"Sztywny" Gołkowskiego. Opowieść o rosyjskich dresach

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 15:00
- Nie mogę uwolnić się od Rosji. Dlatego "wschodniość" jest punktem odniesienia dla każdej mojej książki - opowiada Michał Gołkowski, autor "Sztywnego".
Audio
  • Jak wyśnić sobie... obrzydliwą książkę? Rozmowa z pisarzem Michałem Gołkowskim (Czwórki/Stacja Kultura)
Z subkulturą gopników Michał Gołkowski zetknął się, kiedy mieszkał na Białorusi. To, co zobaczył, na długo zostanie w jego pamięci
Z subkulturą gopników Michał Gołkowski zetknął się, kiedy mieszkał na Białorusi. To, co zobaczył, na długo zostanie w jego pamięciFoto: Glow Images/East News

Akcja najnowszej powieści toczy się w środowisku, które przypomina gopników, czyli rosyjskich dresiarzy. - To jest drugie co do niskości ogniwo miejskiego łańcucha pokarmowego w Rosji - mówi Gołkowski. – Ruski gopnik kuca przed blokiem, pije piwo i skubie prażony słonecznik.

Ze względu na podjętą tematykę gość Czwórki przyznaje, że to najdziwniejsza książka w jego dorobku. - Aż trudno mi uwierzyć, że tak "zryta" opowieść ujrzała światło dzienne - śmieje się pisarz. - I że są ludzie, którzy chcą czytać wszystkie, opisane przeze mnie, obrzydlistwa.

Michał Gołkowski opowiadał też o tym, jak wyśnił sobie głównego bohatera i tłumaczył, dlaczego marzy mu się stworzenie grupy rekonstrukcyjnej, naśladującej… dresiarzy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Michał Gołkowski (pisarz)

Data emisji: 29.04.2015

Godzina emisji: 10.00

kul/mg

Czytaj także

Tłumacz Pratchetta: "Długi Mars" to ostatnia powieść mistrza?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 11:06
Powieść fantasy "Długi Mars" Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera ukazała się na polskim rynku pod koniec stycznia. W Czwórce tłumacz Piotr W. Cholewa opowiedział, dlaczego do jej publikacji doszło właśnie teraz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Książki. Nowe technologie w czytelnictwie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 12:30
W ubiegłym roku ponad 6 mln Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Rośnie jednak poziom czytelnictwa wśród młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jonathan Carroll: życie pisarza jest samotne

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 12:00
Magiczny realista, autor m.in. książki "Ucząc psa czytać" zdradził nam, za co lubi Polskę i dlaczego wizyty w naszym kraju bywają dla niego lekiem na samotność.
rozwiń zwiń