Novika: kanał "JakByło" to nostalgia faktograficzna doprawiona emocjami

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 17:10
Wokalistka, autorka tekstów i fantastycznych płyt Novika oraz znana słuchaczom z anteny Czwórki dziennikarka muzyczna Ula Kaczyńska stworzyły projekt, który ma za zadanie przybliżyć historię i rozwój rodzimej elektroniki.
Novika i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki
Novika i Ula Kaczyńska w studiu CzwórkiFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Dziś młodzi ludzie wracają do domu i mogą odpalić sobie set DJ-a, którego przed chwilą słuchali w klubie. My musieliśmy czekać cały tydzień na kolejną imprezę Novika

- Pomysł na "JakByło" zrodził się z rozmów, w których często wracałyśmy wspomnieniami do przeszłości. Niezapomniane imprezy, nieistniejące już kluby czy festiwale, twórcy, którzy zapoczątkowali kulturę klubową w Polsce - wspomina Novika. - Ale nie chodzi nam tutaj o tani sentymentalizm. Że oto dwie weteranki zasiadły na ławce i wzdychają "kiedyś to było...". Opowiadamy o rozwoju kultury klubowej od czasów, kiedy nie było internetu, a to, co grali wówczas didżeje w Radiostacji, było kompletnie nie do zidentyfikowania - przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo.

Posłuchaj
10:09 [CZWORKA]Stacja Kultura 21 grudzień 2020 jak bylo.mp3 "Jak było" - kanał dla wszystkich, który interesują się kulturą klubową. Poleca Novika (Stacja Kultura/Czwórka) 

Na przełomie wieku jako Futro mogliśmy pozwolić sobie na wydanie na CD czterech osobnych singli, które trafiły do regularnej sprzedaży Novika

Wkrótce Novika będzie obchodzić 20-lecie scenicznej aktywności, projekt "JakByło" nawiązuje do tego jubileuszu. - Pierwsze odcinki poświęciłyśmy na to, żeby o początkach clubbingu opowiedzieć przez pryzmat historii mojego pierwszego zespołu Futro - opowiada artystka. - Na potrzeby nagrania znów spotkaliśmy się w starym składzie z albumami ze zdjęciami pod pachą. I te archiwa, z domowych kolekcji, z telewizyjnych nagrań i rejestracji występów klubowych, są jedną z najmocniejszych stron naszego kanału.

JakByło - Novika odc.2 Futro /JakByło

Trzeci odcinek "JakByło" został w całości poświęcony wydanej niedawno książce "30 lat polskiego techno". Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury "Kultura w sieci".

Novika - Od Dziecka ft. Nina [Official Music Video] / novikatv

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kasia 'Novika' Nowicka

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 11.30

kul


Czytaj także

Linia Nocna pracuje nad nową płytą. "Wpuścimy mrok"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 14:30
Po pracowitym lecie Linia Nocna nie zwalnia tempa i pracuje nad materiałem na drugą płytę. - Siedzimy na kabackim poddaszu i piszemy piosenki. W sumie mamy już pięćdziesiąt szkiców utworów, teraz musimy zastanowić się, które "nie rokują" - opowiada Monika Mimi Wydrzyńska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

UTD 2020. Miły ATZ na Czwartej Scenie Czwórki. "To będzie dobry koncert"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 15:51
Wystartowała 11. edycja festiwalu Up To Date w Białymstoku, któremu partneruje radiowa Czwórka. Spośród blisko 60 artystów sceny elektronicznej i hip-hopowej, dziesięciu muzyków reprezentujących najciekawsze trendy w młodej polskiej muzyce wystąpi właśnie na Czwartej Scenie Czwórki. Miły ATZ zagra tam w piątek. 
rozwiń zwiń