Naukowe podejście do mody

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 06:00
Dziś w Warszawie startuje ogólnopolska konferencja poświęcona kulturowemu znaczeniu strojów z różnych stron świata.
Audio
  • Joanna Wasilewska o konferencji "Strój - zwierciadło kultury"

"Strój - zwierciadło kultury" to dwudniowe spotkanie organizowane przez Muzeum Azji i Pacyfiku poświęcone spojrzeniu na modę pod nieco innym kątem, niż ma to miejsce chociażby przy okazji pokazów, czy spotkań z projektantami.

- Za hasłem przewodnim konferencji kryje się myśl, która przyszła nam do głowy już parę lat temu, kiedy moja koleżanka wpadła na pomysł cyklu spotkań na temat antropologicznego znaczenia stroju – mówiła w Czwórce Joanna Wasilewska, jedna z organizatorek imprezy.

Okazało się, iż zainteresowanie zagadnieniami związanymi z dekodowaniem zależności pomiędzy modą, a kulturą, było na tyle duże, iż organizatorki otwartych spotkań postanowiły przekuć ją na większą formę konferencji. W czasie imprezy, która odbędzie się w dniach 12-13 stycznia w Muzeum Azji i Pacyfiku, będzie można zapoznać się z referatami na takie tematy jak "Istota i znaczenie Lolita Fashion", czy "Moda jako wyraz tożsamości kobiety w kulturze makeover".

- W tym ostatnim przypadku chodzi o sposób w jaki programy typu "Trinny i Susannah" kreują rolę mody jako czegoś kluczowego dla osobowości, zwłaszcza kobiety. Według autorek i bohaterek tych programów zmiana stroju ma wpływ na ich życie – mówił gość "Stacji kultura".

Więcej na temat konferencji w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

Posłuchajcie nieznanych nagrań lidera Radiohead

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 12:00
Dwie niepublikowane wcześniej kompozycje Thoma Yorke'a trafiły do sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące zdjęć przeciw legendarnej modowej marce

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 15:17
Kilka dni temu ochroniarze sklepu Dolce&Gabbana w Hongkongu zabronili przechodniom fotografowania wystaw sklepowych, po czym gorzko tego pożałowali…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie kupuj ubrań, postaw na dodatki!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 17:47
- Każda rzecz będzie wyglądała świeżo jeśli dołożymy do niej nowy element - Wiganna Papina zachęcała w Czwórce do kreatywnego podejścia do starej garderoby
rozwiń zwiń