Premiery filmowe: "Nic" i "Głupcy"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 19:00
Skandal opakowany w ładną formę i horror, który w weekend otwarcia zarobił 44 miliony dolarów. W kinach "Głupcy" Tomasza Wasilewskiego i "Nie" Jordana Peele’a. 
Dorota Kolak w filmie Głupcy w reż. Tomasza Wasilewskiego.
Dorota Kolak w filmie "Głupcy" w reż. Tomasza Wasilewskiego.Foto: Łukasz Bąk/Gutek Film

Co dzieje się, kiedy reżyser nie jest zainteresowany swoimi bohaterami?

Tomasz Wasilewski - twórca m.in. "Płynących wieżowców" -  jest ulubieńcem fanów artystycznego kina i krytyków filmowych. Jego filmu są perfekcyjne skomponowane - pięknym obrazom towarzyszy wciągająca muzyka, a postaci są kreowane przez najlepsze polskie aktorki i aktorów. Podobnie jest w najnowszym filmie tego reżysera. „Głupcy” to przede wszystkim genialna kreacja Doroty Kolak. - To nie jest film do kina, tylko do obiegu festiwalowego. Żeby mógł sobie jeździć po świecie i zbierać nagrody, bo "Głupcy" naprawdę pięknie wyglądają a Dorota Kolak jest świetna - ocenia krytyk Łukasz Muszyński. - Ale według mnie ten film jest nieznośnie pretensjonalny i "jedzie" na skandalu opakowanym w ładną formę. 

Jak mówi reżyser, "Głupcy" opowiadają o najbardziej ekstremalnej formie miłości. To historia o biologiczności, więzach krwi, pierwotnych impulsach i ich czołowym zderzeniu z konstruktem zwanym rodziną. - Bohaterami filmu są kochankowie, którzy mieszkają w oddalonej od świata miejscowości nad morzem. Ona jest od niego dużo starsza, więc kryją się ze swoim uczuciem. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy w ich domu pojawia się ciężko chory syn głównej bohaterki, który wywołuje gigantyczną zazdrość u jej partnera - mówi krytyk. - Pomysł jest ciekawy, ale mam wrażenie, że Tomasz Wasilewski za mało jest zainteresowany swoimi postaciami, nie uwiarygadnia ich psychologicznie. Daje widzom wskazówki, ale resztę trzeba dopowiedzieć sobie samemu. Reżyser bierze na warsztat temat tabu, ale nie robi z nim nic ciekawego - podsumowuje rozmówca Kasi Dydo.

Głupcy (2022) zwiastun PL, reż. Tomek Wasilewski | GutekFilm

Sprawdź także:

Posłuchaj
18:19 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 12.08.2022.mp3 Premiery filmowe ocenia krytyk Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwótka)

Jordan Peele oddaje hołd Stevenowi Spilbergowi

Od dziś w kinach także najnowszy obraz laureata Oscara za scenariusz do "Uciekaj!" Jordana Peele’a. Film "Nic" (ang. "Nope") pokazuje historię mieszkańców wąwozu w środkowej Kalifornii, którzy stają się świadkami tajemniczego, a zarazem potwornego zjawiska. W głównych rolach występują Daniel Kaluuya i Keke Palmer. Autorem zdjęć jest Hoyte van Hoytema, odpowiedzialny wcześniej m.in. za takie produkcje jak "Ad Astra", "Tenet" i "Interstellar". - Reżyser "Nic" został okrzyknięty mistrzem współczesnego kina grozy i to zaraz po pełnometrażowym debiucie.  Jego nazwisko wymieniane jest  obok Nighta Shyamalana, Spielberga i Hitchcocka, a filmy Jordana okazują się gigantycznymi sukcesami finansowymi - opowiada gość Czwórki. - Amerykańscy krytycy porównują "Nie" do filmów Stevena Spielberga. Ne bez powodu, bo nowy obraz Peele’a to ukłon w stronę „Bliskich spotkań trzeciego stopnia”. Jest mrocznie, strasznie, ale też zabawnie, bo Jordan Peele zanim stanął za kamerą, był komikiem. 

"NIE" - nowy zwiastun | TYLKOHITY

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 10.14

kul

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Nowa Madonna, nowy "Joker" i powrót dinozaurów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 23:00
Ma 28 lat, na koncie role w uznanych serialach, a w perspektywie - bycie Madonną. Taką propozycję otrzymała Julia Garner od twórców filmu biograficznego o królowej popu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery tygodnia. Gosling na małym ekranie i powrót Cronenberga

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 19:00
Najbardziej wyczekiwaną premierą tego tygodnia jest "Gray Man", obraz który możemy obejrzeć na jednej z platform streamingowych. Na duży ekran po ośmiu latach wraca David Cronenberg, a także wzruszająca historia francuskiej rodziny Verneuil. 
rozwiń zwiń