Program Splat!FilmFest 2023 - moc strasznych, gorących premier

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 16:52
Znamy już program 9. odsłony Splat!FilmFest - najstraszniejszego festiwalu w Polsce. Monika Stolat zapowiada, że będzie dziwnie, strasznie, przerażająco, ale też śmiesznie, a nawet romantycznie. Czwórka jest patronem tego wydarzenia.
Pandemonium to jeden z obrazów, które zobaczymy na SplatFilmFest już w październiku. Kadr z filmu.
"Pandemonium" to jeden z obrazów, które zobaczymy na Splat!FilmFest już w październiku. Kadr z filmu.Foto: mat.pras./Splat!FilmFest
 • Zbliża się kolejna odsłona Splat!FilmFest - to najlepszy festiwal kina gatunkowego w Polsce. 
 • Czwórka jest patronem wydarzenia. 
 • Na stronie wydarzenia już dostępny jest program festiwalu. 
 • Filmy podzielone są na siedem kategorii: Strach i terror, Strasznie śmieszne, Fantastycznie, WTF, Dokumenty, Kultowe Klasyki, Najlepsze z najgorszych. Oddzielną kategorią są krótkie metraże. 
 • Festiwal rozpocznie się 25 października w kinach Warszawy i Wrocławia. 

Splat!FilmFest już po raz 9. wleje strach w serca i umysły swoich widzów. Monika Stolat, dyrektorka wydarzenia podkreśla, że Splat! to najstarszy w Polsce i jedyny taki festiwal kina gatunkowego w kraju. 

- Fenomen naszego festiwalu i filmów grozy chyba polega na emocjach, które towarzyszą seansom. One są bardzo różne, od strachu i przerażenia czasami, po dziką zabawę i frajdę - mówi gość Adama Smolarka. - Obrazy, które prezentujemy, nie są przeciętne, letnie, ale wywołują duże emocje, ciężko o nich zapomnieć. 

Kino grozy na festiwalu Splat! ma jednak też swoją romantyczną odsłonę. Przykładem może być tu obraz "Humanistyczny wampir poszukujący osoby samobójczej". - Jest tu wątek wampiryczny, film jest dość romantyczny i melancholijny - ocenia Monika Stolat. - Nie ma tu dużo przemocy, film jest wręcz uroczy - w specyficzny sposób. Uroczy, ale z pazurem. 

Czy horrory jeszcze straszą?

Niektórzy twierdzą, że dziś horrory nie są już straszne, że powtarzają utarte schematy, kalki. Czwórkowy gość podkreśla jednak, że trzeba się dobrze rozglądać. - Do mainstreamu trafia dużo przeróżnych filmów, w tym powtarzalnych horrorów. Niektóre mają po 10-20 części - opowiada. - Ale wtedy wchodzi Splat! i pokazuje filmy, które są o czymś. Skupiamy się na kinie, które straszy, przeraża, obrzydza. One są dziwne, ale są na jakiś temat, często mają podteksty społeczne. 


Posłuchaj
16:55 czwórka stacja kultura 06.10.2023 splat film festiwal.mp3 O programie Splat!FilmFest opowiada Monika Stolat (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W tym roku w programie Splat!FilmFest znalazło się 30 pełnometrażowych filmów, które wybrano ze zgłoszonych 300. Splat! słynie z dobrej selekcji. Obrazy zostaną wyświetlone w siedmiu kategoriach:

 • Strach i terror
 • Strasznie śmieszne
 • Fantastycznie
 • WTF
 • Dokumenty
 • Kultowe Klasyki
 • Najlepsze z najgorszych

Oddzielną kategorią są krótkie metraże. 

- Większość z tych obrazów bierze też udział w konkursie. Naszym szanownym jury, szanowną komisją konkursową jest nasza publiczność - podkreśla organizatorka. - Nagrody zostaną przyznane w kilku kategoriach:

 • najlepsza reżyseria
 • najlepszy scenariusz
 • najlepszy film 
 • najstraszniejszy film
 • najlepsze efekty specjalne 
 • najbardziej szokujący film

- W kategorii "Strach i terror" pokazujemy najstraszniejsze filmy, dla tych którzy lubią się bać i lubią silne emocje - zdradza gość Czwórki. - W "Strasznie śmieszne" zaprezentujemy czarne komedie, ale niektóre z nich są naprawdę straszne. Sekcja "WTF" to filmy dziwne, absurdalne.

Monika Stolat zdradza, że festiwalowe opisy filmów tworzy Marta Górna, specjalistka filmu, fanka kina gatunkowego. - U nas nigdy nie było sztywnych suchych opisów. U nas widać miłość do kina gatunkowego - podkreśla. - Każdemu opisowi towarzyszą też ciekawe hashtagi - warto na nie spojrzeć.

Co w programie Splat!FilmFest 2023?

Tegoroczny program Splat!FilmFest zapowiada się niezwykle interesująco. W ramach imprezy zostanie zaprezentowany m.in. obraz Piotra Krzywca "Oko boga". - Prezentowaliśmy jego film "Rok 2384" z 1995 roku. Wtedy polscy widzowie odkryli jego filmy - zdradza gość Czwórki. - "Oko boga" jest inspirowany mrocznym, polskim, gangsterskim kinem lat 90. z fantastycznymi wątkami podróży w czasie.

Fanów przyciągnie też "Palenie powoduje kaszel" w reżyserii Quentina Dupieux. To ulubieniec publiczności i siewca absurdu. - On robi w kinie, co chce, ma szalone poczucie humoru, nikomu nie chce się przypodobać - mówi Monika Stolat. - W Cannes też go pokazują. 

Na Splat!FilmFest na widzów czekają same gorące, najnowsze filmy, większość z 2023 roku - same polskie premiery, a nawet jedna europejska i jedna światowa. 

Festiwal rozpoczyna się 25 października w kinach Warszawy i Poznania, a Czwórka jest patronem wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Monika Stolat (dyrektorka festiwalu)

Data emisji: 06.10.2023

Godzina emisji: 10.17

pj

Czytaj także

MIASTOmovie. Festiwal o architekturze i miejskich niedoskonałościach

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 11:28
Już od 11 lat we Wrocławiu odbywa się festiwal MIASTOmovie - festiwal o mieście i architekturze. Tym razem jego tematem przewodnim są miejskie niedoskonałości, które niekoniecznie muszą nam, mieszkańcom przeszkadzać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Splat!FilmFest 2023 - przyciąga tych, którzy lubią się bać

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 09:00
Splat!FilmFest uznawany jest za najlepszy festiwal kina gatunkowego w Polsce, ale doceniany jest też na świecie. Zespół wydarzenia wciąż pracuje nad programem, ale w Czwórce już zdradzamy, jakie filmy będzie można zobaczyć. Splat! odbywa się pod naszym patronatem. 
rozwiń zwiń