Trudna droga do "Jesteś Bogiem"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 07:00
Od napisania scenariusza do premiery filmu minęło 8 lat. Maciej Pisuk, scenarzysta filmu przyznaje, że praca nad "Jesteś Bogiem" przypominała trochę robienie filmu kostiumowego.
Audio

Maciej Pisuk nie pochodzi ze Śląska, nie wychował się w środowisku chłopaków związanych z Paktofoniką. Na historię zespołu trafił dość późno, w jednej z gazet przeczytał reportaż Lidii Ostałowskiej. 

- Na historię Paktofoniki nie trafiłem dzięki ich muzyce czy ich popularności. Rok 2000 to był czas pewnych podsumowań, mówiło się o potrzebie stworzenia takiego kina, które by skomentowało rzeczywistość, podsumowało pierwsze dziesięciolecie niepodległości - mówi Pisuk w rozmowie z Kasią Dydo. - Wymyśliłem sobie, że dobrymi bohaterami takiego filmu byliby przedstawiciele pokolenia równolatków Solidarności, czyli ludzi urodzonych w okolicach '80 roku. To było pierwsze pokolenie które wkraczało w nową rzeczywistość bez obciążeń przeszłości. Wtedy trafiłem na reportaż o Paktofonice.

Scenarzystę poruszyła historia zespołu, opowieść o ludziach, którzy próbują się realizować, robić karierę w nowej rzeczywistości i różne tego konsekwencje, nie chodziło o samobójczą śmierć Magika.

- Gdy poznałem Rahima i Fokusa to nie było dobrze. Oni byli wtedy oblegani przez różnych ludzi, którzy próbowali uszczknąć trochę ich sławy - opowiada Pisuk o pierwszych spotkaniach z muzykami. - Pierwsze rozmowy były trudne. Oni mi odmawiali, ale mówili spotkajmy się jeszcze raz. Scenariusz powstał ostatecznie w 2004 roku - dodaje. 

Maciej Pisuk zdecydował się na pisanie scenariusza do "Jesteś Bogiem", gdyż uznał że historia Paktofoniki jest ważna dla wielu pokoleń. Niestety pierwsze rozmowy z producentami i reżyserami spełzły na niczym. Minęło wiele lat nim znalazł się reżyser, któremu hiphop w tym filmie nie przeszkadza - posłuchaj audycji " Stacja Kultura " lub zobacz załączone wideo i dowiedz się więcej na temat pracy nad scenariuszem "Jesteś Bogiem".

Przeczytaj recenzję filmu w naszym serwisie Kultura.

(pj)

 

Czytaj także

Paktofonika, czyli pakt przy dźwiękach głośnika

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:00
21 września na ekrany polskich kin wchodzi długo wyczekiwana produkcja "Jesteś Bogiem". W sieci pojawił się zwiastun filmu opowiadającego historię legendarnej, hip-hopowej grupy Paktofonika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteś Bogiem" od piątku w kinach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 16:20
- Na ten moment czekałem 4 lata. A dla Rahima, Fokusa i Maćka Pisuka, którzy zaczęli pracować nad tekstem już w 2001 roku, to już 10 lat - mówił reżyser Leszek Dawid przed oficjalną premierą filmu o Paktofonice, który we wtorek zobaczyli wybrani, ale od piątku będzie można go obejrzeć w kinach w całym kraju.
rozwiń zwiń