Mateusz Pacewicz: dla mnie priorytetowe jest opowiadanie historii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:01
Nominowany do Paszportów Polityki Mateusz Pacewicz spędził jedną trzecią swojego życia, żeby stworzyć scenariusz do filmu "Boże Ciało". Jego praca nie poszła na marne. Film w ubiegłym roku film został dostrzeżony na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a w lutym powalczy o statuetkę Oscara. 
Audio
  • Mateusz Pacewicz - scenarzysta z paszportem do sławy (Pasjonauci/Czwórka)
Fotos z filmu Boże Ciało Jana Komasy
Fotos z filmu "Boże Ciało" Jana KomasyFoto: mat. promocyjne

Przeraża mnie pusta kartka. Nie myślę o historii, którą chcę opowiedzieć. Kolekcjonuję inspiracje Mateusz Pacewicz

Najpierw interesował się tematem osób, które podawały się za księży, potem pisał o tym teksty i dokumentował sprawę. Ten proces zajął 8 lat. Dziś film jest polskim kandydatem do Oscara i ma realną szansę na oscarową szortlistę.

Wieloletnia praca związana ze zbieraniem materiału do filmu i tworzeniem scenariusza zaowocowała wieloma nagrodami i entuzjastycznymi opiniami krytyków. Gość Beaty Kwiatkowskiej podkreślał, że choć od premiery filmu towarzyszą mu różne emocje, to ma do swojej pracy duży dystans. 

- Kiedy nad jakimś projektem pracuje się tak długo, to czekając na efekty, dojrzewa się razem z nim. Jestem uzależniony od codziennej pracy, promocja filmu była dla mnie okresem męczącym. Dla mnie priorytetowe jest opowiadanie historii - mówił scenarzysta.

- Mam poczucie, że to początek nowego etapu. Stosunkowo od niedawna ten zawód zaczął być  postrzegany inaczej w przemyśle filmowym. Brakowało szerszej świadomości na temat jego specyfiki i wagi. Rozróżnienie roli scenarzysty i reżysera jest bardzo ważne - zwracał uwagę autor. 

Co zaprowadziło go do scenopisarstwa? W jaki sposób przygotowuje się do opowiedzenia nowej historii? Jakie projekty ma zamiar zrealizować w Stanach Zjednoczonych? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Mateusz Pacewicz (scenarzysta filmowy)

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 11.15

ac/kd

Czytaj także

Magda Lamparska o Poli Negri. "Zaprosiłam ją do mojego świata"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 12:00
- Moja książka rujnuje wyobrażenie na temat gwiazd. Każdy myśli, że ich życie jest usłane różami. Tymczasem przykład Poli Negri pokazuje, że można mieć wszystko i tak naprawdę nie mieć nic - opowiada Magdalena Lamparska, aktorka i autorka książki "Wszystko albo nic. #jak Pola Negri"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio Munka ma 10 lat. To trampolina do filmowej kariery

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 10:35
Co łączy filmy "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej (nagroda w Cannes), "Cicha noc" Piotra Domalewskiego (Złote Lwy w Gdyni) i "Aria Diva" Agnieszki Smoczyńskiej? Wszystkie powstały w Studiu Munka, które jest producentem debiutów filmowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gabriela Muskała o roli w "7 uczuć": to słodko-gorzka opowieść o dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:36
- To była niesamowita przygoda i jedno z piękniejszych zawodowych spotkań - mówiła Gabriela Muskała, która wcieliła się w jedną z ról w najnowszym filmie Marka Koterskiego "7 uczuć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórcy "Pół wieku poezji później": w tym filmie wszystko dzieje się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 11:55
"Pół wieku poezji później" to fanowska produkcja, osadzona w uniwersum Wiedźmina. Film w języku polskim stworzony został przez fanów, dla fanów i za pieniądze fanów. Czy okaże się hitem?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Shrill", "The morning show" i "The Hunt" - seriale na grudniowe wieczory

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:08
Platformy streamingowe prześcigają się w walce o widzów. Czy "Shrill" przyciąga bardziej niż "The morning show" i który "The Hunt" poleca Kaja Klimek?
rozwiń zwiń