Postapokaliptyczna wyprawa do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 13:58
- W świecie "S.T.A.L.K.E.R.A" najbardziej urzekło mnie to, że odnalazłem w nim wspomnienia z dzieciństwa - porzucone samochody, automaty z wodą z sokiem, witryny sklepowe - mówi Wiktor Noczkin, rosyjski pisarz.
Audio
  • Z Wiktorem Noczkinem rozmawia Kamil Jasieński (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment okładki ksiażki Ślepa plama
Fragment okładki ksiażki "Ślepa plama"Foto: mat.pras.

Na polski rynek księgarski trafiła kolejna książka z serii "S.T.A.L.K.E.R". Jest to pierwsza rosyjska pozycja w tej serii przetłumaczona na polski, a jej autorem jest Wiktor Noczkin.
Kamil Jasieński bez wątpliwości klasyfikuje "Ślepą plamę" do książek post-apo, czyli literatury postapokaliptycznej. Sam autor podkreśla, że literatura związana z grą komputerową to znak naszych czasów.
- Cały "S.T.A.L.K.E.R" to wyprawa do przeszłości - mówi Wiktor Noczkin.- Starałem się trzymać blisko orginalnego uniwersum. Jednak nie wszyscy autorzy tworzący tę serię byli tak rygorystyczni, spowodowało to wiele problemów, co ostatecznie doprowadziło do zamknięcia całej serii - opowiada.
Wiktor Noczkin doskonale zna opisywany świat. Wielokrotnie grał w "Cień Czarnobyla", a i podczas pisania "Ślepej plamu" udało mu się przejść grę. Dlatego czytając jego powieść możemy się spodziewać niezapomnianych wrażeń.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura
Czytaj także

Graham Masterton: nie wierzę w duchy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 17:16
Fantastyka grozy rządzi się swoimi prawami. W książkach i filmach tego gatunku niczym niezwykłym nie są nadprzyrodzone zjawiska - duchy, wampiry, upiory i demony. Mistrz horroru, pisarz Graham Masterton zdradził Czwórce, czego najbardziej boją się ludzie i w jaki sposób sterować ich lękami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Ignerska: boję się pokazywać tę książkę dorosłym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
- "Prawdziwa bajka" pokazuje dzieciom, że są też takie książki i taki rodzaj opowiadania - mówi Marta Ignerska, ilustratorka. - Dorośli, czytając ją z dzieckiem, odnajdują swoje poziomy interpretacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci naszej dzielnicy 25 lat po Nagrodzie Nobla

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 12:00
25 lat temu egipski pisarz Nadżib Mahfuz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za powieść "Dzieci naszej dzielnicy". Książka ukazała się w druku wiele lat po jej napisaniu, a teraz można ją również kupić w polskich księgarniach.
rozwiń zwiń