"Powiadacze". Wystawa-interwencja w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 13:00
Co łączy sztukę współczesną z obiektami średniowiecznymi? Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Galerii Sztuki Średniowiecznej prezentowane są "zanurzone w teraźniejszości" prace artystek i artystów, które wchodzą w dialog ze sztuką średniowieczną i sakralną.  
Muzeum Narodowe w Poznaniu należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce.
Muzeum Narodowe w Poznaniu należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" to wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
  • Zobaczymy na niej prace współczesnych twórców w otoczeniu obiektów średniowiecznych. 
  • Wśród autorek i autorów prezentowanych prac są m.in.: Agnieszka Brzeżańska, Marta Deskur, Ewy Kuryluk, Dawida Marszewskiego i Magdy Moskwy. 
  • Wystawę przygotowały Katarzyna Sinoracka i dr Patrycja Łobodzińska.
  • Można ją oglądać do 7 kwietnia 2024 roku. 

Co zobaczymy na wystawie "Powiadacze"?

Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" przedstawia wybrane zagadnienia z dziedziny sztuki, które łączą prace artystek i artystów współczesnych z zabytkami średniowiecznymi. Dzieła odległe od siebie czasowo w przestrzeni wystawy inicjują dialog, który sprawia, że dystans między nimi się zaciera.

Średniowiecze odkryte na nowo

- "Powiadacze" to wystawa-interwencja. Odbywa się w Galerii Sztuki Średniowiecznej, więc interweniuje w przestrzeń stałej ekspozycji - wyjaśnia jedna z kuratorek Katarzyna Sinoracka. - Mam nadzieję, że pozwoli ona naszym odbiorcom odkryć średniowiecze na nowo. Ta epoka cieszy się dwoistą sławą. Z jednej strony jej nazwa funkcjonuje jako synonim zacofania, przestarzałości. Z drugiej jednak strony współczesna kultura popularna interesuje się jej atmosferą.

Wskazuje na to popularność takich seriali jak "Gra o tron" czy sagi o Wiedźminie. Powiadacze mają zwrócić uwagę na to, co pozostało z tej epoki. Ale też pokazać, jak dialogują ze sobą przeszłość i współczesność.  

Zwiastun wystawy "Powiadacze" | Muzeum Narodowe w Poznaniu

- To, co znajduje się w Galerii Sztuki Średniowiecznej, to przede wszystkim obiekty sakralne, które niekoniecznie muszą być atrakcyjne dla młodego pokolenia. Zestawiając je ze sztuką współczesną chciałyśmy zmniejszyć tę niechęć - wyjaśnia rozmówczyni Kuby Piątkowskiego.  - Na wystawie mamy trzy typy „powiadaczy”: dzieła śreniowieczne, prace współczesnych artystek i artystów oraz odbiorcy.

Zobacz także:

Malarstwo, haft, kolaże i prace zapachowe 

Ekspozycja obejmuje dziesiątki dzieł wykonanych w różnych technikach - od malarstwa, przez haft aż do po obiekty odwołujące się do zmysłu węchu, czyli prace zapachowe Magdy Moskwy - inspirowane wonią kadzidła oraz konkretnymi formułami do namaszczania ciał zmarłych. Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" będzie czynna do 7 kwietnia 2024 roku.

Posłuchaj
07:28 CZWÓRKA Stacja Kultura - powiadacze 11.01.2024.mp3 O wystawie "Powiadacze" opowiada kuratorka Katarzyna Sinoracka (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Kuba Piątkowski

Data emisji: 11.01.2024

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Historia twarzy - od renesansu do sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 15:30
Dlaczego, dla kogo i w jaki sposób ludzie na przestrzeni wieków rejestrowali wizerunki własne i cudze? Na to pytanie próbują odpowiedzieć Małgorzata Micuła i Iwona D. Bigos, autorki wystawy "Twarzą w twarz" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuka świętowania" - uczty, tańce, maskarady na obrazach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 16:20
- Świętowanie i sztuka mają ze sobą wiele wspólnego: upiększają codzienność i wiodą do innych wymiarów. A człowiek potrzebuje oddechu od doczesności. Nie tylko teraz, ale i przed wiekami - mówi Marta Motyl, autorka książki "Sztuka świętowania". 
rozwiń zwiń