Sabina. Na albumie "Blumental" swoje miejsce ma "Disneyland"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 11:29
"Disneyland" to najnowszy singiel Sabiny, który zapowiada płytę "Blumental", która powstała z osobistych przeżyć artystki, wspomnień i strat. Sabina zdradza, że to album o baśniach czytanych jej przez dziadka i strachach kryjących się pod łóżkiem w zielonym domku pod numerem 10.
Pod pseudonimem Sabina kryje się Sabina Karwala. Jej najnowsza płyta to Blumental
Pod pseudonimem Sabina kryje się Sabina Karwala. Jej najnowsza płyta to "Blumental"Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Sabina Karwala to aktorka, artystka, autorka tekstów, piosenkarka. Od 10 lat występuje na scenie. 
  • Jej najnowszy album "Blumental" to piosenki, które wyrosły ze wspomnień, strat i pożegnań. 
  • Swoje miejsce na płycie znalazł też singiel "Disneyland". 
  • Aktualnie Sabina pracuje nad filmem i muzyką do niego. Obraz będzie zamknięciem jej przewodu doktorskiego w szkole filmowej. 


Pod pseudonimem Sabina kryje się Sabina Karwala aktorka, artystka niezależna, autorka tekstów, kompozytorka. Na co dzień występuje w Teatrze Variete w Krakowie, a także w spektaklu Bonobo, który można oglądać w różnych miastach Polski. Z kolei w filmie Pokusa w reż. Marysi Sadowskiej wcieliła się w postać Rybki.

Sabina, wspomnienia i pożegnania

- Od 10 lat jestem aktywna na scenie - przyznaje Sabina w rozmowie z Kasią Dydo. - Wyrosłam z muzyki, ukończyłam dwa stopnie szkoły muzycznej. Później był etap szkoły filmowej. Zawsze marzyłam, by występować w musicalach. Potem pojawiła się autorska ścieżka - dzięki Jankowi Bieleckiemu. On mnie zmotywował do tego, by pisać autorskie teksty, zaczęliśmy pracować nad muzą. Jakoś udaje mi się to wszystko połączyć - opowiada gość audycji. 

Niemałe znaczenie dla płyty "Blumental" ma rodzinny dom artystki, który mieścił się w Bielsko-Białej przy ulicy Turystycznej 10, a także aktualny górski dom jej rodziców. Sabina wraca do wspomnień z dzieciństwa, szamańskich zabaw i opowieści, które serwował jej dziadek, i do pożegnania z nim, a także ukochaną ciocią. 


Posłuchaj
22:01 czwórka stacja kultura 06.11.2023 sabina 10.15.mp3 Sabina opowiada o swoim albumie "Blumental" (Stacja Kultura/Czwórka)

 


"Disneyland" zapowiada album "Blumental"

- Z tego wszystkiego wyszedł "Blumental" - mówi. - Jest trochę słowiańskiego ducha na tej płycie - dodaje. 

"Disneyland" to jeden z singli promujących najnowszy album artystki. Bajkową krainę Sabina odwiedziła dwukrotnie i przyznaje, że znów chętnie by tam wróciła. - Poczułam się tam jak w musicalu, jak w bajce. Muzyka zaś pozwala mi się zbliżyć do tego magicznego, oderwanego od rzeczywistości świata. 

Disneyland/SABINA


- Teksty, muzyka kompozycje na tej płycie są chyba jakąś taką formą mojego najbardziej intymnego wyrazu. Tam zapisują się moje emocje, też te związane ze stratą. W piosenkach jest najbardziej treściwa moja wewnętrzna prawda - zdradza Sabina. 

Prace nad niemal każdą swoją piosenką artystka zaczyna od tekstu, później słyszy jego rytm, a następnie pojawia się melodia. Z takim zaczynem artystka idzie do studia Janka Bieleckiego, producenta. Przyznaje, że od czasu do czasu pozwalają sobie na wspólne "ucieczki", campy w celu tworzenia. - Wyjeżdżamy na takie tygodniowe wczasy z muzyką. Byliśmy na Kaszubach, Podlasiu - opowiada. - Tam spacerujemy, gotujemy, tworzymy. Jesteśmy razem, nic nas nie rozprasza, nie mamy codziennych obowiązków, nie woła nas miasto. Jesteśmy tu i teraz i w każdej chwili możemy usiąść do komputera, instrumentu. To zawsze przynosi niesamowite efekty - dodaje. 

Sabina Karwala zawsze chciała tworzyć soul, jednak na jej płycie znajdziemy przede wszystkim brzmienia elektroniczne. To efekt kompromisu, mariażu, upodobań artystki i producenta, który dobrze czuje się w elektronice. - Mnie ta muza zafascynowała. Zdecydowałam się połączyć te światy. Do tej pory mi się to nie znudziło. 

Sabina tworzy film i muzykę do niego

W najbliższym czasie na Czwórkowego gościa czeka duże wyzwanie. Dwa lata temu rozpoczęła studia doktoranckie w szkole filmowej. - W ramach studiów muszę stworzyć film i napisać pracę badawczą. Scenariusz już mam. Będzie to monodram muzyczno-filmowy - zdradza. - Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że będzie opowiadał o pięknej postaci, której jestem imienniczką. 

Ścieżkę dźwiękową do filmu Sabina chce napisać sama. Przyznaje, że czuje i stres, i duże podekscytowanie projektem. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Sabina (aktorka, wokalistka)

Data emisji: 06.11.2023

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Ptakova i jej nowy album "dla wrażliwców"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 14:50
- Naprawdę mam kruche, często smutne serce i to się przelało chyba na tę płytę. Jest to bardzo autentyczna i najprawdziwsza płyta - mówi w Czwórce ptakova. - Słuchacze znajdą tam mnóstwo wrażliwości. To album zdecydowanie od wrażliwca dla wrażliwców.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ugorna o nowym singlu: stoczyłam wiele walk, wygrałam tę o siebie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 10:20
Wygrała "Szansę na sukces", doszła do półfinału "The Voice of Poland" i zagrała trasę bluesowo-symfoniczną. Jak sama mówi, stoczyła wiele bitew. - Mój nowy singiel "Wszystko zabierze wiatr" to nie jest utwór o walce, ale przede wszystkim o zwycięstwie - opowiada Ugorna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maraton Chopinowski Polskiego Radia - jedyny taki maraton w eterze

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 15:48
W 6. urodziny Polskiego Radia Chopin, 11 listopada, odbędzie się Maraton Chopinowski - wyjątkowe wydarzenie zaplanowane na 26 godzin. Usłyszymy wszystkie utwory Fryderyka Chopina, a towarzyszyć im będą m.in. obrazy Jerzego Dudy-Gracza. 
rozwiń zwiń