Polska prezydencja w UE: romans designu z polityką

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 14:00
Co meble mogą mieć wspólnego z polityką? Jaki przedmiot kojarzy się najbardziej z Polską? Nasi słuchacze postawili na meblościankę i kuchenny stół z czerwono-białą ceratą. W "Stacji Kultura" Marta Czyż z Galerii Kordegarda i Justyna Kosmala z MSZ opowiadały o wystawie "Bączki i meble prezydencji na wystawie".
Audio

- Po pierwszym weekendzie okazuje się, że 90 proc. publiczności niesamowicie chwali wszystkie obiekty, od razu startuje z pytaniem czy te rzeczy można kupić – mówi Marta Czyż. Na wystawie można zobaczyć i bączki, które swego czasu wywołały sporo kontrowersji, i  meble projektu Tomka Rygalika, czy upominki: eleganckie spinki do mankietów autorstwa Doroty Kempko wykonane ze srebra i krzemienia pasiastego oraz krawaty, apaszki, a także aktówkę, wykonaną z podhalańskiej skóry.

Polskie upominki cieszą się sporym zainteresowaniem unijnych delegatów, którzy często proszą o przekazanie dodatkowych egzemplarzy. Justyna Kosmala o pomyśle mówi: - Celem było to, aby wręczyć gościom, delegatom coś, co im się będzie potem z Polską kojarzyło, czyli połączenie tradycji z nowoczesnością. Poprzez te przedmioty będziemy kreowali wizerunek Polski jako kraju nowoczesnego i kreatywnego, o dużym kapitale ludzkim.

Słynne drewniane bączki Monika Wilczyńska i Krzysztof Smaga "ubrali" w różne wzory: kujawski, kurpiowski, łowicki i opoczyński. Sporym zainteresowaniem cieszy się koncepcja zestawu Mleko i Miód, autorstwa Beza Projekt, symbolizującego Polskę jako kraj mlekiem i miodem płynący. Wystawa jest doskonałą okazją, by zobaczyć razem wszystkie projekty promujące polską prezydencję. W Kordegardzie można je oglądać do 2 października.

Więcej dowiesz się, słuchając rozmowy z audycji "Stacja Kultura".

(ed)

Czytaj także

Zaprojektowane dla Prezydencji - wystawa wzornictwa polskiego przewodnictwa w UE

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 09:00
Całość wzornictwa promowanego podczas prezydencji zostanie zaprezentowana na wystawie otwartej dla szerokiej publiczności, która odbędzie się 16 września 2011 r w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sześciopak ochroni Unię przed kryzysem?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 06:15
Te reformy to kręgosłup prawdziwego zarządzania w całej Unii, obejmujący wszystkie kraje członkowskie - powiedział Polskiemu Radiu minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bauman: obecna Europa jest jak mozaika diaspor

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 20:30
Profesor Zygmunt Bauman, wybitny polski filozof zwrócił uwagę, że odnowienie dawnej pozycji Europy w świecie wymaga przezwyciężenia wewnętrznych antagonizmów.
rozwiń zwiń