Dźwiękowe oblężenie Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 16:50
O historycznych nawiązaniach na swojej najnowszej płycie opowiadał w "Stacji Kultura" Igor Boxx. Krążek "Breslau" właśnie ujrzał światło dzienne.
Audio

Igor Boxx, didżej i wokalista znany z wrocławskiego duetu Skalpel, za pomocą muzyki przedstawił burzliwe dzieje swojego rodzinnego miasta – Wrocławia. O najnowszej płycie zatytułowanej "Breslau" opowiadał w "Stacji Kultura".

– Postanowiłem zilustrować muzyką oblężenie twierdzy Breslau przez armię radziecką w ostatnich trzech miesiącach drugiej wojny światowej, ponieważ uważam, że jest to jeden ze spektakularnych momentów w dziejach miasta – tłumaczy Igor Boxx. Jak dodaje, w warstwie koncepcyjnej i muzycznej płyta wpisuje się w tradycję nurtów muzyki konceptualnej, psychodelicznej i jazzu.

Zainteresowanie historią wrocławskiej twierdzy wcześniej od didżeja wykazali historyk Norman Davies i pisarz Marek Krajewski. Igor Boxx przyznaje, że przed przystąpieniem do pracy nad płytą znacznie poszerzył swoją wiedzę historyczną, jednak wszystkie kryminały Marka Krajewskiego przeczytał dopiero po ukończeniu płyty. – Zrobiłem tak celowo, ponieważ chciałem mieć czyste sumienie – wyjaśnia.

Płyta ukazała się na nakładem angielskiej wytwórni Ninja Tune. Krążek ma trafić do słuchaczy w Europie, Azji i Ameryce.

Posłuchaj rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Igorem Boxxem.

ap

Czytaj także

Village Kollektiv "SUBVILLAGE SOUND"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 09:01
Po czterech latach od bardzo wysoko ocenianego debiutu "Motion Rootz Experimental 2006", Village Kollektiv powraca z nową energią i nową muzyką. Album poleca Czwórka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadal punkowo, nadal po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 16:14
O wydanej niedawno płycie "Shipwreck" mówili w audycji Bartka Koziczyńskiego muzycy grupy The Black Tapes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SOVA na "setkę"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 17:33
Nagrywając płytę chcieliśmy oddać atmosferę żywego grania – mówi Natalia Grosiak z Mikromusic. Zobacz klip do piosenki "Chmurka"!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minus Showcase już 5 listopada!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 18:50
Na wyjątkową imprezę techno w poznańskiej Starej Rzeźni zapraszał w "Magazynie" Łukasz Napora.
rozwiń zwiń