Polskie Radio
Section05
wzrost gospodarczy

Słaby wzrost gospodarczy, rosnąca inflacja. Znamy nową prognozę Banku Światowego dla globalnej gospodarki

Przez najbliższe kilka lat światowa gospodarka będzie prawdopodobnie zmagać się ze stagflacją, czyli słabym wzrostem gospodarczym i wysoką inflacją - ocenił w nowej prognozie Bank Światowy. Instytucja obcięła prognozę światowego wzrostu gospodarczego na obecny rok z 4,1 do 2,9 proc. Bank szacuje, że polskie PKB wzrośnie o 3,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  bank światowy GOSPODARKA wzrost gospodarczy pkb bank

"Wsparcie pomogło uniknąć fali bankructw". Marcin Klucznik o wpływie dwóch lat pandemii na polską gospodarkę

Wpływ pandemii na polską gospodarkę był bardzo zróżnicowany. W 2020 r. widzieliśmy dużą recesję, natomiast w 2021 r. pomimo pandemii mieliśmy bardzo silne odbicie gospodarcze - mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Klucznik, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia wzrost gospodarczy pkb tarcza antykryzysowa COVID-19 Koronawirus w Polsce gospodarka polska

KE aktualizuje prognozy dla Polski. Wzrost gospodarczy ma być niższy

Komisja Europejska opublikowała zaktualizowane prognozy gospodarcze dla krajów unijnych, w tym dla Polski. Wzrost gospodarczy w naszym kraju, według KE, ma w tym roku wynieść 3,7 procent. W lutym Komisja przewidywała, że PKB Polski wzrośnie o 5,5 procent. Jeśli chodzi o cała Unię to według lutowych prognoz PKB Wspólnoty miał wzrosnąć o 4 procent, teraz mówi, że będzie to 2,7 procent.
Zobacz więcej na temat:  wzrost gospodarczy pkb Unia Europejska Komisja Europejska ŚWIAT GOSPODARKA

Zapaść gospodarcza na Ukrainie, ale też w Rosji. "Największy szok podażowy od 50 lat"

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju szacuje, że w tym roku z powodu wojny gospodarka Ukrainy skurczy się o 20 proc., a gospodarka Rosji o 10 proc. Wojna między tymi krajami wywoła "największy szok podażowy" od 50 lat. Zanim Rosja zaatakowała swojego prozachodniego sąsiada londyński Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju informował o 3,5-proc. wzroście gospodarczym dla Ukrainy i o 3-proc. wzroście dla Rosji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina Rosja pkb wzrost gospodarczy prognoza