"Mock. Pojedynek" - nowy kryminał Marka Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 16:54
Pierwszą powieść napisał ponad dwadzieścia lat temu. Choć na co dzień jest uporządkowanym człowiekiem dzielącym swój czas według złotego podziału, to przypadek doprowadził do stworzenia postaci Eberharda Mocka - bohatera kryminalnej serii. "Pojedynek" to szesnasta odsłona kultowej powieści.
Audio
  • Francuski noir i dolnośląska zbrodnia. Marek Krajewski o nowej powieści z serii o Eberhardzie Mocku (Stacja kultura/Czwórka)
Pisarz Marek Krajewski, dziennikarka Czwórki Katarzyna Dydo
Pisarz Marek Krajewski, dziennikarka Czwórki Katarzyna DydoFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

- Swoją debiutancką powieść napisałem w 1997 roku. Tym, samym, w którym Wrocław zalewała wielka woda - opowiadał autor serii kryminalnych, których akcja toczy się w XIX w., we Wrocławiu, Marek Krajewski.

- W owym czasie znajomy udostępnił mi domek w miejscowości koło Nowej Soli, gdzie spędzałem wakacje. Zacząłem pisać kryminał, ponieważ... zapomniałem materiałów do pracy doktorskiej - wspominał gość "Stacji kultura". - Z nadmiaru wolnego czasu powstała powieść, choć sam pomysł nosiłem w sobie wiele lat wcześniej, postać i fabułę wymyśliłem w ciągu kilku godzin - mówił na antenie Czwórki.

Skąd wzięła się idea ulokowania akcji w akademickich murach? Kim jest Eberhard Mock? Jak przez dwadzieścia lat wyewoluowała postać głównego bohatera i czy pisarz zmieniał się razem ze swoją powieścią? O czym opowiada najnowsza część serii pt. "Mock. Pojedynek"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marek Krajewski (pisarz, autor m.in. książki pt. "Mock. Pojedynek")

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 11.07

ac

 

Czytaj także

"Morderstwa w Somerset" - hołd dla Agathy Christie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 15:03
Książka Anthony'ego Horowitza to kryminał szkatułkowy łączący kilka oddzielnych opowieści. Ale nie tylko. - W tej książce można się zagubić między historiami, między prawdą a literacką fikcją. Konwencja, którą wybrał autor, to hołd złożony wybitnej pisarce - opowiada Kinga Michalska w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto zabił, czyli jak trzymać w napięciu do ostatniej strony?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
- Pisząc swoje książki czuję się trochę jak iluzjonista. Energicznie macham jedną reką i wyczyniam nią cuda, a prawdziwie ważne rzeczy robię drugą. I na tym polega pisanie kryminałów - przekonuje Wojciech Chmielarz, autor m.in. "Farmy lalek" i "Cieni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczynka z zapalniczką" i sadystyczny Andersen

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 12:00
- Przy pisaniu tej powieści powtórzyłem sobie opowieści Andersena - to szalenie nieprzyjemny gość do czytania. Mocno sadystyczny pisarz - mówi Mariusz Czubaj. - Zastanawiam się, jak można dzieciom czytać takie rzeczy, choć pięknie napisane - dodaje. 
rozwiń zwiń