Patryk Różycki: próbuję ściągnąć sztukę z piedestału

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 19:05
Patryk Różycki, artysta malarz, znalazł się wśród nominowanych do Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. W swoim malarstwie często porusza wątki autobiograficzne, a wystawę jego prac pt. "Patryk Różycki - Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem" można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej. 
Patryk Różycki, artysta malarz, nominowany do Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne.
Patryk Różycki, artysta malarz, nominowany do Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Patryk Różycki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którą ukończył w 2017 roku. 
  • W swojej twórczości porusza wątki autobiograficzne, a rodzice są ważnymi bohaterami jego sztuki.
  • Różycki wraz z Martą Nadolle i Veroniką Hapchenko znalazł się wśród nominowanych do Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. 
  • Główna nagroda trafiła do Marty Nadolle, której malarstwo ze względu na wątki autobiograficzne zestawiane jest z twórczością Różyckiego.
  • W Gdańskiej Galerii Miejskiej można oglądać wystawę "Patryk Różycki - Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem". 

Patryk Różycki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. O tym, żeby znaleźć się wśród nominowanych do Paszportów Polityki marzył już na studiach. - Wiedząc jakie osoby były nominowane i wyróżnione Paszportami Polityki chciałem znaleźć się w tym gronie - mówi artysta w Czwórce. - Intensywnie o tym marzyłem i to się wydarzyło. Mimo, że nie zostałem laureatem, to nie ukrywam, że cieszę się z tego bardzo mocno. To też jest ważne dla moich rodziców.

Jak przyznaje gość Czwórki, na uroczystość szedł jednak z nadzieją i miał przygotowane przemówienie. - Mimo, że go nie odczytałem, to upubliczniłem je w swoich mediach społecznościowych. Podziękowałem moim rodzicom i wymieniałem najbliższe mi osoby, głównie moich przyjaciół - opowiada gość audycji. - To właśnie dzięki nim i dzięki ich wsparciu to wszystko się dzieje. Myślę, że w sztuce jest się bardzo, bardzo samotnym. Ten proces jest bardzo trudny i cieszę się, że z moimi przyjaciółmi się wspólnie dopingujemy. Wierzę w wielką wartość przyjaźni.


Patryk Różycki: najważniejsza jest rodzina i przyjaciele

Patryk Różycki podkreśla, że rodzina i przyjaciele to osoby, które miały największy wpływ na to kim jest. - Rodzice dali mi bezwarunkowe wsparcie. Ojciec dał dużą wiarę w siebie i w to, że mogę wszystkie marzenia spełniać. Nie mogłem nie skorzystać z tego - zaznacza. - No i przyjaciele, którzy, dają mi dużą akceptację ze swojej strony i też dzięki nim uczę się akceptować siebie i widzieć wartość w sobie jako człowieku. Oni widzą mnie trochę poza kreacją twórczą i to jest dla mnie wzruszające.

 


Przypomnijmy, że Paszport Polityki 2023 trafił do Marty Nadolle, której twórczość ze względu na wątki autobiograficzne zestawia się z malarstwem Różyckiego.

- Rodzice i rodzina są ważnymi bohaterami mojej sztuki. W 2019 roku, byłem w momencie odejścia od tego (…). Jakoś potem poczułem, że jednak chcemy szukać swojej tożsamości we własnym życiu, ale też w takim osadzeniu społecznym, rodzinnym. Że najważniejszy jest kontekst jednak tego, co jest najbliższe skórze, w autobiografii - opowiada gość Czwórki. – Ja głównie odnoszę to do literatury Annie Ernaux, Édouarda Louisa, Didiera Eribona, którzy bardziej nadali sens temu, co robię. Dla mnie samego, jest to poszukiwanie swojej tożsamości w swoich korzeniach, w swojej rodzinie, w tym jak ta rodzina wpływa na to, jak ja się odnajduję jako jednostka w kontekście kulturowym, społecznym, politycznym. To jest bardzo istotne dla mnie.


Być zrozumiałym dla wszystkich

Rozmówca Kasi Dydo wyznaje, że swoje obrazy omawia z najbliższymi, a że często dotyczą ważnych chwil z życia rodziny dzięki nim prowadzą długie rozmowy, niektóre o zabarwieniu terapeutycznym.

- Dla mnie to jest ważne, żeby oni byli włączeni w ten proces, żeby to nie działo się poza nimi czy obok nich. Zależy mi też, żeby sposób opowiadania był dla nich zrozumiały. Dla mnie totalnie irracjonalne byłoby, opowiadanie np. o życiu moich rodziców językiem, który jest dla nich niezrozumiały - tłumaczy Patryk. - Zależy mi na tym także w byciu "popowym" artystą - żebym był zrozumiały dla wszystkich. Żeby to ich totalnie wciągnęło, zainteresowało. Próbuję ściągnąć sztukę z piedestału.


Wystawę "Patryk Różycki - Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem" można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej do 28 kwietnia 2024 roku.

Posłuchaj
26:37 CZWORKA/Stacja kultura - Patryk Różycki 12.02.2024.mp3 Patryk Różycki o Paszportach Polityki, swojej twórczości, inspiracjach i wystawie (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Patryk Różycki (artysta malarz)

Data emisji: 12.02.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/ans

Czytaj także

Tamara Łempicka - sprawna influencerka, mistrzyni autokreacji i PR

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:50
Po ogromnym sukcesie i entuzjastycznym przyjęciu wystawy dzieł Tamary Łempickiej w Lublinie trwa jej triumfalny marsz po krajowych galeriach. Dzieła malarki można będzie oglądać między innymi w Muzeum Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie na ekspozycji "Tamara Łempicka a art déco".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przegląd Sztuki "Survival" we Wrocławiu. Trwa nabór prac

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 19:48
Trwa nabór do organizowanego w czerwcu we Wrocławiu 22. Przeglądu Sztuki "Survival". - Przegląd odbędzie się na terenie wrocławskiego osiedla Brochów - mówi kuratorka Ewa Pluta. - "Frenezja i niepodległość" to hasło przewodnie, do którego powinny odwoływać się składane zgłoszenia.
rozwiń zwiń