Rok 2023 w muzyce: świetne debiutantki, "Taxi" i Del-M

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 16:50
- Ten rok w polskiej muzyce należał do ultra zdolnych debiutantek i do człowieka, który na naszej scenie działa od wielu lat. Dzięki współpracy z młodym pokoleniem muzyków jazzowych, nagrał chyba najlepszy album mijających 12 miesięcy - ocenia dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski.
Dominika Płonka i Damian Sikorski na koncercie w Czwórce.
Dominika Płonka i Damian Sikorski na koncercie w Czwórce.Foto: Bartosz Bajerski
  • W sieci internauci najczęściej słuchali nowej płyty Taco Hemingwaya. Dawid Podsiadło pobił rekord frekwencyjny na Stadionie Narodowym.
  • W gronie najciekawszych debiutantek znalazły się Dominika Płonka i Kathia.
  • Łona, Krupa i Konieczny nagrali album "Taxi" - jedną z najlepszych płyt 2023 roku.
  • Poznaliśmy zwycięzcę szóstej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Został nim raper Del-M, czyli Marcin Jankowski.   

 - Najnowsza płyta Taco Hemingwaya "1-800-Oświecenie" wykręciła w sieci 2 miliardy odtworzeń. I w ogóle jeśli chodzi o liczby, to tego roku w muzyce nie da się porównać z innymi latami. Mieliśmy wysyp nowych płyt, EP-ek i singli - wymienia rozmówca Adama Smolarka. - Dawid Podsiadło rozbił bank na Stadionie Narodowym i jako pierwszy polski artysta sprzedał na koncert 80 tys. biletów. A Mrozu na Fryderykach - zdobywając statuetki w najważniejszych kategoriach za płytę "Złote bloki".

Dominika Płonka w siedmiu numerach 

W gronie najciekawszych debiutantek 2023 roku jest Dominika Płonka, która zanim wydała EP-kę "DD EP", już zagrała koncert w Czwórce. - Ta dziewczyna rozpędza się niczym kiedyś Robert Kubica w Formule 1 - śmieje się Damian Sikorski. - Debiutowała na naszej scenie, jest naszą "Czwórkową dumą" i przykładem na to, jak należy wykorzystać swój czas. Szczerość, prawda i autentyczność - to wszystko jest w jej muzyce. Do tego charakterystyczny głos i świetne pióro.   


Dominika Płonka w Czwórce Dominika Płonka w Czwórce

O swojej płycie "DD EP" artystka opowiadała w "Muzycznym Lunchu". - To wydawnictwo było mi bardzo potrzebne. Pierwsze moje "body of art". Dominika sprzed dwóch lat, z czasów numeru "Czy wyjechałaby" była dużo bardziej pogubiona, na rozstaju dróg między licencjatem a studiami. Nie traktowałam muzyki priorytetowo, choć uwielbiałam ją tworzyć. Dominika z "DD EP" nie skończyła studiów magisterskich i dała się przejąć muzyce - śmiała się Dominika Płonka.

Kathia i jej "Przestrzeń"

W tym roku debiutancką płytę wydała też 21-letnia producentka i kompozytorka Kathia. Album "Przestrzeń" łączy duszną atmosferę z delikatnym, pełnym czułości przekazem. - Dużo jest smutku na tej płycie, bo w pewnym momencie było go dużo w moim życiu - opowiadała artystka. - Usłyszałam opinię, że ta płyta jest bardzo kobieca, ale ona jest też dla mężczyzn. Ona ma w sobie pierwiastek kobiecości, ale przede wszystkim jest o emocjach. To są historie z mojego życia, to są moje najczulsze struny, nazywam to zapisem mojej głowy z tych trzech lat. Moim pragnieniem jest, żeby ludzie otwierając "Przestrzeń" stwierdzili: "to jest o mnie", a nie tylko o dziewczynie, która śpiewa".

Kathia - kamfora | KATHIA

Poeci nocy: Łona, Krupa, Konieczny

Album "Taxi" Łony, Krupy i Koniecznego to płyta, która pojawia się w większości zestawień muzycznych 2023 roku. Stworzyli ją mistrz nieoczywistych rapowych narracji i jazzmani po Akademii Muzycznej z projektu Siema Ziemia. Opowieść o współczesności zaczepiona między hip-hopem, jazzem i elektroniką powstała w oparciu o rozmowy z taksówkarzami.

To, co dzieje się podczas jazdy na nocnej zmianie, najbardziej interesuje innych ludzi. Jeśli podzielimy dobę na prozę i poezję, to z całą pewnością taksówkarze są poetami nocy - mówił w Czwórce Łona. 

Projekt Łona x Konieczny x Krupa oraz prowadzący audycję Damian Sikorski. Projekt Łona x Konieczny x Krupa oraz prowadzący audycję Damian Sikorski.

Del-M wyda płytę z "Będzie głośno!"

W 2023 roku poznaliśmy także kolejnego zwycięzcę konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Tym razem cyfrowy album z Czwórką wyda Del-M czyli Marcin Jankowski. - Ten młody artysta to powiew świeżości na polskiej rapowej scenie. Od lat pisze swoje teksty, rapuje i produkuje muzykę, którą można skwitować frazą "coming of age" - opowiada Damian Sikorski, pomysłodawca konkursu.


Del-M, Marcin Jankowski, zwycięzca szóstej odsłony "Wydaj płytę z Będzie głośno!" Del-M, Marcin Jankowski, zwycięzca szóstej odsłony "Wydaj płytę z Będzie głośno!"

Marcin Jankowski już w wieku 9-10 lat zaczynał tworzyć muzykę z gitarą. Pierwszy tekst rapowy napisał w wieku 11 lat. Od 2019 współpracuję na stałe z dwoma producentami - z Szogunem i Bartkiem Tkaczem. -  Dla mnie robienie muzyki i tekstu jest nierozłączne. Zaczynam od tekstu, on jest dla mnie bardzo istotny. Tekst to jest najbardziej bezpośredni sposób wyrazu. Gdyby muzyka nie była istotna to bym pisał książki. Dla mnie jest ona istotna - jak każde słowo wybrzmi, jak jest połączone z brzmieniem, ekspresją - opowiadał w Czwórce. Debiutancka płyta Del-Ma ukaże się w 2024 roku.

Posłuchaj
21:54 CZWÓRKA Stacja Kultura - muzyka 28.12.2023.mp3 Rok 2023 w muzyce podsumowuje Damian Sikorski - dziennikarz muzyczny i autor audycji "Będzie Głośno!" (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Damian Sikorski (dziennikarz muzyczny Czwórki)

Data emisji: 28.12.2023

Godzina emisji: 11.15

kul/mg

Czytaj także

Sara Kordowska to zespół. Nowy album to "Matki wynalazku"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 12:18
Sara Kordowska cztery lata temu została laureatką konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno". Już wtedy, podczas premierowego koncertu, podkreśliła, że Sara Kordowska to zespół. Dziś powraca z drugim albumem - "Matki wynalazku". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skalpel w bigbandowej odsłonie - największe klasyki zespołu na płycie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 18:30
Niedawno premierę miał album "Big Band Live" duetu Skalpel. To największe klasyki zespołu i parę niespodzianek nagranych kilka lat temu na żywo z 17-osobowym Big Bandem pod wodzą Patryka Piłasiewicza. - Zaletą tego materiału jest to, że on nie utracił swojej świeżości po latach i dlatego warto go było wydać i zaprezentować słuchaczom - mówią w Czwórce Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli duet Skalpel.
rozwiń zwiń