Paweł Althamer oddaje Kordegardę przyjaciołom i publiczności

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 14:00
8 czerwca w galerii Kordegarda ruszyła wystawa "Pałac Kultury” w ramach projektu KordegAART!. Jest to wystawa, która zawłaszcza na potrzeby sztuki przestrzeń na co dzień kojarzoną z monumentalną powagą.
Audio
  • Marta Czyż i Witold Nazarkiewicz opowiadają o projekcie KordegAART! (Stacja Kultura/Czwórka)
Galeria Kordegarda w Warszawie
Galeria Kordegarda w WarszawieFoto: źr. www.facebook.com/Kordegarda

Kuratorem tegorocznej, trzeciej edycji projektu został Paweł Althamer, który zaprosił trzynastu artystów, którzy przez cały miesiąc będą zmieniać wygląd galerii aranżując w niej różne działania rysunkowo-malarsko-rzeźbiarskie. Podobno każdy może być artystą i każdy powinnien spróbować nim być w ramach projektu KordegAART!

- Projekty jest pomysłem zespołu Kordegardy, Galerii Kordegarda, który polega na tym, że zapraszamy bardzo znanego artystę do kuratorowania wystawy młodych - mówi Marta Czyż z Kordegardy. - I w tym roku zaprosiliśmy Pawła Althamera, a on zaprosił grupę Reactor wraz z przyjaciółmi do zrobienia czegoś na kształt dużego projektu społecznego w ramach twórczości, którą Paweł się zajmuje. Dla mnie ten projekt to jest tworzenie dużej rzeźby społecznej - wyjaśnia.
Na wernisażu Kordegarda była pusta z dużym Pałacem Kultury zbudowanym przez artystów. W momencie otwarcia artyści zaczęli wnosić gest i angażować publiczność. - Mamy punkt wyjścia, którym jest Kongres Rysowników i Pałac Kultury. Kongres Rysowników to dialog za pomocą rysunków - możemy rysować i malować po wszystkim - jak dzieci, kontynuując rysunek kolegi rozwijając go, zmieniając - mówi Witold Nazarkiewicz członek grupy Reactor. - Pałac Kultury to jest nasz projekt żeby zmodyfikować jakąś ikonę, zmienić jej otoczenie. My wszyscy tworzymy Pałac Kultury i nie jest to ten, który stoi w Warszawie.To pewna idea modyfikacji symbolu, z którym nie wszyscy potrafią sobie poradzić - wyjaśnia artysta.
Celem projektu jest też spotkanie się w grupie ludzi. Przez miesiąc w Kordegardzie będą organizowane różne wydarzenia włączające publiczność w akcję - jakie? dowiesz się słuchając załączonej rozmowy ze "Stacji Kultura".

(pj)Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA SZTUKA

Czytaj także

"Dwa Teatry" - milion wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 20:00
Festiwal "Dwa Teatry" to unikatowe w europejskiej skali przedsięwzięcie mediów publicznych, które podsumowuje to, co w ciągu roku wydarzyło się na dwóch scenach: Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia. Trzynasta edycja miała miejsce w dniach 1 - 3 czerwca. To wszystko oczywiście w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczyna z szafy" - dla tej roli Wojciech Mecwaldowski zamilkł na 1,5 miesiąca

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 14:23
Mimo że zdjęcia do filmu "Dziewczyna z szafy" zakończyły się ponad rok temu aktor czuje, że rola wciąż z niego "schodzi". A to za sprawą długich i pieczołowitych przygotowań do filmu Bodo Koxa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzienniki pilnie poszukiwane!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 11:50
Zwracamy się do każdego, kto pisał dzienniki w XX wieku, żeby podzielił się z nami swoimi zapiskami - apeluje Ośrodek KARTA, inicjator projektu "Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Krajewski: "Luther. Odcinek zero" to kryminał wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 15:00
Przenikliwy umysł, bystre oko i zimna krew w obliczu niebezpieczeństwa - to ich łączy i wyróżnia. Ale miewają też słabości i bywają podobni do nas. Kto? Detektywi - bohaterowie niedzielnej "Ściągi z Popkultury".
rozwiń zwiń