Brzmienie Opola w głowie Wojtka Mazolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:28
Artysta, tworzący głównie w kręgach muzyki alternatywnej i jazzu, we współpracy z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz z Prezydentem Miasta Opola, przygotowuje utwór z okazji 800-lecia tego miasta w południowej Polsce.   
Audio
  • Jaki utwór o Opolu komponuje Wojtek Mazolewski? (Stacja Kultura/Czwórka)
Wojtek Mazolewski
Wojtek MazolewskiFoto: PAP/Stach Leszczyński

Czesław Niemen śpiewał o Warszawie, Frank Sinatra o Nowym Jorku, a Boney M. o Belfaście - do tej listy piosenek o miastach dołączy teraz utwór Wojtka Mazolewskiego o Opolu. - Inspirują mnie różne miejsca. W wolnych chwilach zdarza mi się z marszu komponować to, co mam w serduchu. Tak na przykład powstała cała płyta "Polka" - opowiadał Damianowi Sikorskiemu Wojtek Mazolewski. - Wyczułem, że mieszkańcy Opola są dumni ze swojego miasta, dlatego moja muzyka jest bardzo pozytywna. Znajdzie się tam też jednak miejsce na to, żeby się zatrzymać. W Opolu czas płynie w innym rytmie - jest pozytyw oraz czas na kontemplację - zdradzał muzyk.

Sprawdź też:
ballada g-moll rękopis Chopin 1200x660.jpg
Nowy nabytek Muzeum Chopina. Jaką kryje tajemnicę?

Premierowe wykonanie utworu Mazolewskiego z okazji 800-lecia Opola odbędzie się już w maju, a w rozmowie z Damianem Sikorskim artysta opowiedział, jaką on będzie miał formę oraz dlaczego nie może jeszcze zdradzić jego tytułu. Słuchając nagrania "Stacji Kultura" dowiecie się też, co w najbliższym czasie Wojtek Mazolewski będzie robił w Londynie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski (dziennikarz Czwórki)

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 10.40

jsz/kd

Czytaj także

Muzyka lat 50. Harmonia, szminka, sukienki w grochy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 12:55
Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska oraz Dominika Dulny czyli Singin' Birds to zespół rodem z lat 50. ubiegłego wieku. 3 marca do sklepów muzycznych trafi ich drugi album "Swing&Roll", a w Czwórce wokalistki opowidają m.in. skąd wzięła się ich pasja do stylistyki retro.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Duszny kraj". Jak Filip Łobodziński "ugryzł" Boba Dylana?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 17:30
- Kiedy w latach 70. zabrałem się za tłumaczenie piosenek, zacząłem właśnie od Boba Dylana. Jestem jego wielkim fanem, ale fanem krytycznym i zdaje sobie sprawę, że w jego twórczości są teksty wybitne oraz takie, które brzmią wybitnie, gdy są wykonywane na żywo - mówi Filip Łobodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daria Zawiałow: "A kysz!" to 100 proc. mnie we mnie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 13:29
- Stworzenie tej płyty to była długa droga, która wymagała ciężkiej pracy i poświeceń. Obecnie pracujemy już jednak nad stworzeniem następnej - mówiła w Czwórce Daria Zawiałow, której debiutancki krążek "A kysz!" ma dziś, czyli 3 marca 2017 roku, swoją premierę.  
rozwiń zwiń