Manolo Blahnik. Ulubieniec bohaterek "Seksu w wielkim mieście"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 12:50
Słynny szewc czerpie inspirację z dawnych epok, dzięki czemu w jego projektach od razu zwraca się uwagę na obcasy o niezwykle wyrafinowanych kształtach. Zanim jednak jego buty stały się obiektem pożądania Carrie Bradshaw z serialu "Seks w wielkim mieście", Manolo Blahnik projektował dla jaszczurek.
Sarah Jessica Parker (zdjęcie ilustracyjne)
Sarah Jessica Parker (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Everett Collection/Shutterstock.com

Buty z papierków po cukierkach

Manolo Blahnik urodził się w 1942 roku na jednej z Wysp Kanaryjskich, a pierwsze buty zaprojektował z papierków po cukierkach dla… jaszczurek. Najpierw studiował w Genewie dyplomację, potem – w Paryżu – uczył się na Akademii Sztuk Pięknych, a w Londynie pracował jako "buyer" i pisał dla włoskiego "L’Uomo Vogue". W stolicy Wielkiej Brytanii, w 1970 roku, powstał także pierwszy butik marki. – Projekty Manolo Blahnika słyną z oryginalnego designu, ale także z ponadczasowej klasyki, do której powracają wierni klienci – opowiada Ada Janiszewska, autorka cyklu modowego w Czwórce.

Potknięcia na wybiegu

Jak przyznawał w wywiadach – pasję do mody odziedziczył po matce, która nauczyła go ręcznie szyć espadryle na wzór tych, które oglądała w hiszpańskich magazynach modowych. Przełomowym momentem w życiu Blahnika była podróż do Nowego Jorku, gdzie poznał Vreeland, ówczesną redaktor naczelną amerykańskiej edycji biblii mody. Ta zakochała się w jego projektach i namówiła go, żeby spróbował sił w tej branży – opowiada Ada Janiszewska. – Pierwszy pokaz marki odbył się w 1975 roku w Londynie i wcale nie okazał się sukcesem. Modeli narzekały, że buty są niewygodnie i że nie da się w nich chodzić po wybiegu. To nie zniechęciło Blahnika, wręcz odwrotnie – zmobilizowało do dalszej pracy.

Zobacz także:

Rihanna nie może się mylić

Uważa się, że to właśnie Blahnik zmienił sposób postrzegania butów – z praktycznego dodatku codziennego stroju stały się najważniejszym elementem damskiej garderoby. Jego buty wyglądają jak baśniowe dekoracje: są bardzo kolorowe, mają nietypowe dodatki i wzory. Oraz rzeszę wiernych klientek, wśród których znajdują się – oprócz Sary Jessiki Parker – aktorki Uma Thurman i Angela Molina oraz gwiazda muzyki – Rihanna

Posłuchaj
06:03 CZWÓRKA Stacja Kultura - blahnik 26.05.2022.mp3 Król szpilek. Historia Manolo Blahnika (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Haute couture - co to oznacza? Krótka historia mody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 14:00
- Sam termin "haute couture" powinniśmy kojarzyć z ekskluzywnym krawiectwem i wykwintnymi domami mody - mówi dr Piotr Szaradowski, historyk mody i wykładowca SWPS. Jednak historia haute couture jest burzliwa i zmienna jak kolekcje jej twórców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia biżuterii. Magiczna moc czerwonych korali

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 14:40
Kiedy myślimy o modzie inspirowanej kulturą ludową, często naszym pierwszym skojarzeniem są korale. Do ich popularności przyczyniła się wiara w ich magiczną moc oraz moda przejmowana od wyższych warstw społecznych.
rozwiń zwiń