Wojciech Chmielarz: teraz jest czas na "literacki fun"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:00
Wojciech Chmielarz ogłosił, że w czasie narodowej kwarantanny będzie pisał nową, nietypową powieść. Każdy jej odcinek publikuje na bieżąco na swoim profilu w mediach społecznościowych. - To surowy tekst, tworzony na gorąco i bez planu. Są tu błędy, są niezręczności. Ale chodzi o literacki fun - zapowiada pisarz.
Audio
  • Wojciech Chmielarz o nowej książce "Prosta sprawa" (Stacja Kultura/Czwórka)
Wojciech Chmielarz, pisarz
Wojciech Chmielarz, pisarzFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Książki powstają, ale spotkań z czytelnikami na razie nie będzie Wojciech Chmielarz

Rozmówca Kasi Dydo przyznaje, że w stosunku do innych jest na uprzywilejowanej pozycji, bo od dawna pracuje w domu i jego zawodowe życie nie uległo w tym czasie szczególnej zmianie. - Miałem zaplanowane spotkania z czytelnikami, miałem wziąć udział w Mędzynarodowych Targach Książki i już wiem, że tak się nie stanie. Ale i ja, i moi koledzy z branży, zdajemy sobie sprawę, że taka jest konieczność - mówi autor poczytnych kryminałów.

Złap pisarza w sieci


Czytaj także
książki meżczyzna literatura książka 1200.jpg
Karolina Macios z thrillerem "Czarne morze". "Książka pełna mroku"

Z myślą o czytelnikach Wojciech Chmielarz postanowił wcielić w życie swój pomysł, a do akcji włączyli się m.in. Jakub Ćwiek i Szczepan Twardoch. - Oni też piszą książki w rozdziałach i publikują je w sieci na bieżąco - mówi. - Dzięki współpracy z Audioteką te teksty dostępne są także w formie audibooków - dodaje.

"Prosta sprawa" to prosta, sensacyjna opowieść

Najnowsza książka Chmielarza nosi tytuł "Prosta sprawa". - Przyznaję, że po "Żmijowisku" i "Ranie", o których mówi się, że są thrillerami psychologicznymi, zamarzyła mi się prosta historia sensacyjna o faciecie, który przyjeżdża do jakiegoś miasteczka, morduje wszystkich mieszkańców, a potem stamtąd wyjeżdża - opowiada. - Tym miastem jest Jelenia Góra, a bohaterem gość, który wyrusza na pomoc przyjacielowi.  

Czytaj także
kinga dębska kasia dydo 1200.jpg
Kinga Dębska: nuda nie jest znana ludziom ciekawym innych

Koronawirus w świecie książek

Gość Czwórki podkreśla też, że tak jak w przypadku innych twórców, zarobki pisarzy zależą głównie od liczby spotkań autorskich, które są płatne. - W związku z tym Stowarzyszenie Unia Literacka uruchomiło zrzutkę, z której najbardziej potrzebującym literatom będą wypłacane zapomogi - wyjaśnia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Wojciech Chmielarz (pisarz)

Data emisji: 25.03.2020

Godzina emisji: 10:30

kul

Czytaj także

"Mock. Pojedynek" - nowy kryminał Marka Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 16:54
Pierwszą powieść napisał ponad dwadzieścia lat temu. Choć na co dzień jest uporządkowanym człowiekiem dzielącym swój czas według złotego podziału, to przypadek doprowadził do stworzenia postaci Eberharda Mocka - bohatera kryminalnej serii. "Pojedynek" to szesnasta odsłona kultowej powieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Brejdygant i zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 18:57
Gościem będzie Igor Brejdygant, który opowie wydawnictwie "Opowiem Ci o zbrodni 2". W tej odsłonie pojawiają się najgłośniejsze polskie "pióra kryminalne" i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę.
rozwiń zwiń