Wystawa Data Biome – "wizualna narracja wirtualnego świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 21:00
W warszawskiej Galerii Nocny Art Patrol można oglądać wystawę Data Biome Wiktora Gałki. To malarski zapis podróży poprzez wygenerowany cyfrowo świat, zaprezentowany w cyklu obrazów.
Wiktor Gałka, Tamagotchi Tree, akryl na płótnie, 85x70cm, 2024
Wiktor Gałka, "Tamagotchi Tree", akryl na płótnie, 85x70cm, 2024Foto: mat. artysty
  • Wystawę Data Biome Wiktora Gałki można oglądać w Galerii Nocny Art Patrol do 4 maja 2024. 
  • Wiktor Gałka w swojej twórczości pogłębia relację człowieka i technologii.
  • Data Biom stanowi malarski zapis podróży poprzez wygenerowany cyfrowo świat. 
  • W Czwórce o wystawie opowiada Wiktor Gałka i jej kurator Mariusz Horanin.

Data Biome - o czym jest wystawa Wiktora Gałki?

Galeria Nocny Art Patrol zaprasza na wystawę Data Biome Wiktora Gałki. Ekspozycja pokazuje coraz większe przenikanie się wirtualnego życia z naszą rzeczywistością. 

- Zamysł wystawy Data Biome opiera się na łączeniu, nasyceniu wirtualnego świata w naszym życiu. Ekrany, które "nas czytają" są tak bardzo wszechobecne, że nawet nie zauważamy ich istnienia - opowiada artysta. - Wpatrzeni w nie, w czasie godziny bezmyślnego scrollowania sieci społecznościowych prawdopodobnie przeglądamy więcej treści niż średniowieczny chłop przez całe swoje życie. Jest to bardzo przyspieszony, nasycony, sprzężony ze sobą świat wirtualny, i nawet nie zauważamy, jak bardzo szybko płynie ten prąd informacji.

Jak zwraca uwagę malarz, coraz szczelniej otaczani siecią internetu postrzegamy świat poprzez filtry - udoskonalony, zedytowany, dostosowany. W rzeczywistości, która bezpowrotnie przestała być offline, nasze akumulowane na serwerach konta, zdjęcia i wiadomości stają się pulsującym ekosystemami spersonalizowanych światów. Nie są one jednak już wytworem czystej natury. Tworzone od podstaw, zarządzane zgodnie z kapitalistycznym modelem wzrostu oraz nadzorowane w coraz większym stopniu przez sieci neuronowe niż ludzi, stały się nowym bytem istniejącym w nieskończonym procesie.

 


Wizualna narracja wirtualnego świata 

Wiktor Gałka tłumaczy, że wystawa jest próbą stworzenia wizualnej narracji wirtualnego świata, którym jesteśmy otoczeni. -  Chciałem jakby wpaść na tę drugą stronę lustra i zobaczyć, jak wygląda ten cyfrowy świat - tłumaczy gość Czwórki. - Jest to więc w sumie podróż po wygenerowanym cyfrowo świecie. Biorąc pod uwagę algorytmy, które np. podpowiadają jeden produkt, to może podsumować tę wystawę takim pytaniem, co by było, gdyby zamiast produktu, algorytmy podpowiadały nam cały świat?Jaką techniką malarską są wykonane prace na wystawie Data Biome? 

W swoich pracach Wiktor Gałka wykorzystuje aeorgraf. Jest to technika malarska wykorzystująca pistolet natryskowy, a farby są rozpylane przez strumień powietrza. 

- To pozwala mi osiągać niesamowicie gładkie gradienty. Przedstawione w moich pracach postaci są błyszczące i opływowe - wyjaśnia rozmówca Adama Smolarka. - Chcę, żeby te obiekty wyglądały, jakby się zmaterializowały fizycznie. Wyglądały jak wyciągnięte z jakiejś gry komputerowej. Żeby przypominały ekrany, które świecą. Wystawa ma przedstawiać współczesną, technologiczną wizję, która nas otacza, bo uważam, że malarstwo powinno trochę odbijać naszą rzeczywistość. Chcę, żeby to przypominało żywą dynamikę cyfrowego świata.

 Jak podzielona jest wystawa Data Biome? 

Przestrzeń wystawy podzielona jest na dwie części. Pierwsza przedstawiona jest w sposób bardziej agresywny. Ma przywoływać neonowe reklamy. Postaci są bardziej wyraziste.

- Pojawiają się wydruki 3D, zaprojektowane łańcuchy, jako ramy obrazów, wychodzą w trójwymiarową przestrzeń. Oplatają same obiekty, powodując, że nie jest to tylko płaski obraz. Wydruki 3D powodują, że ramy nie są zwykłymi ramami, tylko stanowią integralną część kompozycyjną. Rama pozostaje częścią obrazu - tłumaczy Mariusz Horanin, kurator wystawy. - Druga sala jest ucieczką od sfery miejskiej, od ekranów i billbordów. Ma być nawiązaniem do cyfrowej natury. Postaci przedstawione są w  barwach miętowych i błękitach. Mają być nawiązaniem do rzeczywistości, ale bardziej być jej symulatorem. 


Posłuchaj
22:49 CZWORKA/Stafcja kultura - wystawa Data Biome (mp3) 2024_04_12-09-08-25.mp3 O ekspozycji Data Biome opowiada Wiktora Gałki i kurator wystawy Mariusz Horanin (Stacja kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Wiktor Gałka (artysta), Mariusz Horanin (kurator wystawy)

Data emisji: 12.04.2024

Godzina emisji: 09.15

aw/pg


Czytaj także

"Dream On" - amatorski spektakl z miłości do tańca

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 16:25
Dominika Śliwińska-Chrząszcz Creative Cut Project stworzyła z miłości do tańca. Pasjonatów ruchu włączyła w niezwykłą inicjatywę, w której powstają filmy taneczne, a teraz spektakl teatralny "Dream On". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.
rozwiń zwiń