Dwa Teatry 2024. "Tam poziom przygody z Teatrem Polskiego Radia podnosi się kilka pięter wyżej"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 15:42
Wielkimi krokami zbliża się wielkie święto Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej - Festiwal Dwa Teatry. Wydarzenie powraca do Sopotu, gdzie słuchacze będą mieli okazję m.in. zajrzeć do rękawa iluzjonisty - sprawdzić, jak teatr radia wygląda na żywo i czy trzepot skrzydeł smoka da się oddać parasolem. O szczegółach w Czwórce opowiada Adam Wojtyszko, dyrektor artystyczny festiwalu i dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
- Teatr Telewizji Polskiej i Teatr Polskiego Radia to przedziwny kalejdoskop osobowości - bardzo często się przyjaźnimy, czasem się kłócimy, ale to wulkan fajnych ludzi - mówi Adam Wojtyszko.
- Teatr Telewizji Polskiej i Teatr Polskiego Radia to przedziwny kalejdoskop osobowości - bardzo często się przyjaźnimy, czasem się kłócimy, ale to wulkan fajnych ludzi - mówi Adam Wojtyszko.Foto: Przemysław Chmielewski/Polskie Radio
  • Festiwal Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry" odbędzie się w Sopocie w dniach 22-24 czerwca. 
  • Adam Wojtyszko, dyrektor artystyczny wydarzenia i dyrektor Teatru Polskiego Radia, docenia życzliwość, z jaką mieszkańcy Sopotu na nowo powitali wydarzenie. 
  • "Dwa Teatry" to festiwal, dzięki któremu mamy szansę zajrzeć iluzjoniście do rękawa, Teatr Polskiego Radia poznać od podszewki. 
  • Dwa słuchowiska Teatru Polskiego Radia zostaną widzom zaprezentowane na żywo. 
  • Teatr Polskiego Radia produkuje około 200 premier rocznie. 

Od 22 do 24 czerwca Sopot wypełni się teatrem. Z powrotem ugości niezwykły Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". 

"Dwa Teatry" wracają do Sopotu

- Dziś, na kilka dni przed festiwalem, towarzyszy mi dzika panika i myśli, czy to się wszystko uda, a z drugiej strony wielki entuzjazm i pragnienie, żeby to wszystko zobaczyć, posłuchać tych wszystkich słuchowisk, porozmawiać z ludźmi, spotkać się z twórcami - mówi Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia i dyrektor artystyczny "Dwóch Teatrów". - Teatr Telewizji Polskiej i Teatr Polskiego Radia to przedziwny kalejdoskop osobowości - bardzo często się przyjaźnimy, czasem się kłócimy, ale to wulkan fajnych ludzi. 

Sopot znów przywita twórców telewizyjnego i radiowego teatru. Adam Wojtyszko podkreśla niezwykłą aurę miasta, cudownych ludzi, życzliwość, wsparcie i serdeczne myślenie, z którymi się tam spotkał.


Posłuchaj
14:32 czwórka stacja kultura 14.06.2024 dwa teatry 11.13.mp3 O Festiwalu "Dwa Teatry" i fenomenie Teatru Polskiego Radia opowiada Adam Wojtyszko (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Mam wrażenie, że podczas "Dwóch Teatrów" udaje nam się zaprosić słuchaczy do zajrzenia w rękaw iluzjonisty, do podpatrzenia tego, jak to jest robione. W tym roku prezentujemy dwa spektakle radiowe na żywo. Będą też spotkania z twórcami, gwiazdami, warsztaty. Dzieje się dużo - wymienia gość Czwórki. - Tam poziom przygody z Teatrem Polskiego Radia podnosi się kilka pięter wyżej - nagle ludzie mają szansę na nowo skalibrować swój odbiór tego, czego doświadczają. 

Magia Teatru Polskiego Radia polega na nieograniczaniu wyobraźni, na rozmachu, który pozwala twórcom wymyślać wszystko, czego tylko zapragną. Adam Wojtyszko przestrzega też, że może być ona pułapką, trzeba uważać, by nie bredzić. - Teatr Polskiego Radia jest przedziwną magią. Trzepot skrzydeł smoka potrafimy zrobić parasolem, a reaktor atomowy wiadrem i kubeczkiem. Mamy bazę dźwięków, ale wiele efektów inscenizujemy na żywo - zdradza gość Kasi Dydo. - Nasi aktorzy i ich transformacje z roli do roli to ogromny potencjał. 

Teatr Polskiego Radia w kinie na "Dwóch Teatrach"

W programie "Dwóch Teatrów" dwa spektakle radiowe będzie można usłyszeć i zobaczyć na żywo. Pozostałe będę prezentowane w sali kinowej. - To będą wydarzenia wyjątkowe. Zbierzemy się razem, porozmawiamy o tym, czego będziemy słuchać, a następnie wspólnie doświadczymy czegoś, co jest bardzo indywidualne. Każdy z nas zobaczy film w swojej głowie - opisuje Adam Wojtyszko. - Po odsłuchu będzie niezwykła okazja, by porozmawiać o tym różnorodnym doświadczeniu. 

Dyrektor artystyczny festiwalu przyznaje, że chciałby mieć przestrzeń, by delektować się spektaklami i słuchowiskami, zaznacza jednak, że w Sopocie najważniejsi są dla niego słuchacz i widz. 

- Trzeba też podkreślić, że to wszystko działa dzięki zaangażowaniu całego zespołu Teatru Polskiego Radia. To kilkanaście osób, które do współpracy zapraszają setki innych twórców, reżyserów, kompozytorów - mówi. - Produkujemy setki spektakli rocznie, dwie premiery tygodniowo, powieści radiowe. To dzieje się cały czas, nie stygnie. Ta karuzela jest rozkręcona i rozpędzona. Gwarantujemy też ogromną różnorodność - mamy spektakle trudne, historyczne, rozdzierające serce i rozdrapujące rany, ale też zupełnie frywolne, szurnięte, wariackie rzeczy. 

Słuchowiska radiowe na "Dwóch Teatrach"

Na Festiwalu "Dwa Teatry" będziemy mieli okazję obcować z najlepszymi z najlepszych produkcji Teatru Polskiego Radia. Adam Wojtyszko szczególnym sentymentem darzy przedstawienie "Kroki". - Ten spektakl mnie uwiódł na wielu poziomach - jest złamaniem realizmu, a jednocześnie jakąś subtelną i dowcipną analiza bardzo ogólnego kontekstu, bardzo egzystencjonalnego kontekstu - opowiada. - Wszystkie nasze spektakle prezentowane w Sopocie to rzeczy różnorodne, nie chcę faworyzować żadnego z nich. 


Festiwal Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry" odbędzie się w Sopocie w dniach 22-24 czerwca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adam Wojtyszko (dyrektor Teatru Polskiego Radia i dyrektor artystyczny Festiwalu Dwa Teatry)

Data emisji: 14.06.2024

Godzina emisji: 11.13

pj/wmkor

Czytaj także

Teatr i przyroda. Jak natura inspiruje artystów teatralnych?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 14:14
Dla artystów z Teatru Sztuka Ciała natura jest jedną z najważniejszych inspiracji, zdominowała repertuar. Nierzadko zdarza się, że obok profesjonalnych, ludzkich, aktorek i aktorów na scenie występują rośliny. 
rozwiń zwiń