Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. W tym roku zajmie ulice Warszawy w dniach 26-29 czerwca. Wydarzenie łączy sztukę performatywną, teatr i "nowy cyrk".
- Zaczynaliśmy w 1993 roku. Swoje spektakle prezentowały trzy teatry, które istnieją do dziś. To Teatr Biuro Podróży, Teatr Akt z Warszawy i Teatr Klinika Lalek z Wolimierza - mówi Dariusz Jarosiński, dyrektor festiwalu Sztuka Ulicy, przedstawiciel Stowarzyszenia Scena 96. - To co pokazywaliśmy wtedy spotkało się ze zdziwieniem, zaskoczeniem, niedowierzaniem. Wtedy wydarzenia plenerowe nie był popularne. Ale często zdziwienie widzów towarzyszy naszym inicjatywom i dziś.
Festiwal Sztuka Ulicy przyciąga swoją stałą publiczność, ale i widzów, którzy "spotykają" go przypadkiem. Przedstawienia oglądane są przez miłośników teatru, fanów sztuki ulicy, ale też zwykłych przechodniów i turystów. - Teatr ulicy w 2025 roku ma się dobrze, jak zwykle - mówi gość Kasi Dydo. - To teatr uprawiany przez pasjonatów, on nigdy nie miał lekko. Obecnie jest duże zapotrzebowanie na spektakle plenerowe - takich inicjatyw poszukują np. gminy na swoje święta. Przez lata teatry ulicy zmieniają też formy swoich działań, mają siedziby, mają repertuar sceniczny, stają się instytucjami miejskimi.
Festiwal Sztuka Ulicy - zostań fanem teatru
Alicja Brudło, dyrektorka Ośrodka Kultury Ochoty "OKO", współorganizatorka wydarzenia, zwraca uwagę, że teatr ulicy jest takim, który w pierwszej kolejności uderza do głowy, oddziałuje na emocje i zmysły. - Moim zdaniem Festiwal Sztuka Ulicy to świetny pomysł na pierwszy kontakt z teatrem. Okazja by zostać fanem teatru - mówi. - Sztuka ulicy ma niski próg wejścia - znajdziesz w tym przyjemność nawet, jeśli teatr nie jest ci bliski. A jeśli jesteś fanem to też dostrzeżesz tam mnóstwo.
W tym roku spektakle 32. Festiwalu Sztuka Ulicy odbędą się w następujących warszawskich lokalizacjach:
- Park Szczęśliwicki (Ochota)
- ul. Chyliczkowska, (park miejski w Piasecznie)
- Rynek Nowego Miasta (Starówka)
- Plac Defilad (Śródmieście)
Wydarzenia towarzyszące spektaklom teatralnym odbędą się również w okolicach Osrodka Kultury Ochota przy ulicy Grójeckiej 75, na placu Pod Skrzydłami (ulica Grójecka 109) i na Targowisku Zieleniak (ulica Grójecka 97).
Co zobaczymy na Festiwalu Sztuka Ulicy?
Pierwszą teatralną "zaczepką" Festiwalu Sztuka Ulicy będzie spektakl "Stracony sen" Teatru 8 Dnia. Przedstawienie przywołuje i wyprowadza na ulice charaktery i sytuacje z utworów literackich i zapisków Franza Kafki. Odwołuje się do inspiracji literackich z „Kolonii karnej, „Przemianie”, „Procesie”, czy innych mniej znanych utworach.
Kolejnego dnia zobaczymy "Bal" w wykonaniu Teatry KTO. Spektakl, w którym taniec mówi więcej niż słowa, i którego rytm wyznacza pełna pasji i dynamizmu choreografia. Losy postaci odmalowane są plastycznym kolażem ciał aktorów, w pulsie muzyki – od swingowych lat 30., przez namiętne tanga lat 50., aż po żywiołowe współczesne rytmy.
Na 32. edycji Festiwalu Sztuka Ulicy będą też goście z zagranicy - Ukrainy, Hiszpanii i Włoch.
Lwowski Teatr Woskresinnia zaprezentuje "Testament Szewczenko albo marzenia kobziarza", który opowiada historię Ukrainy przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego. Będzie to barwne widowisko wykorzystuje szczudła, ruchome machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne.
Propozycja Hiszpanów to "La Bella Tour" Roi Borrallas i Guillermo Balagans 27 czerwca zaprezentują cyrkowe show - przed laty byli głównymi klaunami najlepszych cyrków Europy. Dziś - starsi, ale wciąż z niegasnącą pasją - robią wszystko: od akrobacji, przez iluzję, aż po… robienie popcornu.
Włocha, Andy'ego Spigolę spotkamy zaś 29 czerwca, kiedyto zaprosi widzów do świata pełnego absurdów, ale też szczudeł i parodii. Jego spektakl "Boato" zdobył nagrodę jury „Pinocchietto d’oro” na Clown&Clown Festival we Włoszech.
Steampunkowa parada
Niemałą atrakcją Festiwalu Sztuka Ulicy będzie z pewnością propozycja Teatru Gry i Ludzie. 28 czerwca artyści zapraszają na "Paradę Steampunku", w podróż w świat industrialnej wyobraźni, podróż do epoki wiktoriańskiej, kiedy to rewolucja przemysłowa, industrializacja, postęp techniczny i liczne wynalazki budziły ufność i nadzieję. Główne pojazdy parady to:
- łódź podwodna - mechaniczna ryba-batyskaf, transportowana przez parowy ciągnik,
- trójkołowy rower, czy
- wehikuł z tajemniczą maszynerią.
Pojazdom towarzyszą postaci w fantazyjnych steampunkowych kostiumach. Rytm nadaje szalony perkusista, który niczym muzyczne perpetuum mobile wciąga wszystkich w industrialny taniec. Aktorzy wchodzą w interakcje z publicznością. Wśród postaci można rozpoznać podróżników, wynalazców, odkrywców, radiotelegrafistę i fotografa.
Parada jest w dużej mierze działaniem improwizowanym, zależnym od miejsca oraz okoliczności, dlatego każda prezentacja jest nieco inna i zaskakująca. Podczas Festiwalu parada przejdzie z rynku Nowego Miasta na plac Zamkowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Alicja Brudło (dyrektorka Ośrodka Kultury Ochoty "OKO"), Dariusz Jarosiński (dyrektor Festiwalu Sztuka Ulicy, przedstawiciel Stowarzyszenia Scena 96)
Data emisji: 27.05.2025
Godzina emisja: 18.15
pj