Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Poznaniu

"Jacek Malczewski/Lech Majewski". Znakomity reżyser tworzy 12 wideoartów inspirowanych wybitnym malarzem

W tym roku odbędzie się premiera 12 wideoartów Lecha Majewskiego inspirowanych obrazami Jacka Malczewskiego. Filmowe obrazy w ramach projektu "Jacek Malczewski/Lech Majewski" zamówiło Muzeum Narodowe w Poznaniu. W grudniu reżyser na potrzeby produkcji filmował dzieła Malczewskiego z poznańskiej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Poznaniu Jacek Malczewski Lech Majewski FILM Jacek Butlewski Tomasz Miara Trójka

Tomasz Łęcki: Muzeum Narodowe w Poznaniu ma najlepszą galerię sztuki europejskiej w Polsce

- Nasze muzeum składa się, najogólniej rzecz biorąc, z dwóch wielkich kolekcji sztuki polskiej, która rozpoczyna się w wieku XVI, a kończy na wieku XXI. Ta kolekcja obecnie jest niedostępna ze względu na remont. Będziemy robili w tej chwili wszystko, aby skupić uwagę na malarstwie europejskim - mówił w Dwójce Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Poznaniu Dwójka Jakub Kukla Tomasz Łęcki malarstwo malarstwo europejskie malarstwo hiszpańskie dzieła sztuki galeria galerie Poznań

Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach

Jest rzeczą powszechnie znaną, że poznański ratusz to "perła renesansowego budownictwa". Po kilkuletnim remoncie Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę, która zaprezentuje mało znane oblicze miasta i tej właśnie zabytkowej budowli: od wieku X do połowy wieku XVI.
Zobacz więcej na temat:  Poznań Muzeum Narodowe w Poznaniu KULTURA wystawa zabytki renesans średniowiecze Jacek Butlewski Tomasz Miara Trójka

"Powiadacze". Wystawa-interwencja w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Co łączy sztukę współczesną z obiektami średniowiecznymi? Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Galerii Sztuki Średniowiecznej prezentowane są "zanurzone w teraźniejszości" prace artystek i artystów, które wchodzą w dialog ze sztuką średniowieczną i sakralną.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa Kasia Dydo Kuba Piątkowski

Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa Michał Żołądkowski Trójka

Ponad 200 prac Kenya Hary wzbogaciło kolekcję MN w Poznaniu

Prace Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów, można było oglądać przez cztery miesiące w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Podczas finisażu wystawy "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" artysta przekazał swoje prace do muzeum. Miało być ich 70, okazało się, że jest ponad 200!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa design Japonia Justyna Grabarz Trójka