Czym pachnie duftart? Jak wygląda zapach?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 14:46
Duftart to połączenie dwóch rodzajów sztuki: malarstwa i perfumiarstwa. Justyna Neyman od lat ilustruje zapachy, stawia na umowność. 
Audio
  • Justyna Neyman opowiada o duftarcie (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ djile

- Wolę posługiwać się umownością, żeby te obrazy miały w sobie pewnego rodzaju tajemniczość, żeby było widać, że są to portrety zapachów, a nie po prostu dopasowanie obrazka do zapachu - mówi artystka. 


botanicum 1200.jpg
Magia przyrodniczej ilustracji Katie Scott

Justyna Neyman do bardzo dynamicznego zapachu namalowała obraz, który coś przypomina, ale nie do końca, do zapachu metalicznego namalowała zjawę. - Na każdym z tych obrazów są warstwy. One są bardzo fakturowe jeśli chodzi o dotyk, tak jak jest w zapachu - są nuty górne, które czuje się przez krótki czas, jest wnętrze i jest baza, czyli coś co zostaje na końcu, najdłużej w zapachu - wyjaśnia. - Ja obraz zaczynam od bazy - to jest moje podłoże - pierwsza warstwa. Czasem jest ona biała, a czasem to kolor. Druga warstwa ma odniesienie do zapachowych nut serca. Dopiero na samym końcu maluję to, co jest widoczne na pierwszym planie - dodaje. 

Artystka zdradza, że w swojej karierze trafiła na bardzo wiele przedziwnych zapachów. Dziś nie rozstaje się z tym, inspirowanym zapachem bandaży odwijanych z egipskich mumii. W Czwórce wspomina też o perfumach dla najwyższego duchowieństwa kościelnego, perfumach mających akord krwi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Justyna Neyman (artystka)

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 11:46

pj/ac

Czytaj także

Godzinowe pejzaże Katarzyny Gołębiowskiej podbiły Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 12:50
- Moje obrazy można traktować jako abstrakcje, ale tak naprawdę wywodzą się z natury - mówi Katarzyna Gołębiowska, malarka, historyczka sztuki. - Mają swoją bazę w pejzażu - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targowisko Sztuki - tam poznasz klienta i odpowiesz na dziwne pytania

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:36
- Targowisko Sztuki jako wydarzenie dla studentów jest dosyć wyjątkowe - Zuza Jankowska, absolwentka grafiki. - Często jest to pierwsza szansa na to, by sprzedać pracę i móc skontaktować się z odbiorcami - dodaje. 
rozwiń zwiń