Drążmy Kraków - duchowość krakowiaków na Podziemnym Rynku

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 16:33
Trwa święto Rynku Podziemnego w Krakowie zorganizowane przez Muzeum Krakowa. Na wykładach i warsztatach można zanurzyć się w duchowości dawnego Krakowa, ale też wskoczyć w świat alchemii i astrologii. 
Cztery metry pod rynkiem jest rynek
Cztery metry pod rynkiem jest rynekFoto: Donaldb/Shutterstock

Zwykle odwiedzając Kraków "zaliczamy" rynek, a na nim sukiennice, kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, Wawel i Smoczą Jamę. Warto pamiętać, że mamy też okazję zejść na Rynek Podziemny, jeden z oddziałów Muzeum Krakowa. 

To jedno z najstarszych Muzeów w Polsce działa już ponad 120 lat, opisuje, dokumentuje, opowiada o Krakowie i słucha tego miasta. 

Szymon Jarosiński wyjaśnia, że choć może nam się wydawać, że wchodząc do licznych krakowskich pubów czy restauracji, które mieszczą się w podziemiach krakowskich kamienic, wchodzimy właśnie do podziemi, to jest to mylne wrażenie. - To, co dziś w Krakowie jest piwnicą, w średniowieczu było parterem - mówi. - Przez wieki miasto zmieniło swój poziom o około 4-7 metrów. Nasz oddział Muzeum Krakowa powstał w 2005 roku. Kiedy wymieniano nawierzchnię na Rynku Głównym, odkryto relikty budowli, które w średniowieczu stały na rynku. Było ich trochę więcej niż teraz - dodaje.

Cztery metry pod rynkiem jest rynek 

Aby odwiedzić Rynek Podziemny, wystarczy zejść 4 metry w dół. Wejście do podziemi znajduje się tuż obok sukiennic. - Tam czekają na zwiedzających ślady dawnego Krakowa, gdzie mamy oryginały traktów, dróg, po których jeździły konie i wozy w średniowieczu, fragmenty domów spalonych przez Tatarów w XIII wieku, mnóstwo obiektów, które ludzie zgubili na ulicy 500 lat temu: krzyżyki, zawieszki, buty, monety, przedmioty codziennego użytku. W naszych zbiorach są też kości, bo rynek był sporym cmentarzyskiem, zwłaszcza okolice kościoła św. Wojciecha. Mamy też dwa pochówki wampiryczne - dodaje. 


Posłuchaj
15:22 czwórka stacja kultura 19.01.2023.mp3 O święcie Rynku Podziemnego w Krakowie opowiada Szymon Jarosiński (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Atrakcje wymienione przez Czwórkowego gościa możemy zwiedzać na co dzień, w godzinach pracy Muzeum. W ramach trwającego święta Rynku Poziemnego, które odbywa się pod hasłem "Drążenie Miasta - Eter 2023", czeka nas wiele nietypowych atrakcji. 

Eter na Rynku Podziemnym

- Eter albo uranioza to piąty żywioł, czyli dusza, sfera duchowa. Zbudowane jest z niego niebo czy zaświaty. To ostatni rok z serii żywiołów, które już gościliśmy wcześniej - wyjaśnia Szymon Jarosiński. - To właśnie eter wprawia w ruch pozostałe żywioły, jest żywiołem najważniejszym, bo porusza duszę ludzką. Podczas naszego święta staramy się wgłębiać w kwestie duchowości, religijności - dodaje. 

Święto Rynku Podziemnego wystartowało 10 stycznia, a potrwa do 5 lutego. Za nami już wykład o dawnej religijności, ale przed nami nowe propozycje. - Poprzez religię, astrologię, sztukę sprawdzamy, co się dzieje pod ziemią w Krakowie - zaprasza gość Kasi Dydo. - Już 21 stycznia odbędzie się wykład dr Katarzyny Moscal "Między sacrum a profanum. O duchowości dawnych mieszkańców Krakowa", a 31 stycznia wykład "Monastyczne Sevres, czyli wpływ duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa" poprowadzi Katarzyna Matusik-Niwicka (krakowska przewodniczka miejska, członkini Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich). Zaprezentujemy, jak duchowość wplata się we wszystkie aspekty naszego życia, nawet w architekturę - dodaje. 

Astrologia i alchemia

Jeśli ktoś jednak woli warsztaty zamiast wykładów, to może wybrać się na "warsztaty średniowiecznej astrologii". - W średniowieczu do tego tematu podchodzono o wiele poważniej niż teraz, nie traktowano tego jak zabobonu, ale próbowano odszukać kody, odczytać wolę bożą - wyjaśnia Szymon Jarosiński. - Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się więcej o dawnej astrologii oraz nauczą się podstaw interpretowania wpływu planet według klasycznych źródeł. Co ciekawe, prowadzący warsztaty poprosił uczestników zapisujących się na zajęcia, by podali swoją datę urodzenia, by przygotować dla nich zindywidualizowane materiały astrologiczne na warsztaty - zdradza. 

Ostatnia propozycja święta Rynku Podziemnego to warsztat rodzinny prowadzony przez Łucję Malec-Kornajew, znaną w Krakowie detektywkę Fishkę. Ona zabierze dzieci w świat alchemicznych sztuczek. 

Nie zapominajmy, że Muzeum zaprasza też wszystkich gości na codzienne zwiedzanie wystawy stałej, a także na lekcje muzealne, na których można m.in. rozprawić się z krakowskimi legendami, a może znaleźć w nich ziarnko prawdy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Szymon Jarosiński (Oddział Rynku Podziemnego, Muzeum Krakowa)

Data emisji: 19.01.2023

Godz. emisji: 10.15

pj/kor

Czytaj także

Muzea Małopolski online. Mumia, Wawel i ślusarstwo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:29
1200 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów to zbiory Wirtualnych Muzeów Małopolski, które możemy oglądać z domu. Wśród obiektów są nitki z arrasów, ale też mumia egipskiej kapłanki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń