Sztuka inkluzywna. O twórczości artystów z różnymi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:14
Niepełnosprawność nie jest defektem, niepełnosprawność poszerza naszą wizję ludzkiej wielości i różnorodności. Można się o tym przekonać odwiedzająć Centrum Sztuki Włączającej na warszawskiej Pradze.
Sztuka inkluzywna, czyli sztuka skupiająca artystów z różnymi możliwościami, jest obszarem najprężniej rozwijającym się w Europie i jednym z najbardziej ciekawych.
Sztuka inkluzywna, czyli sztuka skupiająca artystów z różnymi możliwościami, jest obszarem najprężniej rozwijającym się w Europie i jednym z najbardziej ciekawych.Foto: Shutterstock.com/Olesia Bilkei

Centrum sztuki i edukacji włączającej

Centrum Sztuki Włączającej powstało na przełomie 2018 i 2019 roku jako wspólne przedsięwzięcia Teatru 21 i Biennale Warszawa. To projekt o charakterze inkluzywnym, międzyinstytucjonalnym, międzynarodowym, który w sposób pogłębiony zajmuje się sztuką i edukacją włączającą. - Działamy od pięciu lat, a od listopada 2022 roku nareszcie w naszej siedzibie. Dzięki wspólnej pracy remont udało się dokończyć i po trzech latach otworzyliśmy się na społeczności artystów z niepełnosprawnościami - opowiada dyrektora programowa Justyna Lipko-Konieczna i podkreśla, że CSzW jest pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości poświęconą twórczości artystów z niepełnosprawnościami.

Artyści z różnymi możliwościami

Osoby, które odwiedzają Centrum mówią o sobie, że są ludźmi z różnymi możliwościami i nawet jeśli czasami czegoś im brakuje, to w innej dziedzinie mają nadstan. - Można się u nas włączać w różne rzeczy i występować w wielu rolach. - CSzW dostępne jest dla wszystkich, bo nie wydzielamy grup i nie mówimy, dla kogo organizujemy zajęcia. Stwarzamy pole, żeby każdy mógł spróbować wszystkiego, uwzględniając wszystkie kondycje i wszystkie możliwości - tłumaczy Justyna Wielgus, kuratorka wystawy "Pokaż język". - Dzieją się tu performance’y, wykłady, spotkania, pokazy filmów i koncerty. Mamy szerokie spektrum aktywności, żeby każdy mógł się odnaleźć w tym, co lubi i czego potrzebuje.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez CSzW/T21 (@teatr_21)

- Cyklicznie organizujemy "próby otwarte", w ramach których - w  działaniu teatralnym - można spotkać się z aktorkami i aktorami Teatru 21 oraz z innymi artystkami i artystami polskich scen - dodaje Justyna Lipko-Konieczna. - W CszW można znaleźć inspiracje, wiele się dowiedzieć, można rozwinąć swoją wrażliwość i estetykę. I otworzyć się na nową definicję piękna.  
Posłuchaj
13:37 CZWÓRKA Stacja Kultura - centrum sztuki wlaczajacej 29.03.2023.mp3 Z wiztytą w Centrum Sztuki Włączającej (Stacja Kultura/Czwórka)
 
Teatr 21 to istniejący od 17 lat zespół teatralny, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem Teatr 21 to istniejący od 17 lat zespół teatralny, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem

Sprawdź też:

Sztuka inkluzywna "pokazuje język"

W ramach pierwszego sezonu działalności Centrum Sztuki Włączającej zorganizowane zostały wykłady z zakresu disability studies, warsztaty dostępne dla wszystkich (bez względy na pełnosprawność), powstała publikacja "Niepełnosprawność i społeczeństwo", a zwieńczeniem tej odsłony był spektakl Teatru 21 "Rewolucja, której nie było". W drugim sezonie - zatytułowanym "Gap się!" - Centrum Sztuki Włączającej koncentrowało się na praktykach widzenia oraz etyce spojrzenia i brało pod włos kulturowe tabu związane z postrzeganiem niepełnosprawności w kulturze. - W tym roku realizujemy międzynarodowy program "Pokaż język", bo chcemy pokazać, że w tym momencie sztuka inkluzywna, czyli sztuka skupiająca artystów z różnymi możliwościami, jest obszarem najprężniej rozwijającym się w Europie i jednym z najbardziej ciekawych - podkreślają rozmówczynie Marty Hoppe. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez CSzW/T21 (@teatr_21)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Hoppe 

Data emisji: 29.03.2023

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Triennale Młodych 2023. Czy sztuka ma potencjał wspólnototwórczy?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:30
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. I nic dziwnego, bo w Orońsku są plenery sprzyjające tworzeniu dużych form przestrzennych. Tutaj też - po pandemicznej przerwie - odbędzie się kolejne Triennale Młodych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kina studyjne: "tworzą więzi, dają poczucie wyjątkowości"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 13:20
Mają inny repertuar i inne podejście do sztuki filmowej. Kina studyjne nie tylko organizują projekcje, ale też tworzą odpowiednią atmosferę, prowadzą kluby dyskusyjne i budują wspólnotę miłośników filmów. 
rozwiń zwiń