Antoni Pawlicki: "Papusza" opowiada o świecie, który od wieków jest obok nas

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:00
- Krzysztof czuwał nad tym, co rejestruje oko kamery. Joanna kładła nacisk na pracę z aktorami. Dzięki nim stworzyliśmy coś naprawdę wyjątkowego - tak o filmie "Papusza" mówią występujący w nim aktorzy - Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.
Audio
  • Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki opowiadają o pracy na planie filmu "Papusza" (Czwórka/Stacja Kultura)
kadr z filmu Papusza, reż. J. Kos-Krauze i K. Krauze
kadr z filmu "Papusza", reż. J. Kos-Krauze i K. KrauzeFoto: mat. prasowe/Next Film

Po "Placu Zbawiciela" duet reżyserski w składzie Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze postanowił przypomnieć widzom postać romskiej poetki, która zachwyciła Juliana Tuwima i nie bała się iść pod prąd. I choć "Papusza" to przede wszystkim opowieść o wyjątkowej kobiecie, w filmie nie brakuje także wyrazistych bohaterów.

- Gram Dionizego Wajsa, który kupił Papuszę od jej ojczyma. Dzieliła ich duża różnica wieku, ona miała lat 14, on 33 - opowiada aktor Zbigniew Waleryś. - Ich relacje nie były idealne, był czas, kiedy Dionizy traktował ją obcesowo. Natomiast, gdy w związku pojawił się syn, sytuacja się zmieniła, a mój bohater stał się spokojny i spełniony.

W pewnym momencie w życiu Papuszy pojawiła się kolejna ważna postać - Jerzy Ficowski, poeta, znawca kultury cygańskiej oraz ten, który jako pierwszy przełożył i opublikował wiersze artystki. W filmie gra go Antoni Pawlicki.

- Ficowski ukrywa się w taborze Wajsów przed milicją - mówi aktor. - Kiedy poznał Papuszę zafascynował się tym, że oto w niepiśmiennej i nieczytającej na ogół społeczności spotkał kobietę, która nie tylko czyta, ale także układa wiersze i je pięknie wyśpiewuje. Ta fascynacja była z resztą obopólna. Dla Papuszy mój bohater przybywał ze świata, o którym ona zawsze marzyła, bo od dziecka kochała książki i literaturę.

Od dziś "Papuszę" oglądać można na ekranach naszych kin, ale światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Karlowych Warach. Tam też film po raz pierwszy zobaczyli goście "Stacji Kultura".

- Trudno opisać emocje, jakie towarzyszyły nam w tamtym momencie. Trudnio też opisać radość, ż nagród i wyróżnień - wspomina Waleryś. A Pawlicki dodaje: - Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze mają swoją publiczność, która czeka na ich filmy. A "Papuszę" po prostu trzeba zobaczyć, bo opowieść o kulturze, która od stetek lat towarzyszy nam i ciągle jest gdzieś obok. Naprawdę warto ją lepiej poznać.

kul

Zbigniew
Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki w studiu Czwórki


Czytaj także

Juliusz Machulski: "Seksmisja" rozjuszyła amerykańskie feministki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 10:00
Słowo "kultowy" odmieniane jest dziś przez wszystkie przypadki, ale ten film zasługuje na to określenie. W przyszłym roku minie 30 lat od premiery "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Szapołowska: Kieślowski do emocji podchodził z matematyczną precyzją

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 13:00
Od premiery "Krótkiego filmu o miłości" mija 25 lat. Okazuje się, że obraz Krzysztofa Kieślowskiego nie stracił nic na swej wartości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz: Zbyszek Cybulski w każdym filmie grał siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 15:00
Był nieobliczalny, nie potrafił powtórzyć wyuczonego tekstu, a jego kreacje były niepowtarzalne. Jak dotąd historia polskiego kina nie doczekała się większej legendy niż ta, która do dziś otacza postać Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń