Polskie Radio
Section05
wzrost gospodarczy

"Spodziewamy się ożywienia i wzrostu konsumpcji". Minister finansów przekazała dobre informacje nt. polskiej gospodarki

- Perspektywa dla Polski na najbliższe miesiące jest optymistyczna, przewidujemy ożywienie, wzrost konsumpcji, a co za tym np. wyższe dochody z VAT - ocenia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak dodaje, realizuje się scenariusz miękkiego lądowania gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzrost gospodarczy pkb Ministerstwo Finansów rynek finanse publiczne finanse

Eksperci: nasza gospodarka zbiera dobre oceny, choć wiszą nad nią pewne zagrożenia

Stan gospodarki można oceniać z różnych perspektyw. Np. poziom inwestycji można liczyć w kwotach nominalnych i tu będą one niemal dwa razy wyższe niż 8 lat temu. A można patrzeć procentowo oceniając je przez pryzmat szans na dalszy wzrost PKB i tu będą o 3 proc. mniejsze. Za istotne uznać też należy porównania do całego otoczenia gospodarczego i sytuacji innych gospodarek, a na tym tle wypadamy pozytywnie, co potwierdzają dane KE czy międzynarodowe ratingi - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Piotr Krysiak, prezes Instytutu Myśli Szchumana i dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP. Ten ostatni dostrzegł jednak niepokojące sygnały związane głównie z demografią i planowaną transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne pkb wzrost gospodarczy inflacja inwestycje

Polska liderem UE pod względem tempa postępu cyfryzacji. Pozostało jednak sporo do zrobienia

Co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe ma 43 proc. Polaków w wieku od 16-74 lat. Kompetencje cyfrowe Polaków są coraz bardziej istotne w dzisiejszym społeczeństwie, które opiera się na technologii. Kompetencje cyfrowe obejmują umiejętność korzystania z komputera, smartfonu, internetu, aplikacji oraz innych narzędzi cyfrowych. W Polsce, jak i w innych krajach, rozwijają się one dynamicznie, choć wciąż pozostaje wiele obszarów do poprawy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb ekonomia wzrost gospodarczy POLSKA technologie

Ropa w przyszłym roku powinna być tańsza. Bank Światowy analizuje wpływ wydarzeń na rynek surowców

Bank Światowy w najnowszym przeglądzie rynków towarowych zakłada na przyszły rok spadek cen ropy z 90 do 81 dolarów za baryłkę. Zaznacza jednak, że ceny ropy mogą także wzrosnąć nawet do 150 dolarów za baryłkę w przypadku eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bank światowy ropa naftowa wzrost gospodarczy Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy

ART. SPONSOROWANY Bank i Kredyt: Piotr Turek o komunikacyjnej transformacji polskiego banku centralnego

Pandemia, wojna w Ukrainie i związana z nimi niepewność skłoniły bank centralny do zmian w komunikacji. Kluczowy stał się przekaz kształtujący oczekiwania inflacyjne. Z myślą o nowych nieprofesjonalnych odbiorcach, których grono w latach 2020-2023 poszerzało się, podjęto strategiczną decyzję o uproszczeniu przekazu – pisze na łamach „BiK” dr Piotr Turek, dyrektor Departamentu Komunikacji NBP i Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA media społecznościowe internet nowe technologie komunikacja bezrobocie inflacja wzrost gospodarczy NBP bank centralny rynek finansowy