Filip Springer: Zrozumieć architekturę PRL - u

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 16:49
- Jest taka teoria prof. Bohdana Jałowieckiego, który napisał, że w 2013 roku zacznie się degradacja bloków wybudowanych w czasach Polski Ludowej – mówił w Czwórce Filip Springer, autor publikacji "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u".
Audio
  • Filip Springer o książce "Źle urodzone. Reportaż o architekturze PRL - u"

Bloki, które z jednej strony oszpeciły przestrzeń wielu polskich miast, z drugiej dały "własny kąt" tysiącom gnieżdżących się wcześniej "na kupie" Polaków, stały się bezpośrednim impulsem do powstania książki poświęconej architekturze czasów komunizmu

- Ten projekt wziął się z tego, że w wieku dwudziestu kilku lat przeprowadziłem się do bloku. Poczułem się tam bardzo źle i musiałem sobie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje – opowiadał reportażysta Filip Springer. Książka "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u" to efekt jego wspólnych podróży z architektem Markiem Woźniczko, w trakcie których panowie odwiedzili ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Wśród nich Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam.

- Marek mówił, że to dobra architektura, a ja tego nie rozumiałem, bo to było uważane za peerelowski koszmar. Zresztą bez kontekstu historycznego nie da się jej zrozumieć. Trzeba wiedzieć, że architekci w tamtej epoce mieli gigantyczne ograniczenia materiałów, że np. małe mieszkania nie są winą architektów, ale ustaleń polityków, którzy ustalili takie normatywy – opowiadał autor.

W książce znajdziemy opowieści  nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach.  Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in.  Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej.

Więcej na temat publikacji dowiesz się słuchając nagrania audycji "Stacja Kultura".

(bch)

Czytaj także

"To sztuka w kontrze do telefonów komórkowych"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 13:48
Aktorka Anna Gornostaj opowiedziała w Czwórce o spektaklu "Carmen – sztuka na 10 telefonów komórkowych" wystawianym w Teatrze Capitol.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schizofrenia to nie jest dobry temat na debiut

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 16:04
Rozpoczynający swoją przygodę z dużym ekranem reżyser Bartek Konopka opowiedział o kulisach powstania filmu "Lęk wysokości", opartego na jego doświadczeniach z chorym ojcem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To będzie prawdziwy obraz ludzi urodzonych po roku 1989

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 13:58
O realizację karkołomnego zadania pokuszą się autorzy filmu "Moje 89 Pokolenie", czyli dziesiątki, a nawet setki nastolatków, kręcących sceny ze swojego życia.
rozwiń zwiń