których się podejmujemy w fundacji, ale też działanie grupy to był bardzo zbiorczy wysiłek. Mam wrażenie, że zmienia się postrzeganie tego, co jest ważne z takiego myślenia egoistycznego albo po prostu myślenia o swoim własnym, indywidualnym rozwoju, w stronę rozwoju społecznego - mówi rozmówczyni Kasi Dydo. - Robienie czegoś razem, bycie razem i ta solidarność jakoś w trudnych czasach pełnych niepokoju może nam coś dać. Wydaje mi się, że osoby, które potrafią taką społeczność wokół siebie zbudować, aktywizować ludzi wokół siebie to jest jakaś ogromna wartość - może na tegoroczną edycję plebiscytu.

Zobacz także: 

Nieprzeciętni 2023 Nieprzeciętni 2023

Pomoc dla Ukrainy i nowy trend

Na początku wojny na Ukrainie Zofia Jaworowska założyła i koordynowała pracę Grupy Zasoby, jednej z najefektywniej działających inicjatyw wspierających osoby uchodźcze z Ukrainy w Polsce. Jest także prezeską Fundacji BRDA, w ramach której wysyła okna do Ukraińców i Ukrainek odbudowujących zniszczone domy oraz pozyskuje materiały budowlane z odzysku.

- To są materiały pochodzące od firm, producentów, osób prywatnych, które przekazujemy do organizacji społecznych na Ukrainie - tłumaczy gość Czwórki. - Jak wiadomo, tam brakuje takich rzeczy i to, co robimy, ma potencjał pomocowy, który chcemy rozwijać. Dodatkową wartością są wystawy, które realizujemy we współpracy ze środowiskiem architektonicznym, których celem jest szerzenie idei reuse, czyli przetwarzanie tego, co już zostało wykorzystane, w coś nowego. To jest trend u nas jeszcze raczkujący, ale bardzo popularny w Holandii i Belgii. Mamy nadzieję, że tym samym jesteśmy na etapie zmian myślenia o architekturze i materiałach budowlanych i że fundacja ze swoją działalnością świetnie się w to nowe myślenie wpisuje.


POBIERZ:

Zofia Jaworowska - działaczka społeczna, tłumaczka, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, antropologii społecznej w Goldsmith’s College London, scenariopisarstwa w praskiej FAMU i Szkoły Wajdy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość:  Zofia Jaworowska (działaczka społeczna, tłumaczka)

Data emisji: 13.04.2023

Godzina emisji: 10.15

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023

aw/kd

Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Iluzjonista Y: w naszej nieprzeciętności nikt nas nie podrobi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 15:00
Wystartował Czwórkowy Plebiscyt Nieprzeciętni. W oczekiwaniu na zgłoszenia do tegorocznej edycji spotykamy się z osobami, które można uznać za nieprzeciętnych. Z całą pewnością należy do nich iluzjonista Y, który zasiada w jury Plebiscytu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Co słychać u finalistów z poprzednich lat? Julia Święch i Magdalena Westa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 10:44
Ruszył plebiscyt "Nieprzeciętni", a my rozmawialiśmy z finalistami i laureatami poprzednich odsłon i sprawdzamy, jak zmieniło się ich życie w ostatnich latach. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Julią Święch, finalistką z 2019 roku, i Magdaleną Westą - Nieprzeciętną z 2017 roku. 
rozwiń zwiń