Usłysz Planetę. Widowisko z okazji premiery serii BBC Earth "Planeta Ziemia III"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 14:07
Anita Lipnicka, Natalia Przybysz, Błażej Król, Zalia i Michał Zygmunt wystąpią
w audiowizualnym projekcie "Usłysz Planetę". Widowisko pod przewodnictwem muzycznym Wojtka Urbańskiego odbędzie się już 1 lutego w Muzeum Historii Polski.
Usłysz Planetę to działo Wojtka Urbańskiego i współpracujących z nim muzyków.
"Usłysz Planetę" to działo Wojtka Urbańskiego i współpracujących z nim muzyków.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • "Usłysz Planetę" to spektakl audiowizualny, który odbędzie się 1 lutego w Muzeum Historii Polski. 
  • 4 lutego będzie miała premierę trzecia część kultowej serii BBC Earth "Planeta Ziemia". 
  • BBC zwróciło się z prośbą, by uświetnić moment polskiej premiery tej produkcji. 
  • - Stworzyliśmy wydarzenie, które będzie miało ładne brzmienie nie tylko muzyki, ale i dźwięków przyrody - podkreśla Wojtek Urbański, producent, aranżer projektu. 
  • Na scenie wystąpią Anita Lipnicka, Natalia Przybysz, Błażej Król, Zalia i Michał Zygmunt.

W niezwykłej, nowoczesnej przestrzeni Muzeum Historii Polski 1 lutego obędzie się spektakl "Usłysz Planetę". Spektakl wizualny powstał pod przewodnictwem muzycznym Wojtka Urbańskiego, kompozytora, producenta muzycznego i aranżera, a także, jak się okazuje, fana filmów przyrodniczych. 

- Przy tym projekcie odkryłem te zapomniane karty swojej własnej historii. Wróciłem do czasów wagarów szkolnych. Gdy zostawałem w domu, przełączałem kanały w telewizji i jedyne, co dało się wtedy oglądać, to były programy Davida Attenborough z narracją głosowa Krystyny Czubówny - wspomina Wojtek Urbański. - To mnie w pewnym stopniu ukształtowało. To mocne obrazki z dzieciństwa. 

"Usłysz Planetę" i premiera serii BBC Earth "Planeta Ziemia"

4 lutego będzie miała premierę trzecia część kultowej serii BBC Earth "Planeta Ziemia". Z tej okazji BBC poszukiwało mocnego akcentu, który uświetniłby to nowe otwarcie. - BBC zwróciło się do nas z prośbą, by uświetnić moment polskiej premiery trzeciej części "Planety Ziemia" czymś specjalnym - zdradza gość Kasi Dydo. - Koncert to było dla nas za mało, trzeba było zrobić coś więcej - połączyć różne dziedziny i stworzyć taką mieszankę różnych technik artystycznych. Stworzyliśmy wydarzenie, które będzie miało ładne brzmienie nie tylko muzyki, ale i dźwięków przyrody. 

Baza dźwięków przyrody Michała Zygmunta

Dla tego przedsięwzięcia niemałe znaczenie ma udział Michała Zygmunta, którego Czwórkowy gość nazywa leśnym człowiekiem, rzecznym człowiekiem. - On od lat specjalizuje się w nagraniach dźwięków terenowych, głównie wokół Odry. Nagrywa migracje ptaków, odgłosy leśnych zwierząt, ryków godowych jeleni etc. - mówi Wojtek Urbański. 

Michał Zygmunt udostępnił swoją bazę nagrań aranżerowi "Usłysz Planetę". - Koncert został poprzeplatany pięknie nagranymi dźwiękami z bazy Michała Zygmunta. Stworzył nam się godzinny spektakl - będzie trochę piosenek, te dźwięki, piękne wizualizacje oparte o materiały, które mamy od BBC. To uczta dla ucha i oka - podkreśla gość Kasi Dydo. 

Nowe aranżacje starych utworów

Marzeniem Wojtka Urbańskiego jest poruszenie estetycznych strun, w każdym słuchaczu, uwrażliwienie na piękno świata. - Jak się zobaczy, jak piękny jest świat przedstawiony w serialu BBC, to człowiek jest bardziej czuły dla planety, dla naszego środowiska - zauważa. - Będzie pięknie. Stworzyliśmy bardzo fajne wersje piosenek, np. nowy aranż utworu De Su "Życie cudem jest". Magia lat 90. zabrzmi na nowo. Zawsze się cieszę, gdy stary utwór uda się odczarować - dodaje. 

Posłuchaj także:

Na scenie wystąpią Anita Lipnicka, Natalia Przybysz, Błażej Król, Zalia. Nie zabraknie też Michała Zygmunta, który sam z nagranych dźwięków tworzy muzykę. - Jego prace to perełki - zaznacza gość Czwórki. - Nad aranżacją pracowałem z Krzysztofem Falkowskim. W jednym przypadku uznaliśmy, że przyda nam się instrument bardziej ludowy, tradycyjny. Na scenie pojawi się więc Sebastian Wielądek, warszawski ekspert od lir korbowych, piszczałek, dudek i tego typu instrumentów. 

"Usłysz Planetę" będzie zabawą fakturami, brzmieniami, próbą oddania języka przyrody. 

Zrównoważona produkcja muzyczna

Kasia Dydo w rozmowie z Wojtkiem Urbańskim poruszyła również temat zrównoważonej produkcji muzyki, która jest tematem rozmyślań kompozytora. - Już o tym trochę myślałem, ale jeszcze się o tym nie mówi. Od kilku lat pojawiają się na festiwalach różne inicjatywy, np. uczestnicy jednego z festiwali musieli "wypedałować" na specjalnych rowerach prąd, który później służył do nagłośnienia imprezy - mówi gość Czwórki. - To mi się bardzo podobało. Jestem stałym bywalcem festiwali i widzę, że są to igrzyska marnotrawstwa, brudu, tworzenia śmieci. Warto zacząć o tym rozmawiać. Nasze wydarzenie jest bardzo skromne, nie będzie to bizancjum, ale to o tej kwestii trzeba zacząć rozmawiać. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Wojtek Urbański (kompozytor, producent muzyczny, aranżer)

Data emisji: 29.01.2024

Godzina emisji: 10.14

pj/kor-wm

Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Polski otwarte. Co będzie się tam działo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 19:31
W kompleksie Cytadeli Warszawskiej otwarto Muzeum Historii Polski - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było żywym centrum kultury i edukacji - mówi Robert Kostro, dyrektor placówki.  
rozwiń zwiń