Artyści zawalczą ze stereotypem Śląska

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 13:50
Projekt Metropolis to akcja zorganizowana, by zmierzyć się ze stereotypowym myśleniem o Górnym Śląsku. Anna Baumgart z kamerą już rozpoczęła swoją rezydencję na Śląsku.
Audio
  • Anna Baumgart opowiada o swoim udziale w Projekcie Metropolis (Stacja Kultura/Czwórka)
W Katowicach w dniach 5-7 lipca odbędzie się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości
W Katowicach w dniach 5-7 lipca odbędzie się konwencja programowa Prawa i SprawiedliwościFoto: fot. Umkatowice/Wikipedia/CC

Do akcji zostało zaproszonych kilkunastu różnych artystów z Polski i zagranicy.

- Górny Śląsk wyobrażałam sobie jako spójną metropolię, która się dynamicznie rozwijała - mówi artystka. - Natomiast jak pojechałam tam pierwszy raz i wysiadłam na dworcu w Katowicach to było cudownie. Z takim przekonaniem jechałam też do Bytomia - wysiadłam tam i całe moje wyobrażenie zostało zburzone. Zastałam tam niewiarygodną sytuację. To było niezwykłe zderzenie - opowiada w Czwórce.

Anna Baumgart uznała projekt Metropolis za ciekawy, frapuje ją, co się dalej z nim stanie. Swoją rezydencję na Śląsku rozpoczęła od poszukiwania osoby bezrobotnej w wieku 18-20 lat, do swego filmu. Jej obraz inspirowany filmem "Rok Franka W." Kazimierza Karabasza z 1967 roku ma być zapis spotkania z współczesnym mieszkańcem Śląska, nie mającym zawodu czy stałej pracy.

- Chodziło mi o ludzi, dla których państwo polskie nie stworzyło możliwości rozwoju, oni dotykają muru. Nie ma dla nich pracy, mieszkań, przyszłości - mówi artystka. Ja spotykam takich młodych ludzi będę im towarzyszyła przez rok z pytaniem o ich przyszłość.

Efektem tej pracy będzie film artystyczny "Franciszka Wróbla bunt jest niepewny".

(pj)

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mark Rothko rozumiał, że malarstwo to nie literatura

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 12:30
To może być najważniejsza wystawa 2013 roku w Polsce. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na intymnie spotkanie z twórczością Marka Rothki, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Althamer oddaje Kordegardę przyjaciołom i publiczności

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 14:00
8 czerwca w galerii Kordegarda ruszyła wystawa "Pałac Kultury” w ramach projektu KordegAART!. Jest to wystawa, która zawłaszcza na potrzeby sztuki przestrzeń na co dzień kojarzoną z monumentalną powagą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa z erotycznym podtekstem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 15:31
Belgijska artystka Charlotte Beaudry demaskuje kobiece rytuały, malarsko przedstawia kobiecy świat. Na studiach uczyła się malarstwa iluzjonistycznego, dlatego jej prace łatwo pomylić z fotografią.
rozwiń zwiń