Thriller w klimacie filmu "Incepcja"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 13:37
Do księgarń trafiła właśnie najnowsza książka Michała Protasiuka zatytułowana "Święto rewolucji". Thriller ukazujący działania wielkich korporacji jest pierwszą tego typu pozycją na rynku.
Audio

–  Książka o podobnej tematyce nie ukazała się u nas do tej pory. Potraktowałem to, jako "przewagę konkurencyjną" i zdecydowałem się popełnić "Święto rewolucji" - thriller, którego fabuła nawiązuje do działań wielkich korporacji – tłumaczy autor Michał Protasiuk. O godzeniu pracy marketingowca i pisarza oraz o swojej najnowszej książce w klimacie filmu "Incepcja" opowiadał w "Stacji Kultura".

– Tak naprawdę więcej czasu poświęcam na pracę zawodową niż pisanie, i dobrze mi z tym – przyznaje gość Czwórki. Michał Protasiuk podkreśla, że nie chciałby, aby jego pasja do pisania wygrała z pracą marketingowca. Dlaczego? Ponieważ teraz ma dystans do tego, co pisze, czuje się zupełnie wolny. Obawia się, że gdyby pisanie stało się głównym źródłem jego dochodów, to zacząłby zastanawiać się nad tym, jak trafić w gusta czytelników i myślałby o sukcesie rynkowym książki. – Stałbym się wyrachowany i wszystko bym kalkulował, a tego bym nie chciał – wyjaśnia.

Michał Protasiuk przyznaje, że jego książka nie powstałaby gdyby sam nie pracował w korporacji. Dzięki własnemu doświadczeniu, które zdobył w pracy, udało mu się tak prawdziwie przestawić zasady i reguły panujące w dużych firmach, sposoby, za pomocą których rywalizują one ze sobą o zdobycie najnowszych technologii.

Jak przyznaje autor, główne prace nad fabułą "Święta rewolucji" przypadły na lata 2007 i 2008. – Był to okres zarówno wzrostu gospodarczego, jak i protestów pracowników zatrudnionych głównie w sektorze państwowym, a później czas kryzysu, który dotknął różne państwa. Właśnie te wydarzenia natchnęły mnie do popełnienia książki – wyjaśnia gość Czwórki. Dodaje, że poczuł wtedy, iż świat znalazł się w jakimś punkcie przełomowym i, że od tej pory wszystko będzie toczyć się innym torem. – Duch tych czasów obecny jest w mojej książce. Ma ona wzbudzić refleksje nad kondycją tego świata – tłumaczy.

Michał Protasiuk będzie gościem Pyrkonu - ogólnopolskiego festiwalu miłośników fantastyki, który już 25 marca rozpocznie się w Poznaniu. - Z tą imprezą jestem związany od lat.To jest trochę środowisko, z którego wyrosłem - przyznaje. Imprezę poleca Czwórka!

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Michałem Protasiukiem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Tekst, który dobrze się chodzi

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 14:30
"Warszawa kobiet" Sylwii Chutnik to przewodnik po Warszawie śladami związanych z miastem charyzmatycznych postaci kobiet, niekedy całkiem dziś zapomnianych. Autorka była gościem "Pod lupą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłośnicy fantastyki opanują Poznań

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 08:00
Pyrkon obfituje w szereg imprez związanych z wieloma dziedzinami fantastyki – tłumaczy Michał Dorociński, organizator konwentu. Rozpoczynającemu się w Poznaniu festiwalowi patronuje Czwórka!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Houston, mamy grzyba"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 10:59
Jak odrzeć z romantyzmu myślenie o wyprawach kosmicznych? Wystarczy zapytać o sposób, w jaki astronauci radzą sobie z gazami jelitowymi, higieną i napięciem seksualnym, a także… okruszkami.
rozwiń zwiń