"Słynny niebieski prochowiec", czyli jak młodzi czują Cohena?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 15:17
- Cohena słuchałam jeszcze przed szkołą teatralną. Z perspektywy widzę jednak, że z początku jego tworczość traktowałam zbyt powierzchownie - opowiada Agata Klimcza, aktorka występująca w spektaklu "Słynny niebieski prochowiec". 
Audio
  • O spektaklu "Słynny niebieski prochowiec" opowiadają jego twórcy (Stacja Kultura/Czwórka)
Leonard Norman Cohen zmarł 7 listopada 2016 w Los Angeles. Był kanadyjskim poetą, pisarzem i piosenkarzem tworzącym w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk rock
Leonard Norman Cohen zmarł 7 listopada 2016 w Los Angeles. Był kanadyjskim poetą, pisarzem i piosenkarzem tworzącym w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk rockFoto: PAP/DPA/A2070 Rolf Haid

Agata Klimcza Praca nad spektaklem rozpoczęła się od nowych przekładów tekstów Cohena, które zrobił Roman Kołakowski. Potem pojawiły się aranżacje Rafała Koniecznego i wyszedł nam z tego "nowy Cohen"

To muzyczna opowieść o młodości, miłości i buncie, o poezji, muzyce i szalonych latach rewolucji kontrkulturowej lat sześćdziesiątych. Bohaterowie piosenek Cohena snują historie o "świecie, który jest niezmienny w swojej nieustannej zmienności, ale walczące ze sobą nieustannie Dobro i Zło zawsze znajdują ukojenie w największej wartości, jaką jest Miłość". - Postanowiliśmy twórczość Cohena odświeżyć. Wykorzystaliśmy nowe brzmienia i nowe instrumenty. A nasz zespół rozrósł się w trakcie pracy z 7 do 20 osób - opowiada aktorka.

Spektakl zobaczyć będzie można 1 maja 2017 roku o godz. 19 w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i - jak podkreślają goszczący w studiu artyści - zachwyci nie tylko warstwą słowno-muzyczną, ale też wizualizacjami. Dlaczego? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Agata Klimczak (aktorka), Krystian Andrzejewski (autor wizualizacji do spektaklu)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 11.15

kul/jsz

Czytaj także

Brzmienie Opola w głowie Wojtka Mazolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:28
Artysta, tworzący głównie w kręgach muzyki alternatywnej i jazzu, we współpracy z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz z Prezydentem Miasta Opola, przygotowuje utwór z okazji 800-lecia tego miasta w południowej Polsce.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Wieniawa: po prostu mam szczęście do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 12:30
To jedna z najbardziej zapracowanych młodych artystek w Polsce. 18-latka już od dzieciństwa szlifuje talent w tańcu, muzyce i aktorstwie, a teraz przygotowuje się do matury i do występu na poznańskim Spring Break Festival. Jak udaje się jej łączyć te wszystkie zajęcia?  
rozwiń zwiń