Sebastian Fabijański: "Powstaniec 1863" to dla mnie film symboliczny

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 08:00
- Ten film przyszedł do mnie w bardzo trudnym momencie życia, kiedy dominował u mnie smutek i poczucie odrzucenia. Dostałem do zagrania rolę człowieka potrzebnego. I to było bardzo kojące - opowiada Sebastian Fabijański, który w filmie "Powstaniec 1863" wciela się w postać księdza generała Stanisława Brzóski. 
Sebastian Fabijański Adam Smolarek w studiu Czwórki.
Sebastian Fabijański Adam Smolarek w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • "Powstaniec 1863" (reż. Tadeusz Syka) to pierwszy pod ponad 30 lat film fabularny o powstaniu styczniowym.
  • Historia zrywu opowiedziana jest z perspektywy księdza generała Stanisława Brzóski, który aktywnie walczył przeciw Rosji.
  • W tę postać wciela się Sebastian Fabijański - aktor znany z takich filmów jak "Legiony" czy "Botoks".
  • - To są "wielkie słowa", ale myślę, że człowieczeństwo księdza Brzóski powinno być wzorem do naśladowania - mówi Sebastian Fabijański. 

Powstanie styczniowe "mało obecne" w kulturze

- Powstanie styczniowe jest zapomnianym wydarzeniem na kartach naszej historii, o czym świadczy choćby to, że nie robi się o tym filmów, tak jak na przykład o powstaniu warszawskim. W moim odczuciu nadal mamy problem z ilością wiedzy i literatury na ten temat. Liczę na to, że "Powstaniec 1863" zmniejszy ten niedostatek - mówi Sebastian Fabijański, który w filmie wciela się w postać księdza generała Stanisława Brzóski.

"Powstaniec 1863" - film ducha, a nie walki

Choć film w reżyserii Tadeusza Syki zrealizowany jest z epickim rozmachem, to jednak odwołuje się do tradycji klasycznego kina. - Nie za bardzo wyobrażam sobie, jak inaczej moglibyśmy opowiedzieć tę historię. Mój bohater oddaje życie z miłości do ludzi, do kraju i do Boga. Trudno, żeby towarzyszyły temu fajerwerki - podkreśla rozmówca Adama Smolarka. - Ksiądz Brzóska nie był szkolonym żołnierzem, nie uprawiał fechtunku, nie strzelał. Jako aktor nie musiałem skupiać się na militariach, nawet nie chciałem tej przestrzeni dotykać. Dla mnie najważniejsza była relacja mojego bohatera z Bogiem i modlitwa, w której był zanurzony. To stanowiło o jego sile.

POWSTANIEC 1863 | Oficjalny zwiastun | Kino Świat | KinoSwiatPL

Kim był Stanisław Brzózka?

Ksiądz Brzózka dowodził najdłużej walczącym w powstaniu oddziałem. Na jego czele stanął w wyniku splotu pewnych wydarzeń - najpierw jako ksiądz, który potem stał się oficerem. - Dla mnie to introwertyczny facet, który żył w trochę zamkniętym świecie, ale jednocześnie był bardzo ciepły, obecny, czuły, opiekuńczy i przede wszystkim potrzebny ludziom. Prawdopodobniej bardziej niż oni jemu  - opowiada aktor. - Decyzje, nawet jeśli podejmował chaotycznie, to zawsze z potrzeby bycia przyzwoitym. To są "wielkie słowa", ale myślę, że jego człowieczeństwo powinno być wzorem do naśladowania. 

"Powstaniec 1863", reż. Tadeusz Syka. W roli głównej występuje Sebastian Fabijański. "Powstaniec 1863", reż. Tadeusz Syka. W roli głównej występuje Sebastian Fabijański.

Zobacz także:

Dylemat moralny i "wojna sprawiedliwa"

W trakcie prac nad rolą Sebastian Fabijański spotykał się z księdzem Maciejem Majkiem. - Odwiedzałem go w seminarium, oprowadzał mnie śladami Brzóski i dużo o nim opowiadał. Rozmawialiśmy o dylemacie moralnym, z którym mierzył się mój bohater i o "wojnie sprawiedliwej", która mieści się w kodeksie księży i która de facto chroniła Stanisława Brzóskę - wspomina. - Gdyby nie jego działalność wojskowa, mógłby być wyświęcony. Umarł jako męczennik, dając świadectwo wiary i miłości - do kraju i do ludzi.  

Fabijański x Sarius x Feno x Intruz x Sokołowianie - Powstaniec (prod. Ramzes) / Powstaniec 1863 / ANTIHYPE

Posłuchaj
17:40 CZWÓRKA Stacja Kultura - sebastian fabijanski 12.01.2024.mp3 "Powstaniec 1863" - rozmowa z odtwórcą roli głównej Sebastianem Fabijańskim (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Sebastian Fabijański (aktor, odtwórca roli głównej w filmie "Powstaniec 1863")

Data emisji: 12.01.2024

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Wojciech Zieliński: wybieram role, które wnoszą coś do mego życia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 09:30
- Praca na planie "Kuriera" to była przyjemność. Często zdjęcia kończyliśmy przed czasem, nawet wtedy, kiedy ekipa pracowała z trzystoma statystami, a z Węgier sprowadzono helikopter - mówił aktor Wojciech Zieliński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Pacewicz: dla mnie priorytetowe jest opowiadanie historii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:01
Nominowany do Paszportów Polityki Mateusz Pacewicz spędził jedną trzecią swojego życia, żeby stworzyć scenariusz do filmu "Boże Ciało". Jego praca nie poszła na marne. Film w ubiegłym roku film został dostrzeżony na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a w lutym powalczy o statuetkę Oscara. 
rozwiń zwiń