Leszek Dawid: mój film ma prowokować

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 14:42
Doceniony na festiwalu filmowym w Gdyni film "Ki" to opowieść o pomyśle na odważne macierzyństwo, które nie oznacza zamknięcia w domu i skupienia wyłącznie na dziecku.
Audio

Główna bohaterka filmu, Ki, nie godzi się na stereotyp matki Polki. - Idzie pod prąd, chce udowodnić, że zatrzymanie się w miejscu to zgoda na to, by zostać w obrębie pralki, lodówki i zmywarki. Nie bardzo wie dokąd biec, ale chce biec. Idzie przed siebie, taranując to, co spotka po drodze – mówi reżyser Leszek Dawid, absolwent łódzkiej Filmówki, którego fabularny debiut "Ki" gościł na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.


- Myślę, że ciężko polubić Ki, ale nie o polubienie chodzi. Film ma prowokować do spotkania i dyskusji – mówi Dawid. Reżyser uważa że nie lubimy ludzi, którzy mówią prawdę, są aroganccy i bezczelni, a Ki często przekracza granicę dobrego smaku. - To ratuje ją jako bohaterkę, bo nie jest jednoznaczna, nie jest ofiarą, której należy się wyłącznie współczucie - podkreśla.

W filmową postać Ki (Kingi) wcieliła się Roma Gąsiorowska, która podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymała nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą. – Roma ma w sobie bardzo dużo cech bohaterki, w związku z tym bardzo dobrze czuła postać, którą gra.

Czytaj także Roma Gąsiorowska: Nie chcę być starą aktorką

Więcej o tym jak przebiegały prace nad filmem i jak do swojej roli przygotowywała się Gąsiorowska posłuchać można w dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

"Jesteś bogiem", czyli opowieść o Magiku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 18:42
W 2012 roku do kin trafi film poświęcony legendzie hip-hopu - grupie Paktofonika. Film opowiada historię artysty w starciu ze światem - zdradza reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie akcenty w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 10:53
Wczoraj odbyła się premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego, ale to nie jedyny polski akcent już 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
rozwiń zwiń