Tamara Łempicka - sprawna influencerka, mistrzyni autokreacji i PR

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:50
Po ogromnym sukcesie i entuzjastycznym przyjęciu wystawy dzieł Tamary Łempickiej w Lublinie trwa jej triumfalny marsz po krajowych galeriach. Dzieła malarki można będzie oglądać między innymi w Muzeum Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie na ekspozycji "Tamara Łempicka a art déco".
Dzieła Tamary Łempickiej można będzie oglądać w Muzeum Villa la Fleur
Dzieła Tamary Łempickiej można będzie oglądać w Muzeum Villa la FleurFoto: mat.pras.

Nasze muzeum było współorganizatorem wystawy w Lublinie, jak się okazuje, posiadamy największą kolekcję prac Łempickiej na świecie i te dzieła zostały wypożyczone na lubelską ekspozycję - mówi Artur Winiarski, kurator wystawy. - Wiele z tych prac wróciło na drugą część wystawy. Dodatkowo pozyskaliśmy nowe dzieła z Francji i Stanów Zjednoczonych, więc wystawa będzie miała nieco inny kształt.


Długo wyczekiwana Łempicka 

Wystawa w Lublinie była pierwszą okazją do zaprezentowania dzieł artystki w Polsce. - Długo czekaliśmy na wystawę twórczości Tamary Łempickiej w naszym kraju. Mówiło się, że jest najwybitniejszą, a na pewno najdrożej sprzedającą się artystką, co też działa na wyobraźnię - zauważa gość Czwórki. - Jej prace można było oglądać w Rzymie, Madrycie czy Londynie. Do nas jednak nigdy nie trafiały. W końcu się udało. Myślę, że chcieliśmy mieć taką swoją bohaterkę miary Fridy Kahlo i stąd też fenomen odważnej kobiety, która w latach 20. XX wieku była prekursorką w wielu dziedzinach, wielowymiarową artystką, która wyprzedzała swoją epokę.


Mistrzyni autokreacji

Choć Tamara Łempicka (1898–1980) przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności. Zmysł obserwacji otaczającego ją świata łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą. Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Zobacz także: 

- Odbiegała od wizerunku "biednego artysty". Łempicka była mistrzynią PR i zdolną menadżerką. To zawsze pomaga zdobywać kontakty, pokazywać się w odpowiednich miejscach - opowiada kurator wystawy. - Łempicka wiodła barwne artystyczne życie, kreując świadomie swój wizerunek. Tworzyła swoją własną historię, niektóre fakty ze swojego życia zmieniając czy dopisując nowe. Sama malarka dbała o otoczenie i ekspozycję swoich dzieł. Myślę, że to wszystko bardzo wpłynęło na jej sukces już za życia.


Posłuchaj
10:41 Czwórka/Stacja Kultura - Łempicka wystawa konstancin 16.09.2022.mp3 Kurator wystawy Artur Winiarski o ekspozycji "Tamara Łempicka a art déco" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Pośród ponad siedemdziesięciu prac Tamary Łempickiej prezentowanych na wystawie zobaczymy obrazy olejne, rysunki oraz grafiki. Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej pojawią się niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki.

Ekspozycja "Tamara Łempicka a art déco" w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 17 września–17 grudnia 2022.

Dzieła Tamary Łempickiej można także oglądać na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Artur Winiarski (kurator wystawy "Tamara Łempicka a art déco")

Data emisji: 16.09.2022

Godzina emisji: 10:40

aw/mat.pras.

Czytaj także

Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" w Lublinie. Jeden z eksponatów pomoże uchodźcom z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 11:55
Osobisty szkicownik, podróżna paletka malarska, biżuteria, torebka wieczorowa oraz fotografie – m.in. te pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej będzie można zobaczyć od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka – kobieta w podróży". Jeden z eksponatów, za decyzją prawnuczki artystki Marisy de Lempickiej, zostanie przedmiotem licytacji, z której dochód będzie przekazany na pomoc przybyłym do Lublina uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tamara wróciła do domu". Sukces wystawy "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" 

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 13:00
Jeszcze przez kilka dni w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać pierwszą w Polsce wystawę poświęconą osobie i twórczości malarki Tamary Łempickiej. - Wystawa cieszy się olbrzymią popularnością. Odwiedziło ją już blisko 70 tys. osób. W ostatnich dniach jej trwania spodziewamy się kolejek - mówi w Czwórce Katarzyna Mieszkowska, dyrektor muzeum. 
rozwiń zwiń