Mikulski: Sam nie wiem, czy Kloss jeszcze żyje

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 13:30
Niebawem do kina trafi film pod tytułem "Stawka większa niż śmierć". Pomysł, by nawiązywać do klasyki tego kalibru jest odważny. – No może wreszcie ktoś uśmierci Klossa – śmieje się legendarny aktor Stanisław Mikulski.
Audio
Doborowa obsada Stawki większej niż śmierć, m. in. Daniel Olbrychski, Emil Karewicz i Stanisław Mikulski
Doborowa obsada "Stawki większej niż śmierć", m. in. Daniel Olbrychski, Emil Karewicz i Stanisław MikulskiFoto: mat. prasowe

Chyba nie ma Polaka, który nie znałby porucznika Klossa. Gdy w telewizji puszczano "Stawkę większą niż życie", na ulicach było pusto, a wszyscy chłopcy marzyli, by choć przez chwilę być nim. Dziś Stanisław Mikulski, słynny już aktor filmowy i teatralny, w Czwórce wspomina, że często zdarzało mu się, przeklinać Hansa Klossa. – Wszystko ma dwie strony. Najpierw było "och", "ach" i szaleństwo na punkcie tego filmu, ale potem to się skończyło, zostało tylko "eeech" – opowiada Mikulski w studiu Czwórki. – Mimo wszystko ten film, po ponad 40. latach, wciąż jest oglądany, a chyba trudno o lepszy komentarz.

Gdy "Stawka…" wchodziła na ekrany, dla Stanisława Mikulskiego etap "spokojnego żywota" się zakończył. Dziś aktor opowiada, że jeszcze kilkanaście lat po premierze serialu było mu dość ciężko w życiu. – Nie mogłem się specjalnie nigdzie pokazywać – mówi Mikulski. – Natychmiast bowiem byłem demaskowany i wytykany, zwłaszcza przez młodych wielbicieli "Stawki…", którzy biegli za mną i straszyli mnie Brunerem.

Fot.
Fot. Arkadiusz Goliszewski

Z drugiej strony do Mikulskiego przychodziło mnóstwo listów… miłosnych od fanek. – Ale były w większości bardzo miłe i subtelne – opowiada aktor i dodaje ze śmiechem, że oczywiście pojawiały się i takie z propozycjami natychmiastowego ożenku…

Dziś Mikulski, który zagrał niedawno w wyreżyserowanej przez Patryka Vegę "Stawce większej niż śmierć", która ma być kontynuacją "Stawki większej niż życie", żartuje, że nie wie, jak i czy w ogóle, zakończą się losy Hansa Klossa. – Reżyser powiedział, że nie zdradzi nam tego przed premierą – powiedział Mikulski. – I czekam z duszą na ramieniu, ale sam jestem ciekaw…

Posłuchaj całej rozmowy ze Stanisławem Mikulskim w "Stacji Kultura", albo obejrzyj ją w wersji wideo.

(kd)

Czytaj także

"Warszawa" powstała z tęsknoty za polską dziewczyną

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 18:10
Znany z udziału w filmie Woody’ego Allena, hiszpański zespół Giulia y los Tellarini opowiedział nowym teledysku, którego akcja dzieje się na stołecznej starówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Wałęsy do rumuńskiej biedoty - zdjęcia, które prześwietlają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 14:01
To ma być wyjątkowa wystawa, która pokazuje, jak wyglądała Polska i Polacy w latach 80. i 90. - Zdjęcia są przekrojowe: od mocnych i zaangażowanych politycznie po bardzo intymne - opowiada Adam Mazur z CSW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Kosik: Nie oszukuję czytelników

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 16:09
"Felix, Net i Nika" to seria książek adresowana głównie do nastolatków. A nastolatek to przecież nie jest łatwy odbiorca. Autor zdradza jednak w Czwórce, że nie ma jednej, skutecznej recepty, by nie zanudzić gimnazjalistów.
rozwiń zwiń