Świat muzyki. Gdzie są producentki, kompozytorki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 13:09
W polskim świecie muzyki kobiety stanowią jedynie 21 procent muzyków, 12 procent kompozytorów, 2 procent producentów. Co je hamuje by działać w tej branży?
Kuba Karaś podkreśla, że kobiety potrafią się świetnie odnaleźć w branży muzycznej, swoją pracę wykonują świetnie, często nawet lepiej niż mężczyźni.
Kuba Karaś podkreśla, że kobiety potrafią się świetnie odnaleźć w branży muzycznej, swoją pracę wykonują świetnie, często nawet lepiej niż mężczyźni.Foto: Shutterstock / SergeyKlopotov

W branży muzycznej wciąż jest więcej mężczyzn niż kobiet. Ten temat został poruszony na jednej z dyskusji towarzyszącej festiwalowi Great September, który odbył się w Łodzi. Wśród dyskutujących byli Kuba Karaś i Chloe Martini.  

- Pytanie, dlaczego kobiet jest mniej niż mężczyzn w świecie muzyki, zgodnie uznaliśmy za bardzo trudne. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi - mówi Chloe Martini, producentka, kompozytorka. - Nie można powiedzieć, że kobietom się nie chce, im się bardzo chce, jednak jest wiele różnych "ale" - dodaje. 

Kuba Karaś podkreśla, że kobiety potrafią się świetnie odnaleźć w branży muzycznej, swoją pracę wykonują świetnie, często nawet lepiej niż mężczyźni. - Pojawia się kwestia braku przetartych szlaków, ale i to powoli się zmienia - mówi muzyk. - Ja też się staram to zmieniać. Każda rola czy producentki, czy kompozytorki, czy tekściarki jest ważna, potrzebujemy takich autorek i twórców. Czasami trzeba dodać tym osobom trochę otuchy, pewności siebie, żeby się nie bały popełniać błędów, tego że są dziewczynami, że są traktowane z góry - dodaje. 


Posłuchaj
05:04 czwórka stacja kultura 02.11.2022.mp3 O kobietach w świecie muzyki opowiadają Chloe Martini i Kuba Karaś (Czwórka/Stacja kultura)

 

W zespole z którym współpracuje Kuba Karaś jest większość kobiet. Artysta wyjaśnia jednak, że to kwestia przypadku, bo przy takiej współpracy nie zwraca uwagi na płeć. 

- Wszyscy artyści są wrażliwi, kobiety i mężczyźni - podkreśla. - Ważne byśmy stworzyli drugiemu artyście warunki do tworzenia muzyki. To super ważne - dodaje. 

Chloe Martiny, choć sama nie doświadczyła stygmatyzacji ze względu na płeć, uważa, że dziewczyny w branży muzycznej mają trochę pod górkę. - U mnie w domu panował matriarchat i przeświadczenie, że ja jako kobieta mogę wszystko, nie jest tak, że muszę patrzeć na środowisko czy jest w nim więcej mężczyzn czy kobiet - przyznaje. - Miałam tyle szczęścia, że na swojej drodze nie spotkałam się z żadnymi komentarzami czy też przeszkodami. Jednak moje koleżanki z branży mają inne doświadczenia - dodaje. 

Kuba Karaś podkreśla też, że współpraca między muzykami nie zależy od płci, a od osobowości i charakterów. Na swojej drodze muzycznej pracował ze Szczylem, Piotrem Roguckim, Kajtkiem Wolasem, Julią Wieniawą, Ofelią, Justyną Święs, Kasią Lins. Jak podkreśla, każda z tych kooperacji była inna. - Kobiety w muzyce były i będą, choć brakuje mi takiego "role models", przykładów artystek, które robią wszystko same, może one jeszcze w to nie uwierzyły, że potrafią i że mogą - dodaje.  


*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 02.11.2022

Godzina emisji: 11.

Czytaj także

"HejTy". Wiktoria Zwolińska "pozdrawia" hejterów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 17:00
Choć jest fanką grunge'owej muzyki, w swojej twórczości stawia na nieco inne brzmienia i inny klimat. Piosenki Wiktorii Zwolińskiej nie są neutralne, artystka pisze je, by wywołać emocje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bovska: "Wielka cisza" to wyraz siostrzeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 14:25
- Mam swój głos, chcę robić ważne rzeczy, dlaczego miałabym nie poruszyć tematu niepłodności, niespełnionego marzenia o macierzyństwie. Opowiadam o tym, używając swojego języka - w dniu premiery mówi Bovska o swoim najnowszym singlu "Wielka cisza". - Ta piosenka to wyraz siostrzeństwa - dodaje. 
rozwiń zwiń