Dźwięki ogrodu. Jak wpływają na nasze samopoczucie ?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 16:00
Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego. W audycji opowiemy o wynikach ich badań oraz o tym, na czym polega Zielona Terapia.
Kontakt z naturą uspokaja, ale też rozbudza ciekawość wobec świata (zdj. ilustracyjneCzwórka)
Kontakt z naturą uspokaja, ale też rozbudza ciekawość wobec świata (zdj. ilustracyjne/Czwórka)Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

Jak przekonują jej twórcy – Zielona Terapia jest niezwykle skuteczna i... dostępna całkowicie za darmo. Zielona Terapia to odpowiedź na potrzebę kontaktu z naturą, a jednym ze sposobów jego nadrobienia jest słuchanie przyrody. Zanurzając się w ogród czy w las, korzystajmy ze wszystkich zmysłów. - W tym celu Japończycy zalecają, żeby spacerować powoli, żeby znaleźć sobie miejsce, w którym można usiąść i poobserwować przyrodę. Należy jednak pamiętać, że samo patrzenie nas nie odpręży, bo wzrok nie ma takiej mocy. Żeby zareagowało głęboko całe nasze ciało - tętno, ciśnienie krwi, metabolizm - musimy wykorzystywać inne zmysły. Słuchajmy, dotykajmy, wąchajmy. I nie wstydźmy się tego – tłumaczyła w Czwórce Katarzyna Simonienko, autorka książki „Lasoterapia”.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy sprawdzają, jak dźwięki ogrodu wpływają na nasze samopoczucie, nie mają wątpliwości, że śpiew ptaków czy odgłosy wydawane przez owady wpływają na nasz dobrostan. Nie zawsze jednak korzystnie, bo jak dowodzą badacze, bzyczenie komara nas irytuje, a pszczoły uspokaja. Dlatego tak się dzieje – zastanowimy się po godz. 15.00.

W pierwszej godzinie audycji w naszym studiu pojawi się Daria Pitra, studentka Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z naszym gościem porozmawiamy o uczuleniu na jad pszczeli - jak je rozpoznać oraz jak pomóc osobie użądlonej przez pszczołę? Pszczoły to pożyteczne owady znane każdemu z nas. W Polsce żyje około 470 gatunków tych błonkówek. Pomimo ich niebagatelnego znaczenia dla człowieka (dzięki ich pracy możliwa jest produkcja 1/3 żywności!), mogą niekiedy stanowić dla nas zagrożenie. Jad pszczeli zawiera bowiem alergeny, mogące wywołać wstrząs anafilaktyczny.

***

Na audycję "Czwórka do piatej" - we wtorek (05.09), o godz. 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka przyroda zdrowie
Czytaj także

Las – nasze miejsce na Ziemi. "Warto spacerować nawet do 2 godzin dziennie"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 18:08
Gdy jest upał - chronimy się w nim przed słońcem. Gdy wieje - drzewa osłaniają nas przed chłodem. - Las to idealne miejsce, bo pełni także rolę terapeutyczną - podkreślała dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lato z komarami. Jak ekologicznie walczyć z tymi owadami?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 09:50
Są nieodłącznym uciążliwym elementem lata. Niejednemu uprzykrzyły wakacyjny wieczór - komary. W walce z nimi korzystamy ze środków chemicznych. Jednak coraz więcej się mówi o ich szkodliwym działaniu, nie tylko na nas, ale także na środowisko. Czym je zastąpić?
rozwiń zwiń