Polska powieść o męczennicach kibiców piłki nożnej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 14:00
- Tę książkę pisałam z myślą o tych wszystkich kobietach, które na czas Euro 2012 zostaną wyłączone z życia kulturalnego, społecznego, towarzyskiego - mówiła w Czwórce Karolina Macios, autorka powieści "Wdówki futbolowe".
Audio

"Dziś dołączyłam do sporego grona kobiet, które muszą wyznać: „Mój mąż mnie zdradza”. Nie dość, że mnie zdradza, to jeszcze robi to w naszym mieszkaniu, na kanapie przed telewizorem i na moich oczach. Z jedenastką spoconych i umorusanych błotem i trawą facetów - pisze w swojej nowej książce Karolina Macios, pisarka, która postanowiła pochylić się nad losem kobiet uciemiężonych życiem z fanami piłki nożnej.

- Moja niechęć do futbolu była do tej pory uśpiona. Euro ją tylko obudziło - mówiła pisarka w rozmowie z Kasią Dydo i Kubą Kuklą. - Bo to nie jest tak, że przyjadą, pograją i pojadą, ale to też te wszystkie wydarzania, które będą działy się wokół. Już nawet na pudełku ptasiego mleczka jest napisane, że jest sponsorem Euro, to już naprawdę jest lekka przesada - żaliła się Macios.

Książka opowiada losach kobiety, żyjącej w długim ustabilizowanym związku, w którym piłka nożna w pewnym sensie staje się katalizatorem, który powoduje, że wszystko wybucha.

- Książkę pisałam z serca na podstawie cudzych doświadczeń. To są sytuacje wzięte z życia tych wszystkich żon mężów, którzy nic nie robią, tylko siedzą przed telewizorem i oglądają te mecze, albo siedzą w pubach i oglądają mecze, a one nie maja gdzie wyjść bo wszędzie są tłumy, które skandują, piją i krzyczą - opowiadała pisarka.

Więcej na temat książki dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Sławomir Idziak i jego Film Spring Open

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 15:37
- To próba zbudowania europejskiej społeczności filmowej – tłumaczył w Czwórce światowej sławy operator, reżyser i scenarzysta, inicjator filmowej imprezy w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poka Poka: Od numizmatyki do norweskiego króla disco

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 13:38
Sprawdź, jakie kulturalne atrakcje warto zaliczyć w ciągu najbliższego tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nietykalni" - kino francuskie jest fenomenalne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 16:00
Na hasło "komedia francuska" większość śmiertelników natychmiast pomyśli: Louis de Funes. Filmów "Skrzydełko czy nóżka" albo "Kapuśniaczek" nie da się zapomnieć. Tymczasem współczesne francuskie filmy wcale nie są gorsze albo mniej śmieszne. Obraz "Nietykalni" jest tego najlepszym przykładem.
rozwiń zwiń