Lenny Valentino. Debiut na miarę białego kruka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 14:00
- Nagrali tylko jedną płytę, ale dzięki niej zapewnili sobie stale miejsce w historii polskiej muzyki. - Artur Rojek odciął pępowinę z Myslovitz i wraz z zaproszonymi muzykami ze Śląska i z Trójmiasta stworzył supergrupę Lenny Valentino - opowiada Gosia Jakubowska. 
Warszawa, 26.11.2001. W studiu koncertowym radiowej Trójki wystąpiła grupa Lenny Valentino. Zespół stworzył Artur Rojek - lider grupy Myslovitz. Lenny Valentino uznano za rewelację tego roku na rynku muzycznym, a wydaną przez muzyków płytę Uwaga Jedzie tramwaj - za jedną z najlepszych w historii polskiej muzyki popularnej
Warszawa, 26.11.2001. W studiu koncertowym radiowej Trójki wystąpiła grupa Lenny Valentino. Zespół stworzył Artur Rojek - lider grupy Myslovitz. Lenny Valentino uznano za rewelację tego roku na rynku muzycznym, a wydaną przez muzyków płytę "Uwaga! Jedzie tramwaj" - za jedną z najlepszych w historii polskiej muzyki popularnejFoto: PAP/JACEK TURCZYK

Coś więcej niż Myslovitz

- Zespół powstał w 1998 roku z inicjatywy Artura Rojka, a jego skład formował się przez trzy lata - mówi dziennikarka Czwórki. W tym czasie autorski projekt lidera Myslovitz przekształcił się w supergrupę polskiej sceny niezależnej - tej awangardowej (Maciej Cieślak, Jacek Lachowicz i Arkady Kowalczyk ze Ścianki) oraz tej bliższej mainstreamowi (Artur Rojek i Mietall Waluś). W jednym z wywiadów muzyk tłumaczył, że powołał tę grupę do życia, żeby odciąć się od macierzystego składu, bo za każdym razem, kiedy mówiło się Artur Rojek, to do głowy przychodziło tylko jedno: Myslovitz. - Bardzo chciałem przełamać schematy, w które sam byłem uwikłany. Postanowiłem więc zaprosić do współpracy producenta i pozwolić mu zaingerować w materiał na poziomie struktury piosenek, co w ówczesnym polskim rocku było nie do pomyślenia. Tak się złożyło, że słuchałem wtedy "Dni wiatru" Ścianki i uznałem, że Maciek Cieślak byłby do tego celu osobą idealną - opowiadał Rojek. 

Zapiski z dzieciństwa

Krążek ukazał się w 2001 roku nakładem kultowej, nieistniejącej już dziś wytwórni Sissy Records i wywrócił myślenie o polskim rocku alternatywnym. - Ostre gitary i agresywne bębny zostały zastąpione delikatnością, której nikt wcześniej nie słyszał. Zespół Lenny Valentino zaprezentował słuchaczom bardzo emocjonalne utwory, które odwoływały się do dzieciństwa - opowiada Jakubowska. - Pojawiły się tam historie m.in. o tym, jak mały Artur Rojek poszedł do wesołego miasteczka, i jak wyglądał pokój, w którym dorastał. Są opowieści o tacie, dziadku, a na nawet o najlepszym serniku. A sam tytuł krążka - "Uwaga! Jedzie tramwaj" - nawiązuje do domu, w którym muzyk mieszkał w Mysłowicach. - Spotkałem się wtedy z oskarżeniami o ekshibicjonizm - przyznał Rojek. - Ale wydaje mi się, że te teksty dotyczyły przeżyć bardzo uniwersalnych i właśnie dzięki temu się nie zestarzały.

JakByło - 2001-2004 Historia Sissy Records | JakByło

Lenny Valentino jak Radiohead

- Wrażliwość muzyczna ze Śląska połączona z wrażliwością z Sopotu dała efekt tej płyty – mówił o albumie "Uwaga! Jedzie tramwaj" w Polskim Radiu Mietall Waluś, jeden z członków supergrupy Lenny Valentino. Chwytliwe melodie połączone z psychodeliczną aurą oraz nowoczesnymi brzmieniowymi eksperymentami w niczym nie ustępowały płytom "Kid A" czy "OK Computer" Radiohead. Lenny Valentino doczekał się szeregu wyróżnień oraz dwóch dużych przebojów: "Dom nauki wrażeń" i "Chłopiec z plasteliny”. Niestety, mimo że ich płyta okazała się przełomowa, nie osiągnęła komercyjnego sukcesu - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo.

Lenny Valentino - Chłopiec z plasteliny (Official Video) | LennyValentinoVEVO

W ubiegłym roku minęło 20 lat od wydania jedynego albumu Lenny'ego Valentino. Z tej okazji ukazała się winylowa reedycja tej płyty, a piosenki zespołu trafiły do sieci i można ich posłuchać na platformach streamingowych.

Posłuchaj
11:07 Czwórka Stacja Kultura - lenny valentino 19.07.2022.mp3 W cyklu "Płytowe białe kruki" o krążku "Uwaga! Jedzie tramwaj" grupy Lenny Valentino opowiada Gosia Jakubowska (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Gosia Jakubowska

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Marcelina, Jarecki i BRK - trio, które jest duetem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 11:04
Jarecki i DJ BRK zostali zaproszeni do udziału w cyklu Duety Estrady w Sieci. Do pracy nad kompozycją zaprosili Marcelinę. Powstało trio, ale jak twierdzi Marcelina: w rodzinie wszystko inaczej się liczy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igo, nowy singiel i akcja "Hejt może zabić"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 15:35
- Chciałem by ten kawałek "To też o Tobie" był o czymś - mówi Igo o swoim najnowszym singlu. - Pomyślałem, żeby poruszyć jakiś problem i problem hejtu taki jest. Dotyka nas wszystkich na całym świecie bez wyjątku - dodaje i rozpoczyna akcję "Hejt może zabić".
rozwiń zwiń