Sztuka XX i XXI wieku to nie tylko malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 14:07
Grafika, rysunek, performance, wideo, sztuka przestrzeni publicznej - prace z każdego z tych gatunków znalazły swoje miejsce obok obrazów w nowootwartej Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio

Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie została oficjalnie otwarta w sobotę.  Z tej okazji do muzeum przybyły tłumy fanów sztuki.

- Ta galeria to próba pokazania całego stulecia sztuki polskiej poprzez wybrane rzeczy, na tyle na ile przestrzeń i zbiory na to pozwalały - mówi Piotr Rypson wicedyrektor muzeum, który przygotowywał Galerię. - Po raz pierwszy w Warszawie tego typu prezentacja ma miejsce. Widz może zobaczyć jak kształtowała się sztuka polska od momentu odrodzenia Rzeczypospolitej, po I wojnie światowej aż do dziś.

W Muzeum prezentowane są obrazy Witkacego, Andrzeja Wróblewskiego, Tamary Łempickiej, Wojciecha Fangora, Jerzego Nowosielskiego etc. Obok prezentowane są prace wykonane w innych technikach. Nie zabrakło prac Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala czy Oskara Dawickiego.

- Jest tu sporo mediów - to nowość w tej galerii, gdzie dotychczas pokazywano najczęściej malarstwo i rzeźbę, a ja wysunąłem na plan pierwszy też inne techniki - rysunek, grafika, filmy, sztuka wideo, sztuka w przestrzeni publicznej, performance - mówi Piotr Rypson.

W Galerii znajdziemy jedynie sztukę polską, ten wybór spowodowany był przedew szystkim niewielką powieżchnią przeznaczoną na potrzeby ekspozycji. Muzeum przygotowało też niespodziankę - nowoczesny katalog dla posiadaczy smartfonów - dowiedz się, jak to działa słuchając załączonego materiału Olgi Mickiewicz w audycji Kasi Dydo i Kuby Kukli "Stacja Kultura".

(pj)

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apokalipsa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 17:05
W Muzeum można oglądać zabytki przedstawiające wizje końca świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Burzliwy wiek odcisną piętno na polskiej sztuce"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 10:30
W czwartkowym "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o nowej Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie, która zostanie udostępniona publiczności w sobotę.
rozwiń zwiń